GÓLOVÁ MIZÉRIE

Střílení gólů, problém, který trápí hanácký celek řadu let. V tomto ročníku to bylo ale vůbec nejpalčivější od doby, co se Kohouti v roce 2014 vrátili mezi tuzemskou elitu.

V základní části totiž dali pouze 105 gólů (2,02 góly na zápas), o tři méně než v této statistice předposlední Zlín (108).

Následovaly České Budějovice, které skončily v tabulce jasně poslední. Kolik daly gólů? O 23 více (128) než Olomouc!

Je to teprve podruhé, kdy se Mora od návratu do extraligy nedostala přes hranici 120 gólů, poprvé to bylo v ročníku 2016/17 (117 branek).

Hanáci zkrátka mohou být rádi, že v nynějším covidem postiženém ročníku postupovalo do vyřazovací části hned 12 týmů, tedy o dva více než bylo dosud zvykem.

BÍDNÉ PŘESILOVKY

Trochu spojené nádoby s předchozím odstavcem. Mora celkově střílela málo gólů, a když už nějaké dala, málokdy to bylo v přesilovce.

Kohouti v početní výhodě dokázali napnout soupeřovu síť pouze 25krát, procentuálně využili jenom 12,20 % svých přesilových her. V obou ohledech byli vůbec nejhorší.

UKÁZNĚNÁ HRA

Olomoučtí hokejisté hráli po celou sezonu velmi ukázněně, na kontě trestných minut měli číslovku 490, což bylo v rámci základní části druhé nejnižší číslo ze všech týmů.

Lépe na tom byla jen brněnská Kometa, která od rozhodčích inkasovala dohromady ještě o 17 trestných minut méně (473).

Společně s Třincem a Hradcem Králové žádný hráč Mory neobdržel pětiminutový trest. Co do počtu klasických menších trestů, ukázali arbitři na hokejisty hanáckého celku 205krát, lepší v tomto ohledu byly jen Pardubice (170), Litvínov (189) a Kometa Brno (204).

TÉMĚŘ ŽIVOTNÍ KÁŇOVA SEZONA

Od chvíle, co na konci ledna 2018 přišel do Olomouce, si několikrát musel vytrpět zdravotní patálie. A tomu odpovídal i jeho bodový přísun – 5 bodů (2017/18), 5 bodů (2018/19) a 8 bodů (2019/20).

„Osobně si myslím, že to v něm pořád je. Co si ho pamatuji z Brna, tak když mu bylo jednadvacet, dvaadvacet, myslel jsem, že ten kluk bude za dva roky v KHL.,“ řekl o Káňovi před sezonou Jakub Koreis, bývalý extraligový hokejista a nynější expert televize O2 TV Sport.

Až v tomto ročníku zlínský odchovanec a mistr extraligy s Kometou Brno v roce 2017 ukázal, že to zdaleka není jen buldok s tvrdými pěstmi, ale taky jemným zápěstím. A nejen to.

Káňa hrál prostě ve formě, v základní části nasbíral ve 48 zápasech 28 bodů (13+15) a jen bod mu chyběl k dorovnání osobního maxima ze sezony 2015/16.

Byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem Hanáků. Nesmírně se mu povedly i první dva zápasy předkola proti Plzni (2+1), díky čemuž Mora vykročila za velkým překvapením.

ONDRUŠEK ZRAJE

Jako víno. V souvislosti s jeho novou čtyřletou smlouvou v Olomouci se toho ohledně nedávno skončené sezony v jeho podání napsalo už dost, ale ještě tedy jednou…

Odchovanec hanáckého celku si to totiž zaslouží. Během základní části nastoupil do všech 52 zápasů, byl nejvytíženějším hráčem Mory – průměrně v utkání strávil 22 minut a 22 vteřin, druhý Tomáš Dujsík měl o dvě minuty méně.

Jako jeden z pěti hráčů týmu dokázal ve statistice +/- skončit v kladných hodnotách, sám byl na čele této pětice s +4 body.

A teď to na první pohled asi nejviditelnější – 24 kanadských bodů (9+15), třetí místo v týmové produktivitě a z bodového hlediska nejpovedenější ročník kariéry.

Druhého dubna oslavil 35. narozeniny, ale přibrzdit rozhodně nehodlá. Je o tom přesvědčeno i olomoucké vedení, jinak by mu totiž čtyřletou smlouvu nedalo.

NAVRÁTIL UKÁZAL POTENCIÁL

Po letech v mateřském Přerově se 21letý útočník Jakub Navrátil těšil na posun o úroveň výš. Uběhly však pouhé čtyři zápasy, a pak měl na dlouho utrum. Na vině bylo zraněné rameno.

Nicméně i za těch pár zápasů, co stihl v základní části a následně v play-off odehrát, ukázal potenciál. Během devíti utkání dlouhodobé části nastřádal pět bodů (1+4), což v přepočtu na 60 minut na ledě dělalo 2,23 body.

Nikdo z Hanáků v této podrobné statistice nebyl lepší. Pokud mu zdraví nevypoví, v příští sezoně by klidně mohl patřit mezi opory ofenzívy.