„Bude to super zápas, všichni se na něj těšíme,“ hlásí Jan Knotek.

Pro prvního centra je každý souboj se Spartou specifický. Svoje hokejové kořeny totiž zapustil právě v rudém dresu.

„Do deváté třídy jsem tam hrál. Jsem kovaný sparťan,“ směje se rodák z Prahy, který je v olomouckém týmu nepostradatelnou oporou.

Před zápasem se na kus řeči za hráči Sparty ale jisto-jistě staví jiný hráč Mory – obránce Jan Švrček. V týmu totiž strávil před příchodem do Olomouce pět sezon.

„Těším se na to, mám odtamtud vzpomínky. Bude to pro mě trochu speciální zápas,“ konstatoval obětavý bek, který poslední tři mače musel vynechat.

„Byl jsem nemocný, dostal jsem dvoje antibiotika. Teď už jsem ale dva dny trénoval. Uvidíme, jak se budu cítit,“ prozradil důvod své třízápasové absence.

Oba hráči Kohoutů se shodnou na tom, že moc atraktivnějších soupeřů na Hanou přijet nemůže.

Souboj proti týmu z hlavního města převyšuje asi jen derby s Kometou Brno.

„Myslím si, že i lidi, co moc nechodí, přijdou. Řeknou si: Sparta… to bychom se mohli jít podívat,“ uvažuje Knotek.

„Sparta je odvěký rival asi pro každého, zvlášť když přijede sem na Moravu. Očekáváme větší tempo, nasazení a agresivní hokej,“ předjímá Švrček.

KRUPP DAL SPARTĚ ŘÁD

Po loňské sezoně, která byla pro Spartu jednou z nejhorších v historii, přišel očekávaný třesk. Taktovku vzal do ruky uznávaný trenér Uwe Krupp.

I když jeho rudý orchestr nevyhrává bez chyby jako filharmonie, kvalita rozhodně vzrostla.

„Loňský rok byl hrozný, nový trenér tam tomu dal řád,“ má Švrček loňské soužení ještě v živé paměti. „Co jsme se dívali, kluci hrají dobře, mají systém. Je tam pokrok,“ dodal.

V čem by aktuálně čtvrtý tým tabulky mohl dělat Olomouci největší potíže?

„Hrají dlouhé přihrávky, na to si musíme dávat pozor. Vesměs ale mají špičkové hráče, všichni musíme být v každém střídání naplno připravení, aby tam někoho z nás neopláchli,“ zdůraznil Švrček.

Vidět Uweho Kruppa bude jistě lákavé i pro fanoušky. Jeho jméno má v hokejovém světě váhu, renomé si vydobyl jako hráč i trenér.

Jan Knotek ale vidí ještě jeden důvod, proč by mohlo lákat i nepravidelné příznivce přijít na zápas.

„Víme, jak se zahraničním koučem dopadla fotbalová Sparta. A podle mě by hodně lidí, hlavně tady na Moravě, potěšilo, kdyby tomu tak bylo i s hokejovou Spartou. I proto se přijdou podívat,“ připomněl pro Spartu nezdařilé angažování Itala Andrey Stramaccioniho.

NA FOTBAL NEMŮŽE

Sparťanskému fotbalovému mužstvu Knotek palce drží, za vášnivého fanouška se ale nepovažuje.

„Sleduju to, ale že bych byl velký fanoušek, to ne. Jde to trošku mimo mě. Samozřejmě, když je derby pražských „S“, tak Spartě fandím. Trochu víc jsem se do toho vložil, když tady byl Maty (Jakub Matai, pozn. red.). To je echt sparťan. Teď je tady mladý Peťa (kustod Srbecký, pozn. red.), který je do fotbalu velký nadšenec. Někdy se spolu bavíme i o Spartě,“ přiblížil útočník, který v pondělí oslaví 31. narozeniny.

Když má ale možnost, návštěvou letenského stadionu nepohrdne.

„Manželka bydlí kousek od Sparty, občas na fotbal zajdeme. Není to ale nic pravidelného, spíš po sezoně v dubnu, kdy jsem v Praze pořád,“ vysvětlil.

Každopádně ho mrzí, že mu neklapne být naživo u sobotního zápasu na Andrově stadionu.

„Kluci říkali, že kdybychom v sobotu nehráli, na fotbal bychom si zašli. Škoda, že zrovna teď se tam sobota vložila,“ štve Knotka.

Místo fotbalu tedy bude mít úplně jiné starosti. Téměř na druhém konci republiky bude se svými spoluhráči bojovat o další body v Liberci, a to jen pár hodin po střetnutí se Spartou.

„Na ten úvod, kdy jsme po těžké přípravě, je opravdu hrozně náročné hrát dvě utkání za sebou,“ tvrdí.

„A když je jeden z těch týmů odpočatý, tak je to dost znát,“ připomněl trochu unfair program z předminulého týdne, kdy vymačkaní Hanáci po duelu s Kometou vyrazili do Hradce Králové, kde je čekal odpočatý Mountfield.

V LIBERCI NEBLÁZNIT

Teď to tak nebude, Liberec totiž v pátek hraje taky. Jede do Karlových Varů.

„Bude to pro oba stejné, to je dobře. My sice cestujeme, ale to je jedno. Důležité je, že Liberec ten páteční zápas bude mít v nohách taky,“ zdůraznil klíčový a vždy usměvavý člen kohoutí party.

Body sice z východu Čech svěřenci trenérů Tomajka a Motáka před dvěma týdny nepřivezli, užitečnou lekci snad ano.

„V Hradci nás to poučilo dost, nebyli jsme tam schopní nic udělat. Teď už za sebou máme víc zápasů, jsme ve větším tempu, což je lepší. Musíme ale využít toho, že hrajeme venku. Není nezbytné vyloženě nějak útočit a bláznit, chtít rozhodnout zápas hned. Můžeme čekat na chyby a této pozice trochu využít,“ odkryl možný plán na Bílé tygry.

HC Olomouc vs. HC Sparta Praha
pátek, 18.00
» tři ze čtyř vzájemných zápasů v minulé sezoně rozhodlo až prodloužení
» na plný bodový zisk proti Spartě čekají Kohouti už pět utkání
» premiéru v dresu Mory si odbyde nová útoční posila Lukáš Nahodil, který přišel z Komety Brno
» ještě přibližně týden bude figurovat na marodce olomoucký útočník Jan Káňa

DAVID JAHODA