Čeští hokejisté dychtí na světovém šampionátu v Bratislavě konečně zlomit čekání na medaili, které trvá už od roku 2012.

Ve skupině padli jen s hvězdami napumpovanou sbornou. Skončili druzí, díky čemuž zůstali v „domácí“ Bratislavě. Teď je ve čtvrtfinále čeká Německo.

Nejschůdnější soupeř? Vkrádá se to na mysl. Ne už ale Tomáši Vošvrdovi, brankáři, jenž pomohl v sezoně 2013/14 dotáhnout Olomouc zpět do extraligy, a který má s německým hokejem dvouletou zkušenost.

„Tady bude ACHTUNG, ACHTUNG. Myslím, že nejhorší možný soupeř,“ napsal na Twitter 29letý gólman slovenského Popradu, který v sezonách 2016/17 a 2017/18 hrál druhou německou ligu za Bayreuth.

Proč si to myslí? „Protože lidi v Česku pořád hokej v Německu znevažují a podceňují. Na posledních turnajích ukázali, že jdou pořád výkonnostně nahoru,“ odpovídá pro Deník.

„Z psychologického hlediska nejhorší možný soupeř, protože si každý myslí, že by je naši kluci měli přejet,“ uvádí. „To jim ale samozřejmě přeju! Moc doufám v to, že vyhrají a udělají velký úspěch,“ dodal.

I když ve Vošvrdových očích leckterý hokejový příznivec může vidět výběr Miloše Říhy už jednou nohou v semifinále, něco takového v případě českých hokejistů vůbec nepředpokládá.

„Podcenění? To v žádném případě! Tomu nevěřím, ještě k tomu, když jde o čtvrtfinále mistrovství světa,“ odmítá tuhle myšlenku.

Tým vedený finským koučem Tonim Söderholmem skončil v košické skupině A na třetím místě. Sice prohrál s oběma zámořskými týmy – s Američany 1:3, s Kanadou 1:8 – ale jinak bral vždy po třech bodech. I na závěr proti Finsku. „Až na debakl s Kanadou si vedou velice dobře. Tak, jak jsem očekával.“

DRAISAITL JE FANTASTICKÝ

Němci v minulém roce šokovali celý svět, když došli až do finále olympijského turnaje v Jižní Koreji a málem obrali o zlato hokejisty Ruska. Stříbro i tak bylo senzací. A ani teď se nevzdají šance na úspěch.

„Čím budou nepříjemní? Je to ta jejich mentalita a bojovnost. Budou kousat, umí se vyhecovat,“ upozorňuje na soupeře, který však do semifinále prošel naposledy na domácím MS v roce 2010.

Zvláštní pozornost budou Češi muset věnovat Leonu Draisaitlovi. Borci, který během základní části tohoto ročníku NHL nasbíral v dresu Edmontonu Oilers skvělých 105 bodů a byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem soutěže.

„Na něj si musí dát pozor každý tým na MS. Ten kluk je fantastický,“ smeká Vošvrda.

Překážkou by mohla být i další hvězda z NHL – brankář Colorada Avalanche Philipp Grubauer.

„Pokud bude chytat, mohl by dělat velké problémy. Je letos výborný, ve skvělé formě,“ ví ostravský rodák.

Při letmém pohledu do hlavních týmových statistik, není nic, v čem by byli Němci lepší než český tým. Mají horší přesilovky, horší oslabení, horší úspěšnost střelby. Vošvrda doufá, že v tom národní tým bude pokračovat.

„Bude to boj jako v každém čtvrtfinále takového turnaje. Máme zkušenější kluky z NHL, super gólmany, zkrátka výborný tým, který najde cestu k vítězství. Budu jim držet palce.“

V NĚMECKU ZAMĚSTNANEC, V ČESKU ŽIVNOSTNÍK

Brankář, který v minulém ročníku premiérově okusil slovenskou nejvyšší soutěž, je stále v kontaktu s některými hráči, s nimiž se v Německu potkal.

„Co se týče sportovců, jsou Němci neuvěřitelně hrdý národ. A je jedno, jestli jde o hokej, házenou nebo fotbal. Pár kluků už mi psalo,“ říká o tom, jak fanoušci na západ od nás světový šampionát prožívají.

Krátce na své dvouleté působení v městě na severu Bavorska zavzpomínal. Ale leccos překvapí.

„V Německu je hokejista zaměstnanec a ne živnostník jako u nás. Člověk pocítí řadu výhod, což bylo super,“ poodkrývá.

„Dostáváte čisté peníze. Když má někdo v extralize padesát tisíc hrubého, odečte sociální a zdravotní pojištění, byt, tak mu zbude dejme tomu dvacet tisíc. Když dostane padesát tisíc v Německu, máte padesát tisíc čistého. V tom je obrovský rozdíl. Taky máte zaplacené bydlení, zaplacené auto a tak dále,“ prozrazuje.

Dobré finanční zázemí láká i zahraniční hráče, kteří úroveň tamního hokeje zvedají.

„Většinou jde totiž o Kanaďany nebo Američany. A Němci se jim musí výkonnostně vyrovnat, jinak přijdou o místo. Mají tam na to finanční prostředky, věnují se tomu, zlepšují se tréninkové procesy,“ tvrdí.

„Na olympiádě získali stříbro a myslím, že to nebyl výkřik do tmy. Myslím, že nějakou vzestupnou tendenci hokej v Německu má,“ uzavřel.

Zatím nejdůležitější zápas šampionátu čeká české mužstvo ve čtvrtek od 20.15.