"Jsem srdcař a pro záchranu uděláme maximum. Totéž však musí dokázat hlavně samotní hráči, hlavu na špalku máme všichni společně," prohlašuje prostějovský kouč Alois Chlustina před dalším utkáním o prvoligovou záchranu s berounskými Medvědy.

Jak hodnotíte středeční duel na šumperském ledě?

Do pětačtyřicáté minuty nebylo hráčům co vytknout, protože si počínali výborně a právě díky důsledně plněné taktice vedli tři jedna. Bohužel maximální koncentraci nedokázali udržet, soupeř po zbytečném faulu Míši Procházky v přesilovce snížil a pak mezi 45. a 53. minutou výsledek dokonale otočil. Nepomohl ani náš oddechový čas, během kterého jsme kluky uklidňovali a nabádali je, aby zvedli hlavy.

V čem jste viděl hlavní důvody trpké ztráty slibně rozjetého střetnutí?

Samozřejmě v tom klíčovém výpadku. Kritika přitom směřuje hlavně k první pětce, která své miniutkání prohrála nula dva až nula tři. Celkově nelze mančaftu upřít velkou snahu a bojovnost, jenže hrát se musí celých šedesát minut. Ne na chvíli vypadnout z koncentrace a kvůli tomu ztratit celý zápas.

Prostějovu se to nestalo zdaleka poprvé. Asi nejde o náhodu, že?

Náhodné to určitě není. Tenhle tým pravidelně nezvládá koncovky, vždyť jen se Šumperkem prohrál dost podobným způsobem už čtyřikrát za sebou. A budu se opakovat, když řeknu, že všechno je o schopnosti udržet stoprocentní výkon po celé utkání, ne pouze jeho část.

Vy jste k Jestřábům nastoupil před začátkem bojů o záchranu, což není příliš časté. Co vás k tomuto kroku přimělo?

Hlavně fakt, že tomuhle mančaftu věřím. Jsem přesvědčen, že stávající prostějovský tým na první ligu má, ale pokud chce soutěž udržet, musí se bezvýhradně podřídit trenérským pokynům a být naprosto disciplinovaný – bez jakýchkoliv výpadků. Současně si sami hráči musí věřit tak, jako my s kolegou Martinem Janečkem věříme jim. Jinak je záchrana nereálná.

Jste tedy o šťastném konci téhle utrápené prostějovské sezony nadále přesvědčen?

Ano, jsem. Bezpodmínečně však musíme ze tří nadcházejících zápasů doma získat plný počet devíti bodů. Nazvali jsme to trilogií Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem vycházeje z příkladu heroických Husitů. Musíme do toho dát všechno tak jako oni.

Přečtěte si také:

Derby o záchranu: Šumperk skolil Prostějov (uvnitř VIDEO z bitky na ledě)