„Přijdu o prachy, ale v takové situaci o ně přijdu rád,“ smál se útočník Lukáš Nahodil.

Vtípky jako důkaz aktuální pohody zaslechnete okolo kohoutí šatny na každém kroku. Aby ne. Hanáci skalpem mistra z posledních dvou sezon jen potvrdili fazónu, která je extraligovou tabulkou vynesla až na šesté místo právě před Brňany.

„Vrátili jsme se k poctivé hře,“ říká 30letý forvard o zlomu v herním projevu, který nastal během reprezentační přestávky.

Navázat na povedená představení bude chtít tým trenérského dua Tomajko & Moták navázat v pátek doma proti Mladé Boleslavi, která se rovněž jako Mora zvedá.

„Podle jmen, hlavně v útoku, je ten tým strašně silný,“ uvědomuje si Nahodil, který konec minulého ročníku strávil právě v městě automobilů.

Přijde s nějakou radou? „Hlídat si Vondrku s Klepišem, to je tak asi jediná rada,“ poukázal na nebezpečnou dvojku Bruslařů.

Jak se rodila výhra nad Kometou?
Myslím si, že ve hře pět na pět jsme byli lepší. Hráli jsme týmově, bruslili jsme. Ve třetí třetině jsme soupeře k ničemu nepustili, což pro nás byla obrovská pomoc. Zaslouženě jsme vyhráli.

Ztratili jste náskok dvou gólů, ale stejně jste zvítězili. Podobná věc se vám v poslední době nestala poprvé, co to o týmu značí?
Ukazujeme, že náš tým je silný a nějakou kvalitu určitě má. Každý bojuje jeden za druhého, chce pomoct svým spoluhráčům. Není to o jménech. Myslím, že to je hlavní a rozhodující. Do střel se padá po držce, když to takhle řeknu. Hokejové štěstí se k nám pak přikloní a máme body.

Tohle říká v olomouckém týmu snad každý. Sám jste tedy už po pár týdnech poznal, že to nejsou jen nějaké fráze?
Musím říct, že parta kluků je tady fakt neskutečná. Jsou hrozně dlouho pohromadě, vždycky se to doplní o jednoho o dva hráče, ale jádro je tu pořád stejné. Charakterově jsou všichni ti kluci fantastičtí. Myslím, že u tohohle to začíná, je to stavební kámen úspěchu.

Vy jste měl adaptaci jednoduší asi o to, že je tu spousta odchovanců Třebíče, že?
Přesně tak. Se spoustou z nich jsem v Třebíči hrával, ale znal jsem i řadu dalších. Ať už nastupujete proti nim, nebo s nimi, většinou se znáte. Měl jsem to o to jednodušší, přijali mě tu parádně. Zatím můžu o Olomouci mluvit jen v pozitivech.

Přijdu o prachy, ale rád

Poprvé od přestupu na Hanou jste hrál proti Kometě. Jak jste to vnímal?
Samozřejmě je to pořád čerstvé, lépe řečeno… v mojí kariéře jde o zatím poslední přesun, takže jsem musel klukům vypisovat nějaké prémie. Jsem hrozně rád, že jsem to mohl zaplatit, i když teda přijdu o prachy (směje se). V takové situaci o ně ale přijdu rád. Nijak výjimečně jsem to ale nebral. Že bych byl přemotivovaný nebo tak něco, to vůbec. Bral jsem to jako normální zápas, ve kterém chci tři body.

Říkáte, že je to pořád čerstvé. Byl odchod z Brna pro vás tehdy překvapivý?
Už bych se k tomu nevracel. Jsem v Olomouci už nějaké dva měsíce a jsem tu rád, takže Kometu bych uzavřel a neřešil to.

Budete vypisovat odměnu i na páteční zápas? V Mladé Boleslavi jste dohrával minulou sezonu.
Ne, to ne. Každý má v kabině jeden klub. V opačném případě bych něco vypisoval i proti Pardubicím, a to bych se taky nemusel doplatit.

Přijde od vás alespoň nějaká rada, jak na boleslavské soupeře hrát?
Ne, radit určitě nebudu. Od toho tady máme trenéry, kteří nám vždycky nadiktují taktiku. Já ani nemám v podstatě co radit, protože gólmani, kteří tam jsou, stejně přišli až teď před sezonou. Na ty nemám co říct. Jinak… hlídat si Vondrku s Klepišem, to je tak asi jediná rada.

Z posledních sedmi utkání jste vyhráli šestkrát. Co dělat pro to, abyste si pohodu udrželi?
Vyhrát další zápas (usmívá se), jen tak si tu sérii můžeme udržet. Bolka se taky zvedá, takže přijede kvalitní soupeř, podle jmen, hlavně v útoku, je ten tým hrozně silný. A co může přinést úspěch? Zase to stejné – týmová hra a bojovnost.

Před pauzou jsme panikařili

Herní proměna po reprezentační přestávce je až obdivuhodná. Co za ní hledat?
Myslím, že před repre pauzou jsme všichni zbytečně panikařili. Každý chtěl dát gól, protože jsme jich dávali málo, ale zapomínali jsme na obranu. Zase jsme se ale vrátili k poctivé hře. Během pauzy jsme i něco natrénovali, takže jsme dostali sílu a fyzičku na to, abychom opět mohli hrát důrazný a bruslivý hokej. To je naše výhoda a doména. V Brně se nám to dařilo, soupeře jsme skoro do ničeho nepouštěli, byla to voda na náš mlýn.

Na výhrách proti Liberci a Plzni jste se podílel proměněnými nájezdy. Byl jste na ně vždycky specialista?
Možná v žácích a v dorostu. Potom, když jsem byl v Třebíči a v Pardubicích, tak jsem je skoro nejezdil.

Takže v Olomouci objevili váš skrytý talent?
To nevím (usměje se). Je to trochu o štěstí. Někdy to, co máte natrénované, prostě vyjde. Na druhou stranu musím říct, že kdyby gólmani výborně nepochytali ty blafáky a proti Liberci nedal svůj nájezd Knoťar (Jan Knotek, pozn. red.), tak ten můj už nemusel nic řešit. Jsem šťastný, že to vyšlo, ale ještě víc za to, že jsem tím pomohl týmu.

Jeden nájezd jste dal v Olomouci na startu sezony ještě jako hráč Brna. Připomněl vám to někdo v kabině?
Ne, ne, o tom jsme se nebavili. Řešili jsme spíš nájezdy, co byly teď.

Pomůžou vám proměněné nájezdy i ve hře, kde vám to zatím nepadá?
Je pravda, že těch šancí je spousta, ale puk se bráně vyhýbá. Doufám, že to bude tak, jak říkáte, že to pomůže mojí psychice. Ale hlavně to musí pomoct týmu. Když to tak bude, budu moc šťastný.

DAVID JAHODA