„Pořád se s tím trápíme, dva přibudou a dva vypadnou. To je prostě na nic,“ bědoval po úterním tréninku.

„Dá se říct, že se nám ta repre pauza moc nevydařila. Máme další zraněné, po posledním utkání s Třincem nám přibyli na marodku další dva hráči,“ dodal.

Jedná se o Davida Ostřížka, kterému se v posledních týdnech dařilo a společně s Janem Knotkem a Alešem Jerglem vytvořil úderný první útok.

Jeho absence by ale podle informací Deníku neměla mít dlouhé trvání. Horší je to s obráncem Janem Jaroměřským, který kvůli zranění kolena bude Hanákům s největší pravděpodobností chybět až do konce sezony.

Josef Kučerka
Je mi líto, že týmy jako Litovel padají z ligy, prohlásil Kučerka

Káňa hlásí návrat

Podobný scénář měl potkat i útočníka Jana Káňu. Zraněnými sužovaný „buldok“ odehrál v aktuálním ročníku jen devět zápasů, v říjnové bitce s karlovarským Šafářem si totiž pohmoždil rameno natolik, že už v této sezoně vůbec hrát neměl. Jeho rekonvalescence šla ale lépe, než se čekalo.

„Prognóza byla daleko horší, nicméně se uzdravil. Otázka ale je, za jak dlouho se dostane do optimální nebo nejlépe do té TOP formy,“ pronesl Moták na adresu hráče, který by pro Kohouty by mohl být v závěru základní části hodně platný.

A ještě jedna pozitivní zpráva: „Marodka se nám trochu vyprázdnila, kromě Honzy Káni by měl být i Tomáš Dujsík,“ prozradil Moták o bekovi, který nastoupil naposledy 4. ledna. Vzhledem ke zranění Jaroměřského přichází jeho návrat právě včas.

„Ale jsou to hráči, kteří dva nebo tři měsíce nehráli, takže jsme sami zvědaví, co to přinese,“ upozorňuje Moták. „Byli bychom rádi, kdyby do toho naskočili a hned byli, řekněme, posilami a odehráli si standardní výkon,“ přál by si zkušený kouč.

Je to víc než měsíc, co se naposledy v sestavě Olomouce objevil i obránce David Škůrek. Místní odchovanec už sice trénuje, zápasový dres ale nenavleče hned. „Řeknu to tak: Škůra se začal pohybovat na ledě,“ uvedl Moták.

UP Olomouc - Stiinta Bacau
Olomoucké volejbalistky smutní, v plné hale ztratily vedení i postup

Kolouch a Nahodil stále mimo

Ani do takové fáze jako Škůrek ještě ale nedospěli dva důležití centři – Petr Kolouch a Lukáš Nahodil. První jmenovaný už za sebou jednu táhlou pauzu v aktuální sezoně má, jak dlouho bude chybět nyní, je otázkou. Po unfair zákroku od zlínského Zdeňka Okála je jeho tělo totiž zdevastované ještě víc, než se zdálo.

„Zlomený nos, otřes mozku a navíc si při tom zákroku natrhl sval. To je dalších pět týdnů,“ hlesl Moták.

Nahodil nuceně pauzíruje od 6. ledna. „U něj je to víceméně to stejné, v jeho případě se jedná o nějaký úpon ve svalu. Zlomená ruka, čtyři týdny a zase hraješ… ale u svalových zranění je to hodně individuální,“ povzdechl si starší z dvojice olomouckých koučů.

„Jsou to hráči, kteří jsou oporami, výborní v ofenzivě, spolehliví v defenzivě. Chybí nám,“ doplnil.

Kvůli všem těmto zdravotním neduhům je jasné, že tréninkový proces v rámci reprezentační přestávky nebyl pro Kohouty žádný med.

„Samozřejmě jsme trénovali, věnovali jsme se určitým věcem, které bychom v rámci základní části chtěli ještě zlepšit. Ale byli jsme hodně omezení zdravotním stavem,“ konstatoval.

Leoš Kalvoda
Úplně jiná Sigma, nelíbilo se Kalvodovi. Co by mělo být jinak?

Hradec disponuje osobnostmi

Na konci přestupového okna Olomouc neposílila, proto si bude muset poradit znovu s tím, co má. Její současná pozice není špatná, na jedenáctý Zlín má osmibodovou vatu. Ale zároveň to není nic pro klid duše, vyhráno směrem k postupu do play-off ještě nic není.

Ve středu Kohouti doma vletí do závěru základní části zápasem s Hradcem Králové.

„Velice těžký soupeř. Jsou na čtvrtém místě, mají 76 bodů. Disponují hráči, kteří jsou výraznými osobnostmi celé extraligy.

Zámorský jim vede kanadské bodování, byl s reprezentací na švédských hrách,“ začal Moták o dnešním sokovi.

„Ale není to jen on – Vincour, Koukal, Smoleňák, obránce Pavlík. Ti všichni jim dělají ofenzivní část hry. Je to velmi silné a bruslivé mužstvo, navíc dobře vedené. Pro nás velice těžký soupeř, i když budeme hrát doma,“ řekl k východočeskému týmu, s nímž Mora venku dvakrát prohrála, ale listopadový domácí zápas díky hattricku Petra Strapáče a brilantnímu výkonu Branislava Konráda zvládla.

Branislav Konrád
Peníze nebo větší šance na úspěch? Ne, Konrád má jiné priority

Sedm z deseti duelů doma

Ostatně, na svém ledě bude hrát Olomouc hned sedm ze zbývajících deseti zápasů základní části. Pomůže to?

„Je otázka, jestli to můžeme brát jako výhodu,“ uvažoval Moták.

„V té první desítce může každý porazit každého, nikdo není úplně extrémně odskočený. Vezměte si – my osmí a porazili jsme druhý Třinec. Soutěž a výkonnost jednotlivých mužstvem je velice vyrovnaná,“ hodnotil vyrovnanost extraligy.

Zápas 43. kola s královéhradeckým Mountfieldem startuje na olomouckém zimním stadionu ve středu od 18 hodin.

Autor: DAVID JAHODA