Řeč je samozřejmě o Slovinci Roku Macuhovi a obránci Jakubu Sirotovi. Že se z těchto dvou hráčů stanou, troufnu si tvrdit, největší tahouni kohoutů, nečekal nikdo.

Ano, Macuh patřil v minulých dvou sezonách k výraznějším centrům Chance ligy, rozhodně však ne kvůli svému bodovému příspěvku. V Přerově dostával na ledě naprosto stejnou porci minut na zápas – něco málo přes aktuálních 15. Za ty však v Olomouci zvládl už nyní v 25 duelech nasbírat více kanadských bodů. Osmnáct je o tři více než v minulé sezoně. A tohle číslo poroste.

Hokejisté Olomouce proti Mladé Boleslavi. Ilustrační foto
Tři body z Boleslavi. Moře stačilo na čtyři góly devatenáct střel

„Je to pro mě překvapení, nečekal jsem, že budu tak produktivní,“ přiznává sám 26letý centr, který si svými výkony řekl i o první starty za slovinskou reprezentaci. „Za tím vším vidím trochu i toho štěstí, důvěru od trenérů a také si to všechno sedlo,“ doplnil.

Macuh je velký dříč, který si první čtyři extraligové starty připsal za Olomouc už v sezoně 2017/18, kdy byl do boje povolán z juniorky. Ještě v ročníku 2019/20 však působil v druholigovém Novém Jičíně a asi málokdo čekal raketový vzestup, který nastartovala angažmá v prvoligovém Přerově a posléze i v Šumperku, odkud to „Rocky“ znovu přes zubří stádo vzal zpátky do Olomouce.

Šanci chytil za pačesy neskutečně pevně, pozitivní bilanci si udržuje i na vhazování či ve statistice plus/mínus (+6, nejlepší z týmu). Zároveň neupustil od toho, co jeho hru zdobilo vždy – na svém kontě má nejvíce (19) hitů ze všech kohoutů. V Radegast indexu je druhý za Jiřím Ondruškem.

Macuh těží z toho, že je nejčastěji střílejícím hráčem Mory, navíc má velice solidní úspěšnost střel na bránu, přes 18 procent z nich končí gólem.

Slovinský tvrďák je přes to, že se na ledě viditelně zklidnil, druhým nejvylučovanějším olomouckým borcem po Janu Švrčkovi. To mu ale při současné produktivitě jistě všichni fanoušci Mory rádi odpustí.

Sirota stále roste

O tom, jak Jakub Sirota uchvátil hokejové experty (nejen) České televize, jsme psali nedávno. V čem kromě dobrého pohybu, přehledu a elegance spočívá přínos beka, který přišel coby neznámý produkt americké univerzitní NCAA?

Nejvíce je pochopitelně vidět produktivita a Sirotova aktivita v přesilových hrách. S osmi body (3+5) je 24letý obránce druhým nejproduktivnějším bekem Mory za Daliborem Řezníčkem. Jakub Sirota si na ledě čím dál více dovolí, s jeho rostoucím sebevědomím roste i jeho výkon a na pozoru by se měli mít ti, kteří vybírají kandidáty na nejlepšího nováčka soutěže.

Jakub Sirota v dresu Olomouce
Risk, který Moře vyšel. Experti velebí Sirotu. NCAA je kvalitní liga, říká bek

Ve zkratce, když Olomouc po minulé sezoně opouštěli Jan Lukáš, Tomáš Dujsík nebo Jan Káňa, málokdo věřil, že se Moře podaří tyhle borce nahradit.

Paradoxně se to zatím, kvůli zranění, nepomohlo nejzvučnější posilou Aronem Chmielewskim. O kvalitách gólmana Sedláčka však nebyl pochyb, místo Dusíka je v přesilovkách nebezpečný Sirota a Jan Káňa? Ten už je zpět stejně jako Karel Plášek.

Mora nepotřebuje předražené posily, umí si poradit jinak a ukazuje, že má i na víc, než je aktuální desáté místo tabulky.