Posledního semifinalistu letošního Generali play-off Tipsport extraligy určí rozhodující sedmý zápas.

Ten si olomoučtí hokejisté proti Plzni vybojovali v šestém duelu, kdy už stáli nad propastí. Na svém ledě nesměli zaváhat, jinak končili.

Ale nesesypali se. Naopak.

„Byl to náš nejlepší výkon v play-off a rádi bychom na něj v sobotu navázali,“ těší jednoho z trenérů Kohoutů Zdeňka Motáka po výrazném vítězství 4:1.

Kdo neviděl předchozích pět duelů série, musel si nad prognózami před startem tohoto čtvrtfinále favorizujícími Západočechy klepat na čelo.

„Počátek nebyl z naší strany až tak špatný, ale potom Mora přebrala iniciativu,“ hodí rameny plzeňský trenér Ladislav Čihák.

Přitom jeho tým měl mít mírnou výhodu. V sérii vedl 3:2, v zápase se pak navzdory menší herní aktivitě dostal i do vedení.

„Naladění tam bylo, to bylo v pořádku,“ odpovídá Čihák na otázku, jestli Indiáni nezvládli duel v hlavách.

Fanoušci Mory na šestém čtvrtfinále Olomouc - Plzeň 4:1
Euforie burácela plecharénou! Najdete se v hledišti?

Moták: Respektujte náš tým

Toho se pak ale chopil i trenér domácích: „Jak jste se ptal na naladění Plzně… Respektujte sílu olomouckého týmu,“ vyzývá s dobrou náladou.

K té měl skutečně důvod. Mora nejenže se zvedla a duel otočila, ale Škodě toho příliš nedovolila. Konrád čelil jen 21 ranám – nejmíň v sérii.

„Střel bylo trošku méně než obvykle, ale to bylo tím, že jsme hráli fakt vynikajícně. Plzeň jsme nepouštěli do tolika střel a šancí,“ ohlíží se za šestým duelem slovenská opora Olomouce Branislav Konrád.

Ale taky musel ukázat, že má formu, to ne že ne. Třeba v dlouhé hře bez brankáře, ke které Indiáni sáhli za stavu 3:1 pro Moru.

„Ve Švédsku nebo v NHL se to tak hrává pravidelně. Jak je to o dva góly a čtyři, nebo pět minut do konce, jde brankář dolů. Tam už není na co čekat,“ říká.

„Měli tam nějakou šanci, ale suprově jsme to tam ubránili. Dali jsme čtvrtý gól, to bylo podstatné,“ cení si pojistky, kterou měl v 58. minutě na svědomí Zbyněk Irgl.

Zkušený kanonýr, který v základní části nastřádal dohromady 22 branek, v play-off dosud střelecky mlčel. Trefa do prázdné pro něj přišla jako odměna za dřinu.

Jan Švrček a Miroslav Holec (zády) slaví gól na 3:1.
Takto Mora otočila bitvu s Plzní. Všechny góly na fotkách

„Každý z těch hráčů musí přinést něco k tomu, aby mužstvo vyhrálo. A je úplně jedno, jestli dá Zbyněk Irgl tři nebo Švrk (Jan Švrček, pozn. red.) tři,“ tvrdí Moták.

Právě defenzivní obětavec Švrček se na startu třetího dějství postaral o důležité odskočení. Ze své pozice se dostal do netypické situace – přečíslení dva na jednoho.

Od začátku ale bylo jasné, že volného Miroslava Holce hledat nebude. Bum! I když se mu puk trochu vrtěl, praštil do něj tak, že Frodl neměl nárok.

„To víte, Švrk je střelec,“ nadsazuje Moták s úsměvem. „On není žádná myslivna, že by dával góly do prázdné brány. Je to přímočarý střelec,“ dodává k obránci, který se za Moru prosadil podruhé od svého letního příchodu.

Po gólu jsme do toho ještě víc kopli

Přesně to symbolizovalo celý olomoucký tým. Góly nemusí dávat jen Irgl nebo jeho skorojmenovec Jergl.

„Hlavně potřebujeme ty góly dávat. Když je dáme, dokážeme podat sebevědomý a zodpovědný výkon, který nám sluší a který umíme,“ uvádí Moták.

Góly byly jen vyústěním a odměnou za přístup a odhodlání, které z Hanáků v šestém zápase doslova sršelo.

„Řekli jsme si, že se chceme vrátit do Plzně a dáme do toho všechno. A myslím si, že ten zápas tak od začátku vypadal. Měli jsme navrch, a když jsme dostali gól, tak jsme do toho ještě víc kopli. Jsem velmi rád, že se nám to podařilo otočit a že jedeme ještě do Plzně,“ lebedí si Konrád.

Jan Švrček
Přerovský Honza hrdinou Mory. Puk se mi tam kroutil, říká Švrček

Plzeň všechny sedmé zápasy vyhrála

Přetahovaná tak pozná vítěze až v posledním možném utkání.

„Je to vyrovnaná série, a pokud vezmu dnešní výkon Olomouce, tak ten sedmý zápas bude spravedlivý,“ myslí si Čihák. „Musím souhlasit. Bude to vyvrcholení celé série,“ přikyvuje Moták před sobotní řežbou na západě republiky.

Můžeme polemizovat. Budou na koni Hanáci? Pomůže Plzni domácí prostředí? Nebo se zkrátka všechno maže?

Fakta jsou následující: historická bilance ze sedmých zápasů hovoří ve prospěch Plzně. Indiáni jich v samostatné české extralize hráli pět a všechny vyhráli!

Na druhou stranu, Mora má v tomto směru čistý štít. Sedmý duel play-off ve své historii ještě nehrála.

„V sedmém zápase je možné všechno. Věřím, že to bude dobrý zápas se šťastným koncem pro nás,“ přeje si Konrád, který si zatím ve vyřazovací části drží obdivuhodná čísla – úspěšnost zákroků 93,9 % a průměr inkasovaných branek na utkání 1,88.

Sám má bilanci v sedmých zápasech 50 na 50. „Jeden jsem prohrál, jeden jsem vyhrál,“ upřesňuje. Vylepší ji v sobotu? „Uvidíme,“ nechce předbíhat.

Člověk by si řekl, že Mora může mít výhodu v tom, že nemá co ztratit. Ale bude tomu opravdu tak? Poté, co dotáhla sérii s favoritem až do tohoto bodu? Rodák z Nitry na to má svoji odpověď: „My chceme získat, to je to,“ říká přesvědčivě. „Prostě chceme a nic jiného nás nezajímá. Dáme do toho všechno!“

Sedmý duel. V hokeji snad není nic lepšího. Jedna střela, jedno zaváhání, jeden odraz. Hranice je tenká.

Zvládnou Kohouti dokonat senzační a překvapivý postup? Dnes večer budeme znát odpověď.

František Skladaný v šestém čtvrtfinále proti Plzni
Skladaný: Šli jsme za tím. Věděli jsme, že další šance už nebude