Vojenské dresy, ceremoniál i čestné buly. Předposlední domácí zápas základní části věnovali olomoučtí hokejisté vojákům, se kterými v minulých měsících navázali spolupráci.

„Pěkné to bylo, dresy i ten ceremoniál. Takové akce mám rád,“ řekl útočník Mory Lukáš Klimek, později jeden z hlavních aktérů zápasu.

Přítomné příslušníky sedmé mechanizované brigády ale Kohouti výhrou nepotěšili. Leč hrou nezklamali.

„Myslím, že jsme odehráli dobrý zápas, škoda neproměněných šancí, které jsme si vytvořili. Třinec byl lepší v proměňování,,“ mrzelo trenéra Jana Tomajka.

„Domácí to pro nás udělali hodně těžké, šancí nebylo moc,“ pochválil olomoucké kouč Ocelářů Václav Varaďa.

Obhájci titulu si na Hané vypracovali dvougólové vedení.

„V počátku utkání nám pomohl takový lacinější gól, ale dodal nám trochu sebedůvěru, navíc proti soupeři, který hrajte teď dlouhodobě dobře,“ okomentoval Varaďa úvodní Gernátovu trefu, která šla na vrub mladičkého gólmana Vojtěcha Mokrého, který v kleci Olomouce stál potřetí za sebou. Chybou se ale nijak ovlivnit nenechal.

Třinec uspěl s výzvou

Než Třinečtí ve druhé části navýšili zásluhou ostrostřelce Martina Růžičky svůj náskok, došlo v 16. minutě prvního dějství k důležitému okamžiku.

V tlačenici okolo třinecké branky si nejlépe ze všech počínal domácí silák Rostislav Olesz, puk dotlačil do sítě. Ovšem radost byla předčasná. Hosté uspěli se svou výzvou.

„Já jsem viděl píchnutí do betonu a ne do kotouče. Zkusil jsem to, věřil jsem, že by tam mohlo něco být. I Kuba Štěpánek avizoval, že by tam mohlo něco být,“ vysvětloval Varaďa, proč sáhl k trenérské výzvě.

Střelec nakonec neregulérního gólu se při snaze komentovat celou situaci dost ošíval, ale nakonec z něj vypadlo: „Byla střela na bránu, kterou jsem tečoval. Odrazilo se to, bek Třince do mě zezadu strčil, já jsem to ustál a dorazil jsem to,“ nevnímal zkušený forvard provinění.

Proč tedy gól neplatil?

„Bylo nám řečeno, že předcházel drobný faul na brankáře, strčení do masky,“ prozradil Varaďa.

Mora se však nedala a na startu třetího dějství snížila. Ale opět měla strach, že půjde o předčasné juchání.

Tentokrát si nechali hlavní rozhodčí bez popudu hostujícího mužstva celou situaci překontrolovat asistentem u videa. Ten však úmysl v Klimkově gólu za pomoci brusle nenašel a trefu posvětil.

„Věřil jsem, že bude platit. Já jsem puk hokejkou netrefil, ale pak to trefilo brusle třineckého hráče, pak možná i moje, ani pořádně nevím, jak to padlo. Věřil jsem ale, že to nebylo nic cíleného,“ popsal Klimek další zapeklitý moment zápasu.

Olomoučtí ve zbytku utkání úřadujícího mistra tlačili, vytvářeli si šance, jistý brankář Štěpánek už ale za svá záda další puk nepustil.

„Dobré tři body, jsme za ně rádi. Kuba Štěpánek nás v důležitých okamžicích podržel, doufám, že na to navážeme,“ pravil Varaďa.

Tomajko: Postupu jsem věřil už dřív

Olomouc i přes prohru slaví jistotu předkola. Jedenácté Vítkovice svou desetibodovou ztrátu na Kohouty už nesmažou.

„Teď už je to akorát potvrzené v teoretické rovině. Už jsem byl přesvědčený před dvěma, třemi zápasy, že už tam jsme. Nemyslím si, že by se to nějak změnilo. Jde teď o to udržet koncentraci, abychom z toho nevypadli,“ nechal se slyšet Tomajko.

Na rozdíl od minulé sezony je také už definitivní, že cesta do čtvrtfinále nebude přímá. Kometu na šestém místě už Hanáci kvůli horším vzájemným zápasům přeskočit nemohou.

„Cíl do zbytku základní části? Udělat co nejvíc bodů. Před začátkem play-off prohrát pár zápasů není pro psychiku dobré. Myslím si, že mužstvo musí být na určité vlně, ve výkonech musíme pokračovat,“ apeloval Tomajko.

A taky jde o další věc – „Bude se teď hrát o to, abychom skončili co nejvýš. Máme samozřejmě za cíl začínat doma,“ zdůraznil Klimek, člen produktivního prvního útoku Mory.

Tři kola před koncem je Mora na deváté pozici, ve zbývajících zápasech se bude chtít dostat minimálně o příčku výš. Domácí prostředí může hrát v předkole hraném na tři vítězné duely nemalou roli.

V neděli jedou Kohouti na led Hradce Králové, jednoho z potenciálních soupeřů v boji o čtvrtfinále.

HC Olomouc – HC Oceláři Třinec 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Klimek (P. Musil, Nahodil) – 6. Gernát (Martin Růžička), 28. Martin Růžička (P. Vrána, Gernát). Rozhodčí: Hodek, Kika – Lučan, Kis. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4 723.

Olomouc: Mokrý – Valenta, Škůrek, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Jaroměřský, A. Rutar – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, J. Káňa, Irgl – Ostřížek, J. Knotek, Olesz – V. Tomeček, Kolouch, Skladaný.. Trenéři: Moták a Tomajko.

Třinec: Štěpánek – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Kundrátek, Roth, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána, Martin Růžička – Hrňa, Marcinko, Chmielewski – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský, Novotný, Dravecký. Trenér: Varaďa.