A nešlo o žádný med. „To je maturita,“ utrousí během pauzy u střídaček zadýchaný útočník Vilém Burian.

Člověk by si řekl, že dospělý hokejista nemá na bruslení už co zlepšovat, ale opak je pravdou. Zdaleka ne všichni zvládali složité obraty s naprostou lehkostí.

„Myslím, že to může posunout hráče v každém věku. Je to fakt dobrá věc,“ říká útočník Lukáš Nahodil. „Dělali jsme to i v Brně, kdy Martin Erat přivedl nějakého kamaráda z Nashvillu,“ dodává.

Ledovou plochu měl pro sebe A-tým Mory vyhrazenu na tři hodiny, díky čemuž si mohli trenéři Zdeněk Moták a Jan Tomajko dovolit rozdělit hráče do dvou skupin. Každá z nich dostala půlhodinovou nálož bruslení bez kotouče. Hlavní koučové ale jen dozorovali, případně své svěřence zvýšeným hlasem popohnali. V režii měl netradiční lekci někdo jiný.

„Vzali jsme si na pomoc Pavla Mojtka. Je to trenér, který se zabývá užitným bruslením, powerskatingem a podobnými věcmi,“ vysvětluje Zdeněk Moták. „Budeme se snažit na tom dělat, být bruslařsky výborní. Vloni jsme byli dobří, letos budeme chtít být ještě lepší,“ říká přesvědčivě.

ODE DNEŠKA DÁVÁME GÓLY!

Když pak kustodi na led vysypali hromadu puků, vrhli se po nich hráči jako hladoví psi po uzeném. Aby ne. Jenže se s ním chvílemi mazlili až moc. Tedy alespoň v očích kouče Motáka.

„Nevymýšlet, zakončovat. Ode dneška dáváme góly,“ povzbuzoval hráče na včerejším tréninku.

Na začátku druhé fáze přípravy má po ruce kompletní tým.

„Jen Honza Káňa si přinesl svalové zranění z letního přípravného období. Na led chodit bude, aby s tím byl v kontaktu, nicméně to zatím není na žádné starty, rovinky,“ uvádí starší z trenérského dua.

Na led Mora vyjela i se všemi posilami. V závěru suché přípravy Moták tvrdil, že na dveře hanáckého celku klepaly i další nové tváře, jejich přesuny se ale až do konce dotáhnout nepovedlo.

Jak je to nyní? „Teď trochu přestali klepat,“ odvětí.

O posily ale Kohouti dál stojí, ovšem mají podmínku. „Musí to být kvalitní hráč – první, druhá lajna, přesilovka, oslabení, vlastně všechno,“ objasňuje.

MLADÍKY ZKUSÍ TŘEBÍČ

Naopak dva nadějní hokejisté se pokusí provrtat do kádru prvoligové Třebíče – útočníci Josef Podlaha mladší a Michal Matiaško. Na úvodní tréninkové jednotce Kohoutů se proto ani nehlásili.

„Chceme, aby se už teď s Třebíčí připravovali a pak se tam rvali o místo. Pro nás by bylo výborné, kdyby se tam ujali a hlavně tam hráli. To je nejdůležitější,“ tvrdí.

S ostatními hráči budou trenéři trpělivě pracovat a postupem času přidávat na obrátkách. „Jít hned naplno asi nejde, první dva dny dáme na takové osahání, pak bychom chtěli trénovat normálně,“ prozrazuje a dodává: „Budeme se připravovat jen v jedné fázi, nejsou v plánu dvoufázové tréninky. Nicméně hráči budou mít možnost využít led v úterý a ve čtvrtek odpoledne. Počítáme s tím, že sem budou chodit a pracovat na sobě. Musí část zodpovědnosti za mužstvo vzít i na sebe,“ apeluje.

Zápasovou přípravu odstartují Kohouti po deseti dnech na ledě, ve čtvrtek 1. srpna doma od 17 hodin přivítají účastníka kazašské nejvyšší soutěže Arlan Kokšetau.

PROGRAM PŘÍPRAVNÝCH ZÁPASŮ:

1. 8. 17.00, Olomouc – Kokšetau

8. 8. 17.00, Olomouc – Jihlava

13. 8. 17.00, Olomouc – Trenčín

15. 8. 18.00, Kometa Brno – Olomouc

20. 8. 18.00, Zlín – Olomouc

22. 8. ??.?? Třinec – Olomouc

29. 8. 17.00 Olomouc – Zlín

3. 9. 17.00, Olomouc – Kometa Brno

6. 9. 17.30 Trenčín – Olomouc