Co se vlastně odehrálo a jak se incidentem zabývá policie, odpovídá vedoucí odboru vnější služby šumperské policie Michal Harciník.

Jak pokračuje vyšetřování sobotního incidentu, který vyprovokovali na šumperském zimním stadionu fanoušci Baníku?
Ze všeho nejdříve bych chtěl říct, že informace týkající se „fanoušků Baníku“ pochází pouze ze skutečnosti, že tyto osoby se tak na zimním stadionu představily. Jednalo se o jejich projev, když napadli fanoušky Olomouce. Zda se jednalo o skutečné fanoušky Baníku, je zatím předmětem šetření. Jsem ale přesvědčen, že skuteční fanoušci Baníku se tímto způsobem nechovají, v tomto případě se jednalo o lidi, kteří se sportem nemají nic společného. Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a věc se zatím nachází ve stádiu prověřování.

Co se přesně z pohledu policie na zimním stadionu odehrálo?
Policie ČR byla jako pokaždé, v době zápasu 6.února, připravena zajistit veřejný pořádek v Šumperku, tedy i v okolí zimního stadionu. Chtěl bych zdůraznit, že podle platné právní úpravy, je pouze věcí pořadatele utkání, aby zajistil pořádek uvnitř stadionu.
Potvrzuji, že tento zápas byl vzhledem k předcházejícím zkušenostem, vyhodnocen jako rizikový a proto byla přijata zvláštní opatření, která spočívala například ve větším počtu policistů vykonávajících službu v okolí stadionu. Pokud se týká samotné události, někdy koncem první třetiny zápasu byli policisté vnější služby informování policisty SKPV (služby kriminální policie a vyšetřování) nacházejícími se na stadionu o tom, že skupina osob, která se představila, jako fanoušci Baníku, napadla fanoušky Olomouce a pořadatelská služba zůstává bez reakce. Rozhodli jsme se pro zákrok uvnitř stadionu. V době příchodu policie na stadion údajní fanoušci Baníku již odcházeli pryč. My jsme ovšem disponovali informací, že tyto osoby napadly fanoušky Olomouce a také hodily jejich buben na led stadionu, proto bylo přikročeno k pronásledování zmíněných osob, ty se záhy daly na útěk. Nejednalo se o jediný incident během zápasu. Ke druhému došlo asi v polovině poslední třetiny, kdy pravděpodobně v důsledku předcházejících událostí vyvrcholily emoce některých fanoušků obou táborů a začali se napadat. O této skutečnosti jsme byli informováni opět kolegy na stadionu. Zdůrazňuji, že pořadatelská služba nás ani jednou nekontaktovala a dle našeho názoru zcela absentovala při řešení konfliktů na stadionu. Proto jsme podruhé provedli zákrok uvnitř stadionu, který spočíval pouze v oddělení fanoušků obou mužstev.

VÍCE K NAPADENÍ MORY BANÍKOVCI NA DERBY SE ŠUMPERKEM

V době, kdy skupina Baníkovců zaútočila na fanoušky olomouckých hokejistů, se před stadionem nacházelo šest strážníků šumperské městské policie a také hlídky Policie ČR. Policistům nepřišlo divné, že na stadion míří skupina zakuklených fanoušků s iniciály Baníku?
Skupina osob, která přišla do areálu Tyršova stadionu, nebyla žádným způsobem maskována, ani nijak označena, natož iniciály Baníku. Do zimní haly vešla naprosto spořádaně a pořadatelská služba ji vpustila na stadion.

Na akci údajně spolupracovala i buňka šumperských příznivců Baníku, která si říká Schönberg Gruppe, prý agresivní skupinu přivedla k zimnímu stadionu. Zadržela policie také výtržníky ze Šumperska v souvislosti s touto akcí?
Vzhledem k probíhajícímu prověřování zatím tuto skutečnost nemůžeme potvrdit ani vyvrátit. Dosud nebyla v souvislosti s daným hokejovým utkáním zadržena žádná osoba. Několik osob bylo požádáno o podání vysvětlení, a to ještě týž den.

Měla policie avízo, že se ze strany Baníkovců něco v Šumperku chystá? Na stadionu se přece od začátku pohybovali policisté v civilu s kamerami.
Předem Policie neměla žádné avízo týkající se možného incidentu při tomto hokejovém utkání ze strany fanoušků Baníku. Ano, na stadionu se pohybovali policisté SKPV a monitorovali průběh dění na stadionu.

Podařilo se všechny útočníky identifikovat?
Zde jsem opět nucen konstatovat, že ve věci probíhá prověřování a bylo by předčasné a z pohledu policie i netaktické, na tuto otázku odpovídat.

Proč policisté nezadrželi agresivní skupinu ještě v Šumperku?
Při pronásledování těchto osob, již mimo stadion, došlo k tomu, že ven ze stadionu vyběhli také fanoušci Olomouce i fanoušci Šumperka. Vznikla tak poměrně potencionálně nebezpečná situace s rizikem konfliktu i mezi těmito fanoušky. Proto jsme se rozhodli, že prioritní je udržet veřejný pořádek v okolí stadionu. Proto jsme upustili od fyzického pronásledování údajných Baníkovců. Přes operační středisko jsme vyžádali monitorig těchto osob dalšími policisty. Vzhledem k tomu, že podezřelí odjeli vlakem směrem na Olomouc, spolupracovali jsme s kolegy z Olomouce při jejich ztotožnění.

Jakým způsobem se snaží policie podobným incidentům předcházet?
Je zcela transparentní, že již nyní jsou zpracovávány materiály z dané akce, které budou použity jako podkladový materiál pro naše jednání s vedením hokejového klubu Šumperk. Dále zpráva hovořící a popisující celou událost bude cestou vedení Policie ČR, předložena hokejovému svazu k projednání a přijetí vlastních opatření vedoucích k udržení klidu a pořádku na stadionech. Z naší strany je a bude neustále vyvíjen tlak na vedení hokejového klubu Šumperk k posílení pořadatelské služby na stadionu.