Parádní atmosféra, jiskření na ledě i v hledišti. Když přijede na zimní olomoucký stadion Kometa Brno, pokaždé je z toho haló. Utkání, které v poslední době svou atraktivitou přebila snad jen návštěva kladenských Rytířů v čele s majitelem a legendou českého hokeje Jaromírem Jágrem, je zase tady.

Vyprodáno den před utkáním ještě nebylo

Zatímco první zápas mezi oběma týmy, který hostila kohoutí plecharéna, byl vyprodaný, tentokrát to úplně jisté není. Ve čtvrtek večer bylo prostřednictvím serveru Ticketportal k dispozici ještě přes 900 vstupenek. Na každý pád se ale dá očekávat nadstandardní hokejová kulisa.

Už díky tomu se někteří hráči na souboj s Kometou těší možná ještě o něco víc než na jiná klání.

„Tato střetnutí si nejvíc užívám! Určitě to takhle má většina kluků. Lidé vytvoří určitě skvělou atmosféru a snad budou koukat na dobrý hokej,“ svěřuje se pro oficiální webové stránky HC Olomouc útočník Mory Vilém Burian, který je jedním z řady hráčů v olomouckém kádru, který dříve oblékal brněnský dres. Kromě něj jsou to ještě obránci Tomáš Dujsík, Martin Vyrůbalík, Jan Švrček a útočníci Jan Káňa, Lukáš Nahodil a momentálně absentující David Ostřížek.

Kdežto v minulém ročníku dokázali Kohouti bodovat ve všech vzájemných zápasech, v aktuální sezoně čekají proti Jihomoravanům na první body. V říjnu na svém ledě prohráli 1:3, na konci listopadu padli v Brně poměrem 3:4.

„Kometa je hodně kvalitní soupeř,“ konstatuje Burian. Zároveň ale odhodlaně dodává: „Na takovéto zápasy před vyprodaným stadionem, obzvláště doma, se ale všichni moc těšíme. Snad si budeme moct po zápase s našimi fanoušky vítězně zakřičet,“ věří.

Dvakrát za sebou si domácí vítěznou radost olomoučtí hokejisté se svými příznivci vychutnat nemohli. Po pětizápasové sérii domácích výher padli s Pardubicemi a Plzní. Celkově Kohouti prohráli tři z posledních čtyř duelů, po nedělní prohře v Liberci dokonce museli přepustit desáté místo Kladnu.

„Myslím, že kromě prvních pět minut, kdy jsme trošku chytali začátek, to byl vcelku vyrovnaný zápas. Škoda neproměněných šancí, ale to je stále taková naše ohraná písnička,“ ví Burian, který sám skóroval poprvé až ve 30. kole.

Mora má hodně střel, málo gólů

Dokládají to i statistiky. Mora se do příležitostí dostat dokáže, vždyť s celkovými 1112 střelami na branku ji v tomto ohledu patří druhé místo, víc ran vyprodukoval jen Zlín (1120). Jenže kdybyste Hanáky chtěli hledat v ukazateli procentuální úspěšnosti střelby, museli byste zrakem sjet naopak na druhý konec. S procentuální hodnotou 6,90 jsou na tom nejhůř v soutěži (předposlední Hradec Králové má 7,40 %). Olomoučtí dali zatím 77 gólů, horší jsou jen Pardubice (76).

To Kometa umí z minima vytěžit maximum, její úspěšnost střelby je na 11,10 %, což je třetí nejlepší počin. Brňané, které od poloviny listopadu po konci ex-olomouckého kouče Petra Fialy znovu vede boss Libor Zábranský, jsou aktuálně na čtvrté pozici. Po třízápasové sérii výher dvakrát nezvládli nastavení – v Hradci prohráli 1:2 po prodloužení, doma v moravské bitvě proti Zlínu 2:3 po nájezdech. V obou zápasech už stál mezi třemi tyčemi slovenský brankář a jeden ze strůjců titulů z let 2017 a 2018 Marek Čiliak, který se před několika dny vrátil z hostování u Beranů.

Třetí vzájemné měření sil mezi Olomoucí a Brnem, tentokrát v rámci 35. kola Tipsport extraligy, startuje v 18 hodin.

HC Olomouc vs. HC Kometa Brno (pátek, 18.00)

- Kometa je čtvrtá, Olomouc jedenáctá

- První dva vzájemné zápasy v sezoně zvládla lépe Kometa (3:1 a 4:3)

- Kometě se z hostování ve Zlíně vrátil brankář Marek Čiliak, kvůli zranění však bude v řádu týdnů chybět její nejproduktivnější hráč (11+26) Petr Holík

- Mora poslední dva zápasy prohrála, stejně tak se dvakrát za sebou neradovala z výhry na svém ledě

- Kometa se v Olomouci pokusí bodovat posedmé za sebou