Před rokem byli nepřehlédnutelní. Asterix a Obelix v dresech české hokejové reprezentace se stali fenoménem šampionátu, který Francie spolupořádala s Německem.

"Co ale vymyslet do Dánska?" dlouho přemýšlela skupina skalních fanoušků národního týmu. "Po vydařeném loňském mistrovství to byl těžký výběr," přiznal Robert Stejskal.

Jedním z národních symbolů Dánska je malá mořská víla, která má na pobřeží v Kodani sochu. To ale není nic ideálního pro hokejové fanoušky, na řadu tak přišlo Lego.

"Firmu na jeho výrobu založil v roce 1932 chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen, takže volba byla jasná a začali jsme pracovat na detailech. Nejdřív jsme si chtěli připevnit lego kostky z molitanu na dresy, ale úkol to byl těžký a nedařilo se to splnit," prozradil Stejskal. Proto přišel další nápad: "Že si koupíme helmy a přilepíme na ně malé kostky lega. To byl ale finančně náročný proces, tak se nakonec zvolily velké kostky dupla."

Výsledek? "Helmy s kostkama jsou celkem těžké, tak náš trošku bolí za krkem," smál se Stejskal.

JEDINEČNÁ ATMOSFÉRA FEDERÁLNÍHO DERBY

Úvodní víkend mistrovství byl v Kodani ve znamení česko-slovenské bitvy, kterou se štěstím ovládl favorit výsledkem 3:2 v prodloužení.

Strhující drama doprovázela kulisa, ze které i divákům u televize běhal mráz po zádech. A co teprve přímo v Royal Areně, kde šestice fanoušků ve složení David Foretník, Luděk Tichý, Pavel Lorenc, Roman Perůžek, Radek Pajunčík a Robert Stejskal vytvořila z písmen na dresech nápis OLOMÓC.

"Atmosféra zápasu proti Slovákům byla úžasná. Dlouho jsem takovou nezažil," ocenil Stejskal.

Má přitom rozhodně s čím porovnávat. "Naše výjezdová skupina jezdí na hokejové šampionáty již desátým rokem. Zápasy se Slováky mají zkrátka speciální náboj," dodal hokejový nadšenec.