Mohl spadnout a čekat, jestli rozhodčí hvízdne trestné střílení. Ale to není jeho styl. I když se mu pod nohama plandala soupeřova hůl, práskl do otěží a po dorážce svého prvního pokusu rozhodl v poslední minutě prodloužení o vítězství Mory proti Karlovým Varům.

„Dobře jsem si nahrál a doklepl to tam,“ směje se Jan Knotek. Kohouti jsou díky jeho trefě už jen minikrůček od postupu do desítky. Ba co víc, pořádně zblízka vzhlíží i na šestku.

Na vítěznou trefu mu namazal bývalý olomoucký útočník Tomáš Mikúš. Domácí kladivo pak nezastavil ani nedovoleným způsobem.

„Snažil jsem se šlapat, ale dostal jsem hák a zůstala mi pod nohama jeho hokejka. Snažil jsem se toho zbavit a vystřelit co nejrychleji,“ komentuje Knotek svůj 12. přesný zásah v sezoně.

I když pak na konci zápasu dostal cenu pro nejlepšího hráče Hanáků střelec vyrovnávací branky z 55. minuty Vilém Burian, byl to právě Knotek, který po většinu zápasu vyčníval z matného výkonu Mory.

ZAČÁTEK? HRÁLI JSME PO ROZÍCH

„Začátek byl špatný, nemohli jsme se do toho dostat. Vary dobře bruslily, první třetinu jednoznačně ovládly. Hráli jsme furt jen po rozích, nějaké tandemy, bylo to od nás bez střelby a soubojů,“ přemítá nad tím, proč se svými spoluhráči nemohli na trápící se Energii dlouho najít recept.

Jakoby Hanáci teprve vybruslovali únavu z extrémně náročných duelů proti Liberci a Plzni. Jejich výkon měl do ideálu sice daleko, za srovnáním si ale šli. Ve druhé a třetí třetině se hrálo téměř jen na jednu branku, o čemž svědčí i počet střel – 16:5, 12:3.

„V závěru už jsme do toho dali všechno, chodili jsme před gólmana a smrdělo to tam už dřív,“ uvádí Knotek, který se gólem dotáhl na zatím vedoucího muže týmové produktivity Zbyňka Irgla. Oba mají aktuálně shodně po 29 bodech.

Každopádně se potvrdilo, že Západočeši nejsou soupeřem, se kterým by chtěli Olomoučtí hrát co týden. V předchozích dvou zápasech jim Mora nedala ani gól. Burianova trefa prolomila střelecké soutěžení proti nováčkovi soutěže po dlouhých 182 minutách.

„V extralize vám každý tým nemůže sedět, občas na vás prostě nějaký mančaft umí. A v našem případě to jsou Vary, takže o to jsem radši, že jsme konečně vyhráli,“ těší Knotka a ocenil ještě jednu věc: „Navíc to bylo v prodloužení, které se nám letos nedaří. Dobré body,“ doplnil první centr, který fanoušky po konci utkání potěšil svou tradiční děkovačkou – měsíční chůze popového krále Michaela Jacksona.

Dvoubodovou výhrou odskočil tým trenérského dua Moták – Tomajko 11. Litvínovu na rozdíl 11 bodů. Situace, že by palubu s deseti nejlepšími celky ještě Mora opustila, je víc než nepravděpodobná.

Splněný cíl? Určitě. Ale teď s touhle větou na Kohouty nechoďte. Chtějí víc.

„Slyšíme to neradi, hlavně trenéři,“ pousměje se věčně veselý Knotek. „Nemůžeme se na nic vykašlat, hrajeme kvůli divákům a navíc teď třikrát doma. Nechceme tu prohrát žádný zápas. A udělat šestku? Proč ne! Už jen kvůli fanouškům nás to láká.“

Pak je tu ještě jeden faktor, proč přímý postup do čtvrtfinále urvat. Marodka se Kohoutům sice trochu vylidnila, ale šrámů je pořád dost.

„Samozřejmě, je to lákavé jednak kvůli odpočinku a jednak… Ani nevím, ten odpočinek je vlastně nejlákavější,“ rozesměje se. „Bylo by to fajn, ale jsme skromní. Budeme brát jakoukoli pozici,“ nepřehání s ambicemi 31letý hokejista.

VZALI JSME TO ZA SPRÁVNÝ KONEC

Dva body na šestku, kdo by si to ještě před pár dny pomyslel. Vždyť po zpackaném střetnutí proti Vervě byla právě Mora mužstvem, které v rukou třímalo Černého Petra.

„Popravdě jsem ani nevěděl, že jsme po Litvínovu vypadli z desítky. Nějak jsem to nesledoval, byl jsem zklamaný z toho zápasu. Ten jsme si prohráli úplně nesmyslně,“ naštve Knotka pomyšlení na promarněné vítězství i několik dní poté. „Ale vzali jsme to pak za správný konec a na Spartě jsme se zase nakopli. Doteď to byl boj o desítku, ale chceme víc,“ burcuje.

Z posledních čtyř zápasů urvali Hanáci 11 z možných 12 bodů.

„Dali jsme do toho spoustu sil, šlápli jsme do toho a byli jsme odměněni. Pomohli nám paradoxně ti těžší soupeři, protože jsme se nemohli na nic šetřit. Šli jsme do toho stylem, že buď to vyjde, nebo ne,“ říká jeden z asistentů kapitána Martina Vyrůbalíka.

LUKÁŠ JE FAMÓZNÍ. DÁVÁM MU MANŽELSKÉ RADY

Obrovský podíl má na zdarech Mory brankář Jan Lukáš, na kterého šlo během zápasů proti Liberci, Plzni a Karlovým Varům dohromady 112 střel. On pustil jen dvě!

„Jedním slovem famózní,“ žasne Knotek nad výkony olomouckého odchovance. „Je to paráda. Zranil se Braňo (Konrád) a on do toho neskutečně šlápl, pro nás to je prakticky beze změny. Jsme za něj šťastní, že má teď prostor a dokazuje, že je kvalitní gólman.“

Lukášovi jakoby zatím pomáhalo „manželské kouzlo“. Po svatbě zatím neprohrál. „Jestli na to konto trochu vtipkujeme? Samozřejmě,“ poodkrývá Knotek.

„Jsem taky ženatý, takže mu dávám nějaké rady. On je zatím ještě takový poblázněný,“ rozesmál Knotek na závěr rozhovoru všechny okolo.

Projdou Hanáci s úsměvem až do vysněné šestice nejlepších? Další korálek mohou navléknout už v pátek proti Mladé Boleslavi.