„I když nejspíš ještě nebudu chodit na přesilovky. Herní praxe mi chybí, teprve se do toho dostávám,“ hlásí obránce Martin Vyrůbalík. Mora z posledních deseti utkání vyhrála jen jednou, s návratem kapitána do sestavy všichni doufají v konec výsledkové mizérie.

„Musíme věřit, že dokážeme porazit kohokoliv, protože víme, že to tak v předchozím průběhu sezony bylo,“ burcuje tým sedmatřicetiletý Vyrůbalík.

V Mladé Boleslavi to pro vás bude druhé utkání po dlouhé pauze. Jak se cítíte po návratu na led?
Ten první zápas jsem zkusit jen pár střídání, jestli to půjde, nebo nepůjde. Teď už jsem se zapojil normálně do tréninku a až zápas ukáže, jak na tom jsem. Teď máme docela dost utkání za sebou, ještě nám tam přihodili Vítkovice, ale nějak se s tím budu muset poprat. Vždycky se dá říct trenérovi, že to ještě není úplně ono. Zatím to nevypadá, že bych chodil na přesilovky, takže toho času na ledě nebude tolik. Uvidíme.

Postrádáte především herní praxi?
V tom to přesně je. Stoprocentní to po zranění nikdy být nemůže. Co se týká herní praxe, tak se do toho člověk dostává hlavně odehranými zápasy. Trénovat může jak chce, ale herní praxe přijde až se zápasy. Je to prakticky jako bych začínal znova, protože jsem měl dvě zranění po sobě. Čím bude člověk víc hrát, tím to bude lepší. Důležitá bude také regenerace, protože utkání bude dost a je potřeba, aby z toho potom člověk nebyl dost unavený.

Sigma porazila Slovan na Tehelném poli 3:2
VIDEO: Sigma otestovala nové Tehelné pole a porazila SlovanNávrat kapitána by týmu v současné situaci mohl pomoct. Vnímáte takto svoji roli?
Určitě tam to céčko nemám jen tak. Pro trenéry asi taky bylo ztížené, že jsem chyběl – ne každý chce dělat kapitána a ne každý se na to hodí. Já neříkám, že jsem úplně ten ideál, ale nějakou dobu to céčko už mám. Člověk si na to přivykl a z tohoto hlediska to beru tak, že by se to už mohlo vrátit to starých kolejí. Víme, jaká je naše aktuální bilance, teď máme čtyři zápasy venku, tak třeba nám to bude vyhovovat líp.

Po nedělní prohře zaznělo, že si budete muset sednout jako tým a určité věci si vyříkat. Proběhlo sezení?
Samozřejmě si nechceme nechat utéct dobře rozehranou sezonu, abychom pak byli z ničeho nic v play-out. Na výsledky a šňůru proher se vždy nějak reaguje, ale my jsme teď měli dost času se připravit na zápasy, které přijdou. Nějakým stylem jsme k tomu začali přistupovat a uvidíme v zápase, jak se to promítne.

Z pozice kapitána nebylo potřeba promlouvat k mužstvu?
Něco si můžeme říct v průběhu sezony, ne jen když se nedaří. Přítomnost starších hráčů v kabině je asi potřeba, každý v týmu má nějakou roli. Někdo se cítí, že to céčko mít může, někdo se radši soustředí sám na sebe. Já myslím, že jako mužstvo šlapeme dobře, vztahy jsou tady dobré, všechno v pohodě. Měli jsme nahrané body, tabulka je ale vyrovnaná a další prohry by nám situaci zkomplikovaly.

Trenér Moták v nadsázce zmiňoval, že hráčům říká, ať dávají góly, ale že jej neposloucháte. Je podle vás nyní hlavní problém právě v nízké střelecké produktivitě?
Ty výsledky tomu napovídají – doma dvakrát s nulou, to se nemůžeme vymlouvat na to, že někdo někde něco udělal špatně. Bez gólů nevyhráváte. Už bylo hodně rozhovorů na toto téma a jiní kouči v minulých letech říkali, že nemáme střelce a tak dále. Ale na tom se podílí celé mužstvo, u nás je to tak rozložené. Když to tam začne padat, tak budeme samozřejmě rádi. Na tréninku pro to děláme maximum.

Změnila se tento týden v něčem příprava mužstva?
Nikdy to není úplně stejné. Vždycky se projevují prvky, které se trenérům nezdály. Na tom se pracuje třeba víc. Plus probíhá příprava na nějakého konkrétního soupeře, když je času víc. Když jdou zápasy v rychlém sledu, tak už si jen něco řekneme a jedeme dál. My musíme být připraveni sami v sobě a věřit, že dokážeme porazit kohokoliv, protože víme, že to tak v předchozím průběhu sezony bylo. Musíme si věřit a nesmíme být nějak roztěkaní. Ono to pak přijde, věřím tomu.

Zvyšuje se po porážkách tlak na hráče i na celý tým?
Kdyby si člověk připustil tlak sám na sebe nebo na mužstvo, tak by to nebylo dobré. Gólmani nám chytají, i když je teď Braňo (Konrád) chvilku mimo hru. Honza (Lukáš) ale chytá parádně a máme se o koho opřít. Je potřeba, abychom i my hráči nehráli jen půl soutěže, ale hráli celou soutěž plus play-off. Byli jsme ve fázi, kdy jsme byli i potlučení, chybělo dost hráčů, což se asi projevilo. Někteří mohli být přetížení a pak chybí třeba krok nebo klid v zakončení. Teď se nám pár hráčů vrátilo a já věřím, že to nějak, nechci říkat, nastartujeme, ale budeme pokračovat dál. Sezona je dlouhá, teď máme několik zápasů před sebou a musíme k tomu dobře přistoupit.

Mladou Boleslav jste v letošní sezoně dvakrát porazili. Je to důvod k optimismu před pátečním duelem?
Boleslav je vždy těžký soupeř. Oni v té době asi nebyli v dobrém rozpoložení, měnili trenéra, ale od té doby se zvedli, takže na tom asi budou jinak než před tím. My se ale musíme dívat sami na sebe a snažit se v každém zápase urvat nějaké body, ať je to Boleslav nebo někdo jiný.