„Mám tuhé nohy. Bylo toho docela dost, ale naštěstí dobře spím, takže můžu tímto způsobem regenerovat,“ řekl po středečním tréninku Mory devatenáctiletý obránce. Krátce pak pro Deník popovídal o poznatcích, které si z juniorského šampionátu odnesl.

Jak se za turnajem ohlížíte?
Nevyšel nám, je pro mě těžké ho hodnotit. Určitě jsme chtěli uhrát lepší výsledky, bohužel se nám to nesešlo. Je to velká škoda. Byl by obrovský zážitek získat některou z medailí. Mrzí to. Pro náš ročník 1999, do kterého spadám i já, to byla poslední mládežnická akce. Nedá se nic dělat. Teď už se zase musíme všichni soustředit na své povinnosti v klubu.

Kdo i přes neúspěch snesl absolutorium, byl brankář Lukáš Dostál. Souhlasíte?
Jo, Dosty má za sebou fantastický turnaj. Hrozně nám pomohl, ve všech zápasech nás držel. Jestli se ukáže i v extralize, je na trenérech v Kometě. Věřím ale, že na to má.

Co letošní šampionát dvacítek ukázal vám osobně?
Hrál se tam hokej, který byl ve všech ohledech na špici. Pořád je na čem pracovat, ale to v každém věku. Motivovalo mě to a chci se neustále zlepšovat.

Mohlo by být zámoří třeba už za rok dalším krokem ve vašem vývoji?
Je tam užší kluziště, takže máte daleko méně času na rozhodování, dochází k více soubojům. Nebylo by to pro mě nejspíš špatné. Četl jsem, že šéf IIHF (René Fasel, pozn. red.) by postupem času chtěl zavést úzké kluziště i v Evropě. Nedivím se tomu, hra je potom určitě atraktivnější.

Myslíte, že by to mohlo pomoct i českému hokeji vyrovnat se těm nejlepším zemím?
Určitě, v Americe je to tak odjakživa. Co vím, zkoušejí to tak už i ve Finsku. Hráče tam učí přehrávat soupeře na malém prostoru, tady máme možnost se tomu na větším ledě vyhnout. Ty nejlepší týmy na mistrovství světa byly strašně rychlé, šikovné, prostě bylo strašně těžké proti nim hrát.

I když mistrovství nebylo úspěšné, na co budete nejraději vzpomínat?
Vybaví se mi určitě zápas s Kanadou, to byl velký hukot. Fakt neskutečné. Celá Rogers Arena byla plná, byl to asi fakt ten TOP zážitek. Jen škoda, že jsme domácí výběr nedokázali porazit, byl by to famózní pocit.

Autor: David Jahoda