„Dotáhnout zápas v Brně a ubránit dvě dlouhé přesilovky pět na tři je to, od čeho se můžeme odrazit," burcuje kouč před dnešním domácím utkáním 
s Chomutovem a přidává recept, jak v posledním duelu roku 2015 uspět: „Dát první gól, protože ten nás vždycky pokropí a mužstvo pak hraje úplně jinak."

Právě vstřelit první branku se v pondělním souboji v Brně Hanákům nepovedlo. Dokonce už ve 12. minutě prohrávali 0:3.

„Kdybych mohl oddělit prvních deset minut, tak bych řekl, že jsme předvedli výborný výkon," hodnotil s úsměvem Zdeněk Venera.

Těšil ho zejména způsob, jakým se Olomoučtí vzchopili.

„Podstatné je, že za stavu 0:3 to mančaft nezabalil. Je rozdíl se na to vybodnout a prohrát 0:6, nebo z toho udělat zápas. A to je pro nás strašně důležité 
a cenné. Nechybělo mnoho 
a mohli jsme získat i tři body. Nakonec z toho byl parádní zápas a štěstí se nakonec přiklonilo ke Kometě, i když jsme 
v závěru měli více šancí a vítězství byli blíž. Takto dotáhnout zápas v Brně a ubránit dvě dlouhé přesilovky, to je to, od čeho se můžeme odrazit," těšilo osmapadesátile­tého kouče.

Cítil jsem víru a touhu 

Po třech inkasovaných brankách to s aktuálně šestým celkem vypadalo bůhvíjak, přesto zkušený kouč neměl 
o výsledek obavy.

„Měl jsem takovou víru, že to nemusí být ztracené. Někdy je to z těch kluků cítit, kdy tomu věří i oni a kdy tomu naopak podlehnou. A opravdu to tentokrát vypadalo, že touha po vítězství tam je a že se budou prát 
o výsledek za jakéhokoli stavu," znovu Venera vyzdvihl charakter svých svěřenců.

Společně s kolegou Janem Tomajkem jim vyšel i tah se zařazením Petra Kafky zpátky do sestavy, a to k Adamu Zemanovi, další letní posile.

Právě první jmenovaný totiž v polovině zápasu našel pěknou zadovkou Zemana, který propálil Čiliaka.

„Když se gólově nedaří, tak zkoušíme změnit složení, které by fungovalo líp. A Zeman dal důležitý gól po přihrávce Kafky. Uvidíme, co bude dál, ale zatím to necháme tak," naznačil Venera, že žádné velké rošády v sestavě před dnešním utkáním nebudou.

Otazník u brankářů

Otázkou zůstává, kdo nastoupí od úvodní minuty mezi tři tyče. Tomáš Vošvrda sice třikrát rychle inkasoval, ale předtím zachytal velice slušně proti Plzni a ani v Brně nevyhořel.

„Pokusili jsme se tým po třech brankách zmobilizovat, tak jsme vyměnili brankáře. Ale Vošvrda na gólech neměl podíl," hodnotil olomoucký lodivod.

Střídající Branislav Konrád působil ve zbytku zápasu jistě, ale vítězný gól Hrušky, který 
z nulového úhlu procedil kotouč do branky, si slovenský gólman za rámeček nedá.

„Uvidíme, jak se rozhodneme. Hráči se to vždycky dozvídají v den zápasu," neprozradil Venera.

Červenkovo one man show

Právě výkon muže s maskou přitom může být v dnešním duelu proti Pirátům klíčový.

Chomutovský trenér Vladimír Růžička se totiž opírá především o útočnou hvězdu Romana Červenku, který si z prozatímního průběhu extraligy udělal svou one man show.

Český reprezentant se zkušenostmi z NHL suverénné vévodí kanadskému bodování (14 gólů + 25 asistencí).

V nejlepší dvacítce je i Michal Vondrka.

„Táhnou to osobnosti, nejvíc Červenka 
a docela dobře mu sekunduje Vondrka, pak se přidávají další. Na tom to mají postavené, takže je otázka, jak se s tím dokážeme vypořádat a jak nám zápas sedne," ví dobře Venera o největších hrozbách hostů.

„V našem případě to bude hodně o prvním gólu, protože ten nás vždycky pokropí a mužstvo hraje úplně jinak. Chceme hrát přesilovky jednoduše, jak to ukázal Houdek v Brně," uzavírá Zdeněk Venera.

Letošní střetnutí

6. kolo: Olomouc – Chomutov 5:2 (12. Řípa (Eberle), 23. Laš (Kafka, Skrbek), 26. Holec (Skrbek), 48. Jergl (Ondrušek), 50. Jergl (Herman) – 29. Růžička (Červenka) 56. Sklenář (Kampf, Drtina),

19. kolo: Chomutov – Olomouc 2:0 (3. Kämpf (Veselý), 49. Rutta (Červenka, Pospíšil).