Za výhru na Spartě zaplatili vysokou daň v podobně zranění obránce Jakuba Galvase. Před náročným domácím zápasem s Libercem (pátek, 18.00), si tak trenér Mory Jan Tomajko zhluboka oddechl, že se do hry vrací David Škůrek.

Jen čtyři olomoučtí obránci nasbírali při vítězném utkání v Praze vyšší než dvacetiminutový ice-time.

„Není to sranda hrát v tak nízkém počtu beků. Už je to delší dobu, co takhle hrajeme, většinou dohráváme na pět obránců a je to znát,“ popisuje nejvytíženější muž úterního zápasu Jan Švrček, který na ledě strávil přes sedmadvacet minut.

Ze hry kvůli zranění odstoupil Jakub Galvas, a i když trenér Tomajko věří, že mladík se zkušenostmi z reprezentačního áčka v sezoně ještě neřekl poslední slovo, jeho absence teď bude stejně jako v případě Jana Jaroměřského pro hanácký tým citelná.

„Kuba má nějaký problém se žebrem, uvidíme, jak to bude vypadat dál. Uzdravil se nám ale David Škůrek, takže se nám to zase vyměnilo,“ usmál se olomoucký kouč Tomajko.

„Tyhle komplikace k tomu zkrátka patří. V sezoně se to tak někdy stane, nechci si na to stěžovat,“ zůstává nad věcí mladší člen trenérského dua T+M.

„V pátek budeme mít k dispozici šest, možná sedm obránců.“

Staněk se nevrátí

Společně s kolegou Zdeňkem Motákem zatím tedy nemá v plánu sahat pro hráče do Chance ligy. Na první pohled logická varianta v podobě návratu Robina Staňka z Havířova totiž není z administrativního hlediska možná.

„Už to nepůjde, už se nedá nic dělat,“ přiznává Tomajko, že má Staněk v letošní sezoně už dveře do olomouckého týmu uzavřené.

V případě třicetiletého beka se tak nebude opakovat loňský scénář, kdy se z hornického města vrátil v pravý čas na Hanou a stal se oporou olomoucké obrany v play-off.

„Takhle jsme to udělali. Nechtěl bych to ale rozpitvávat, byly v tom trošku i jiné věci než co se týká hokeje,“ zůstává Tomajko tajemný.

Zásadní pomoc od útočníků

Vše tak bude muset odedřít stávající sestava. „Výpomoc od útočníků bude v dalších zápasech potřeba,“ nezastírá Švrček, který si pochvaloval podporu forvardů v úterní bitvě na ledě O2 areny. „Od útočníků je to velké plus, pokud vypomáhají obraně. Člověk pak nemá tolik práce.“

V pátek prověří kohoutí defenzivu Bílí Tygři, druhý nejlépe střílející tým sezony (proti nejgólovější Plzni nastoupí Mora hned v neděli).

„Liberec hraje výborně celou sezonu, jeho hráči jsou obrovsky produktivní. Bude to obrovsky těžký zápas,“ uvědomuje si Tomajko.

„Na Spartě jsme ale odehráli výborné utkání, takže se nemáme čeho bát a doufám, že v zápase budeme bodovat,“ vyhlíží s optimismem bitvu proti Severočechům olomoucký trenér.