„Je to obrovská škoda. Možná to odezní, ale teď nejsem spokojený,“ uvedl věčný maximalista, jenž dostal v hodnocení Deníku nejlepší známku ze všech hráčů Mory, kteří do ročníku 2018/19 zasáhli.

Osmatřicetiletý kanonýr, který má na Hané smlouvu i pro nadcházející rok, v posezonním rozhovoru mluvil o tom, proč Kohoutům postup do semifinále proklouzl mezi prsty, o tom, že kdyby mohl, zkusí ještě jednou zahraničí, nebo že ho možná čeká poslední sezona.

Bavíme se pět dní od sedmého zápasu. Pořád vyřazení bolí?

Byl jsem hodně naštvaný, po zápase jsem byl úplně bez nálady a ještě teď jsem se z toho moc nedostal. I proto, že jsem byl pak trochu nemocný. Jsem z toho pořád takový celý přešlý.

Milan Gulaš říkal, že to byla nejtěžší série, co pamatuje. Jak ji hodnotíte vy?

Když se na to podívám z pohledu fanouška, tak ta série byla krásná. Jak pro fanoušky Plzně, tak pro fanoušky Olomouce. Chvíli vedl ten, chvíli vedl ten, rozhodl až sedmý zápas. Škoda, že nám v něm utekl začátek. U prvního gólu jsme špatně vystřídali, druhý byl můj, když jsem nepohlídal Guliho (Milana Gulaše). Chtěl jsem jít dopředu a nechal jsem ho za sebou. Je to velká škoda.

Nástup do sedmého utkání rozhodl, že?

Jo. Tam, kdybychom ty góly nedostali, mohlo to být jiné. I kdybychom třeba v půlce zápasu prohrávali jen o jednu branku, dalo by se s tím něco dělat. Tlak byl na straně Plzně, že jo. Pokud to řeknu blbě – když my nepostoupíme, relativně nic se neděje. Ale kdyby nepostoupila Plzeň, tak by všichni říkali: Jéžišmarja, outsider porazil Plzeň. Že jsme ten začátek nezvládli, mě opravdu štve.

Máte vysvětlení, proč k tomu došlo?

Myslím, že nás srazil hlavně ten první gól. Když inkasujete v prvních dvaceti vteřinách, nebo kolik to bylo, ještě v tak důležitém zápase… vždycky to s vámi zacloumá. Druhý gól, jak už jsem říkal, byl můj. Najednou je to 0:2, už víte, že musíte a vypadnete kvůli tomu na pět minut ze hry. V tom dostanete třetí gól a vám zbývají dvě třetiny na to, abyste dohnali ztrátu 0:3. V šatně jsme si řekli, že i když to vypadá nereálně, stejně ten výsledek otočíme. Bohužel nám ale kousíček chyběl.

Štve vás, že jste ve čtvrtfinále nepřispěl více brankami?

Během hry jsem se na to až tak nedíval. Člověk prostě hraje a bere hlavně vítězství, z toho důvodu mě to ani tolik netrápilo. Když to ale vezmu s odstupem času, tak mě to určitě mrzí. Kdyby těch mých gólů bylo víc, třeba bychom tu sérii udělali.

Chyběl kousek

Před čtvrtfinále jste říkal, že sezonu hodnotíte vždy až po play-off. Jak se na ni tedy díváte?

Když budu mluvit z osobního hlediska, opravdu to ze mě ještě neodeznělo a je to pro mě neúspěch. Play-off nebylo podle mých představ, takže to ani kladně hodnotit nemůžu. A když to vezmu z pohledu mančaftu, tak jsem taky skeptický. Spousta lidí vám řekne, že to byla dobrá sezona… (odmlčí se). Asi jo. Kdyby nám to řekl někdo před jejím začátkem, nejspíš bychom řekli – supr! Ale z pohledu toho, jak se celá série vyvíjela, tam chyběl jen kousek. Je to obrovská škoda.

V sezoně jste chtěl sobě i všem okolo ukázat, že pořád můžete být lídrem mužstva. Aspoň to se povedlo, ne?

Na jednu stranu jo, na druhou stranu ne.

Povídejte.

Kdybychom to semifinále udělali, tak řeknu: Jo, super! Byla to parádní sezona, ať už z pohledu mužstva, tak z pohledu mého. Ale takhle… opravdu nevím. Ještě to ze mě všechno neodešlo. Až to odezní, a potom nad tím budu přemýšlet, možná si řeknu, že to bylo dobré. Teď s odstupem pěti dnů ale spokojený nejsem.

Plzeň jde teď na Třinec, váš bývalý tým. Budete to sledovat?

Kouknu na výsledky, jak to dopadlo. Že bych si ale doma zapl televizi a díval se, to určitě ne.

Takže raději od hokeje na chvíli úplně vypnout?

Možná se zajedu podívat na nějaký zápas do Třince, to je reálné, ale doma se dívat určitě nebudu.

Budete Třinci držet palce?

Celkově bych to tomu klubu přál – majitelům, vedení, hráčům. Myslím si, že všichni tam pro hokej dělají maximum a z toho důvodu by si titul zasloužili.

Šimi je gólman pro NHL

Váš velký kamarád Šimon Hrubec má zamířeno do zahraničí. Zvlášť jemu, za to, co v Třinci odvedl, by mistrovské loučení slušelo, souhlasíte?

Jo, pro Šimiho by bylo super, kdyby se rozloučil s titulem. Člověk nikdy neví, jestli se do toho klubu ještě někdy vrátí. Myslím, že pro něj by nebylo nic hezčího.

Hrubec v jednom z rozhovorů říkal, že i s vámi konzultoval odchod do zahraničí. Prý jste mu to doporučil.

Jasně. Mně kdyby i teď zavolal mančaft s možností jít do ciziny a rodina by s tím souhlasila, šel bych hned. Cizina je o tom, že jdete do úplně něčeho jiného, nikdo se tam s vámi nemazlí. Vyjdete ze své komfortní zóny. Mluví o tom často Marian Jelínek (hokejový trenér a konzultant mnoha sportovců, pozn. red.) a já s ním souhlasím. Šimi za tím jde a já mu přeju, ať se mu to vydaří a v cizině uspěje. Když jsem přišel do Třince a viděl jsem ho, jak pracuje a chytá, říkal jsem, že je to gólman pro NHL. Pro hokej dělá maximum, mám ho rád i jako člověka. Opravdu by si to zasloužil.

Nedávno jste říkal, že jste do toho před posledními dvěma sezonami v létě opravdu hodně šlápl. Jinak to nebude zřejmě ani teď, že?

Možná mě čeká poslední sezona. Nechci předbíhat, ale je to reálné. Vím, že se na ni připravím tak, abych potom ze sebe dostal maximum. Na to, abych golfoval a odpočíval, budu mít čas potom. Věřím, že budu zase stoprocentně připravený.