Pátou sezonu za sebou vykročí olomoučtí hokejisté do nejvyšší soutěže. Znovu s pokorou a hlavním cílem nemít záchranářské starosti. Velkým přáním Kohoutů je vybojovat play-off.

Za tradičního a stálého účastníka extraligy se lidé z vedení hanáckého hokejového klubu, který v předešlé sezoně došel až do čtvrtfinále, ještě nepovažují.

„V tomhle jsme pokorní,“ prohlásil jednatel HC Olomouc a zároveň člen trenérské dvojice Jan Tomajko.

A poměrně skromně zní i hlavní cíl Mory: „Tím je vyhnout se play-out. Zároveň bychom se ale chtěli dostat minimálně do předkola play-off,“ odtajnil na předsezonní tiskové konferenci generální manažer olomouckého klubu Erik Fürst.

Klubový rozpočet se bude nadále pohybovat ve stejné hladině, na kterou jsou na Hané z předchozích let zvyklí.

„Sponzory se nám v drtivé většině podařilo udržet,“ konstatoval Fürst.

Ani hráčský kádr neprošel výraznou obměnou – největší hvězdy Zbyněk Irgl a Branislav Konrád pokračují.

Olomoucký klub opustili Jakub Herman, Lukáš Galvas, Jan Eberle, Martin Falter a Roman Rác. Vedení Mory však dotáhlo několik zajímavých jmen.

Na Hanou se vrátil odchovanec Jan Lukáš, který vytvoří velmi silnou brankářskou dvojici s Konrádem.

„Honzovi je pětadvacet, věříme, že by z něj mohl být kvalitní gólman,“ konstatoval Tomajko.

Obranu vyztužil Jan Švrček ze Sparty.

„Výborný defenzivní hráč. Hraje, jak se říká, od podlahy,“ naznačil Tomajko, kdo by měl v týmu zaujmout pozici největšího tvrďáka.

„Naši útočnou vozbu posílili Petr Kolouch a Vojtěch Tomeček. Věříme, že budeme dávat víc gólů,“ usmál se kouč a narazil na omílané téma.

Hledání kanonýra

Právě hledání olomouckého střelce bylo opět tématem na předsezonní tiskovce.

„Je těžké takového střelce najít a za druhé ho zaplatit. Myslíme, že i naši útočníci by mohli dávat více gólů, protože na to někteří předpoklady mají. Doufáme, že to z nich dostaneme,“ zdůraznil Tomajko důvěru ve vlastní útočné síly.

Klubové vedení však jedním dechem dodalo, že během úvodní části sezony by do Olomouce mohla útočná posila dorazit.

„Tím, že nemáme vyloženého střelce, budeme spoléhat na týmový výkon,“ vysvětlil druhý z trenérů Olomouce Zdeněk Moták.

Trenérská dvojice T+M bude chtít v nadcházející sezoně navázat na práci Zdeňka Venery, který v olomouckém klubu skončil po třech vydařených sezonách.

„Chceme vlastně jen navázat na to, co jsme tady se Zdeňkem (Venerou) začali, a přidat k tomu akorát určitou nadstavbu. Budeme vycházet z toho, že musíme výborně bránit,“ naznačil Tomajko.

Jeho kolega zhodnotil přípravné období, které Kohouti zakončili s vyrovnanou bilancí čtyř výher a čtyř porážek.

„Výborné bylo z naší strany utkání proti Vladivostoku. Naopak vykřičníkem byl venkovní zápas ve Zlíně, který jsme prohráli vysokým poměrem. To bychom nechtěli, aby se opakovalo,“ narážel Moták na prohru 0:6.

Léto bylo Olomouci rovněž ve znamení řady zranění.

„Doufám, že jsme si to vybrali v přípravě a v sezoně to už bude dobré. Ke dnešnímu dni máme jednu absenci, Petr Strapáč má nějaký svalový problém,“ prozradil Tomajko radostnou zprávu, že marodka je téměř vyprázdněná.

„Jsme na sezonu dobře připraveni,“ doplnil Moták.

Kapitán: Ať je zimák pevností

První ostrý mač čeká Kohouty v pátek na domácím ledě proti Karlovým Varům.

„Přípravné období bylo pro nás hráče velmi dlouhé, už se všichni těšíme, že to za pár dní vypukne. Doufám, že přilákáme co nejvíc fanoušků na náš zimák a bude to taková naše pevnost,“ prohlásil kapitán Martin Vyrůbalík.
Moru bude hned na úvod čekat zápas, ze kterého by měla vytěžit body. Každý bodík totiž v celkovém součtu může mít cenu zlata.

„Bude to hodně vyrovnaná soutěž. Minule nám uteklo přímé play-off o bod o dva, předloni předkolo taky velice těsně. Bude to zase podobně vyrovnané,“ tipoval Tomajko.

Soupiska HC Olomouc

Brankáři: Branislav Konrád, Jan Lukáš

Obránci: Tomáš Dujsík, Jakub Galvas, Tomáš Houdek, Jan Jaroměřský, Jiří Ondrušek, Ludvík Rutar, Robin Staněk, David Škůrek, Jan Švrček, Martin Vyrůbalík

Útočníci: Vilém Burian, Miroslav Holec, Zbyněk Irgl, Aleš Jergl, Jan Káňa, Jan Knotek, Petr Kolouch, Marek Laš, Michal Matiaško, Bruno Mráz, David Ostřížek, Josef Podlaha, František Skladaný, Petr Strapáč, Vojtěch Tomeček.