„Každý zápas pro nás bude důležitý, pro některé tenhle možná důležitější. My bychom nicméně chtěli, aby hráči přistupovali ke všem zápasům na sto procent a více,“ řekl na předsezonní tiskové konferenci kouč Olomouce Zdeněk Moták.

OLESZ A SPOL. PROTI MATEŘSKÉMU KLUBU

Hned pět hráčů v kádru olomoucké Mory zahájilo své kariéry ve Vítkovicích – Petr Strapáč, Zbyněk Irgl, Petr Kolouch, Lukáš Klimek a Rostislav Olesz. Největší pozornosti bude upřena právě na Olesze, který v minulém ročníku Ostravanům dokonce kapitánoval.

Jeden by řekl, že to pro něj bude hodně speciální večer. Když ale na toto téma mluvil krátce po svém příchodu na Hanou, tvrdil opak. Nebo na sobě žádné napětí alespoň nenechal znát.

„Člověk si nevybere, kde bude začínat. Přijedeme tam jako jeden tým – Olomouc – a budeme tam chtít vyhrát za tři body, nebudu tam řešit nějaké své osobní věci, nebo co bylo. Budeme chtít vyhrát a podřídíme tomu vše,“ uvedl Olesz.

Strach z přemotivovanosti exkluzivní letní posily nemá ani Moták: „V jeho věku a s jeho zkušenostmi to asi nehrozí. Nemyslím si, že je to hráč, který potřebuje nějaké laso. Spíš ho bude potřebovat, pokud bude úspěšný po hokejové stránce,“ uvedl zkušený kouč, který je sám s Vítkovicemi spjatý víc než dost.

Ovšem vzájemných soubojů zažil až až. „Pro mě to nic speciálního nebude. Pro kluky, kteří jsou odchovanci a něco tam sehráli, je ta prestiž asi větší. Nicméně zápas to bude pro nás velmi důležitý, je to vstup do soutěže. Chtěli bychom tam být úspěšní,“ prohlásil Moták.

Tisková konference HC Olomouc před startem extraligy. Zleva Erik Fürst, Jan Tomajko a Zdeněk Moták
Rozpočet Mory? V extralize spodek. Cíl? Play-off

VÍTKOVICE PLNÉ ZMĚN

O Vítkovicích se během extraligové pauzy cvrlikalo dost. Ale většinou ne v tónech, ve kterých by si přály. Oleszův nečekaný konec byla jedna věc, nedávno pak nedokončený zápas v Prostějově.

K tomu řada dalších změn – pryč jsou brankář Patrik Bartošák, útočníci Lukáš Kucsera či Jakub Lev. Vítkovice trochu osekaly rozpočet a raději vsadily na mladší hráče, či taková jména, kterým to jinde tolik nešlo. Jen namátkou: Gólman Miroslav Svoboda, lotyšský bomber Roberts Bukarts či ex-liberecký Dominik Lakatoš.

„Samozřejmě tam byly různé odchody, ale zase příchody mladých hráčů, kteří se budou chtít předvést, budou bruslit. Jenže to budeme chtít i my. To utkání by mohlo být kvalitní,“ avizoval Moták, který by měl mít k dispozici i Zbyňka Irgla, jenž závěr přípravy promarodil.

Mora porazila svěřence trenéra Jakuba Petra v minulém ročníku jen jednou, v prvním měření sil doma zvítězila 2:0, pak ale třikrát padla. Exkluzivní byl hlavně poslední duel, v němž padlo ve hře hned 12 gólů (7:6sn pro Vítkovice).

„Je to blízko, skoro derby. Lehké to určitě nebude. Budeme se snažit připravit, abychom tam hráli co nejlíp a nejlépe vybojovali tři body,“ řekl Jan Tomajko, jednatel olomoucké klubu a mladší z trenérské dvojice.

Zápas na ledě vítkovické OSTRAVAR ARENY startuje v 17:30.

Ilustrační foto
Vítkovice v Prostějově nedohrály kvůli rasistickým nadávkám