Je to docela jasná rovnice. Mora nikdy nedávala moc gólů, a proto, pokud chtěla pomýšlet na úspěch, musela se opřít o nadstandardní výkon brankáře. Platí to i nyní, kdy se po utrápených týdnech začíná zvedat.

Nepostradatelným prvkem v této rovnici byl předešlé čtyři sezony Branislav Konrád. Teď je situace jiná. Zkušený Slovák čeká na šanci a jistí záda Janu Lukášovi.

„Teď chytá Honza Lukáš, dál bych to nekomentoval,“ odpověděl stroze po domácím utkání s Litvínovem trenér Jan Tomajko na otázku, zda Lukáš začíná přebírat roli jedničky.

Jasně, situace se může rychle otočit a vše může být při starém.

Momentálně ale vypadá situace následovně: Lukáš vystřídal Konráda v 26. minutě dlouho očekávaného domácího zápasu proti Jágrovu Kladnu a od té doby patří kohoutí brankoviště jen jemu.

Trenéři mu dali prostor v sedmi posledních zápasech. Olomoucký odchovanec v nich pochytal 93,64 % všech střel, které na něj mířily. Výborné číslo!

Vůbec si na něj nepřišli střelci Plzně, jen jednou za něj kotouč procpali hráči Třince, Litvínova a Sparty, dva góly dostal od Liberce a Hradce Králové. Pouze v Brně musel tahat puk ze sítě čtyřikrát.

„Chytá výborně, drží nás. Pochytá hodně šancí, v bráně je jistý. Můžeme se na něj spolehnout. Doufám, že forma, kterou má, mu vydrží co nejdéle,“ nešetřil chválou na Lukášovu adresu útočník Lukáš Klimek po výhře 3:1 nad Litvínovem. „Předvádí famózní výkony a díky tomu máme šanci vyhrávat i na dva na tři góly,“ pokyvoval forvard Petr Kolouch o dva dny později po duelu na Spartě.

ROLI JEDNIČKY USTÁT UMÍ

Lukáš už dávno není žádný zelenáč. Ve 26 letech už má spoustu zkušeností, s pozicí jedničky nevyjímaje. Svého času v ní byl v Mladé Boleslavi i slovenské Banské Bystrici, se kterou došel až k titulu. Ostatně, i v minulé sezoně ukázal, že ji zvládat umí. Pamatujete na stíhající jízdu Mory, která ji nakonec poslala do elitní šestky?

Zatímco Konráda trápily zdravotní problémy, z Lukáše braly soupeře mrákoty. Procentuální úspěšnost 96,65 během šesti vyhraných zápasů v řadě mluvila za vše.

Prokázal, že umí. A jak!

Pro nynější sezonu se ale nastolené pořádky měnit neměly, objemnější minutáž měla znovu připadnout Branislavu Konrádovi.

„Takový je plán. Honza Lukáš šel ale výkonnostně zase nahoru, řekl si o více prostoru,“ sdělil kouč Zdeněk Moták na předsezonní tiskové konferenci.

Teď si o něj říká ještě hlasitěji. A trenéři? Netáhnou zbytečně nic přes závit a do branky staví momentálně toho lepšího.

Konrádovi se nedaří konstantně držet výkonnost, na kterou byli zvyklí nejen fanoušci, ale i on sám. Od začátku sezony ho musel Lukáš třikrát střídat.

Je ale pravda, že situaci v mnoha zápasech neměl jednoduchou. Spoluhráči předním nehráli dobře, a hlavně nebyli schopni dávat góly. V první polovině října Mora neskórovala ve třech ze čtyřech duelů.

Chytat pak s vědomím, že prakticky i jeden inkasovaný gól rovná se ztráta bodů… nic komfortního.

LUKÁŠ DRŽÍ TRUMFY

Na druhou stranu, rodák z Nitry už v lepší formě rozhodně byl. A ačkoliv to může znít trochu nekolegiálně, Lukáš toho využil. I když má s Konrádem výborný vztah – což v rozhovoru pro Deník v minulosti potvrdil trenér olomouckých brankářů Jan Littner – motivace chytat musela a musí být velká. Brankář v jeho věku nechce jen leštit lávku.

Sezona je teprve ve své polovině a je víc než pravděpodobné, že trenérské duo Zdeněk Moták & Jan Tomajko nevsadí vše jen na jednu kartu. Konrád dřív nebo později šanci dostane a věřte tomu, že se na ni přichystá, jak nejlíp to jen půjde.

Nicméně všechny trumfy má momentálně v ruce Lukáš a je jen na něm, jak dlouho je udrží.