Za pár let se při pohledu na sezony minulé jen letmo podíváte a zjistíte, že pro hokejovou Olomouc bylo v ročníku 2018/19 konečnou zastávkou čtvrtfinále.

Tak to nejspíš opravdu bude, v nadcházejících týdnech ale může Kohouty hřát pocit skvěle odvedené práce.

I když se Plzeňští hokejisté před startem série ošívali zdvořilostními frázemi, jak to bude proti Hanákům těžké, myslím si, že sami v tu chvíli ani nepomysleli na to, jaký nervák to nakonec bude a že se budou o svůj postup třást ještě v sobotu 30. března.

Kapitán a jedna z největších opor Plzně Milan Gulaš přiznal, že myšlenkové pochody mu relax před rozhodujícím sedmým zápasem rozhodně nedělaly příjemnějším. Dodal, že těžší sérii v kariéře ještě nezažil. A to už toho má ve svých 33 letech něco odehráno.

Odhodlání by mohli vyučovat

Kohoutům za jejich výkony vzdal hold. A ten si bezesporu zasloužili. Nejen za výkony v sérii samotné, ale třeba taky za to, jak se v kritických momentech základní části dokázali semknout, i když velká část z nich místo hraní chodila po doktorech.

Dřeli do roztrhání těla, krvavé šrámy a modřiny po těle toho byly důkazem.

Olomouc už poněkolikáté ukázala, že k tomu, abyste sahali po úspěchu, nepotřebujete v týmu hromadu přeplacených hvězd.

Trenérská dvojice Zdeněk Moták & Jan Tomajko, které navíc ne každý po odchodu zkušeného Zdeňka Venery věřil, dokázala ze svých svěřenců v nejdůležitějších chvílích sezony vymáčknout víc než 100 %.

Ne vždy šlo možná o přehlídku hokejových dovedností, ale co se míry odhodlání udělat vše pro vítězství týká, to by se od Hanáků mohla valná část extraligových týmů učit.

Play-off? "Překvapení, senzace!"

Před sezonou mi generální manažer Mory Erik Fürst říkal, že je podle něj Mora v očích hokejové veřejnosti stále brána jako nováček.

Přitom už v minulých letech Olomouc ukázala, že není v nejvyšší soutěži jen do počtu.

Jsem přesvědčený o tom, že až si před další sezonou budete pročítat predikce na konečná umístění jednotlivých mužstev, Kohouty mezi kandidáty na přímý postup do play-off znovu nenajdete. Možná ani na umístění v desítce. A jejich případný úspěch budou znovu doprovázet slova jako překvapení či senzace.

Je ale otázka, jestli to příště tak brát. Olomouc se totiž z nálepky „nováčka“ začíná transformovat na „zavedenou extraligovou značku“.

Po jejím pětiletém působení od postupu v roce 2014 o tom nemůže být pochyb. A pokud by měl někdo i přesto tendenci vidět ji jako „extraligového zelenáče“, mohlo by se mu to vymstít.

Hanáci krok po kroku stoupají. Pokud udrží jádro kádru pohromadě (což by nejspíš měli) můžou i příští sezonu směle pošilhávat po semifinále.

Pravděpodobně to nikdo z nich nebude vykřikovat nahlas, ale i kdyby… po letošku by to nebyla troufalost.