Domácí udělali důležitý krok k rozhodujícímu vítězství už v první třetině. Z pěti přesilových her využili v první části hned dvě.

Po kličce Ondráčka, který zavěsil do odkryté branky, a střele od modré z hole Kempného se domácí ujali vedení 2:0.

Olomouc pochopila, že to takhle dál nepůjde a vyžádala si time out. Po něm se sice o trochu více dostala na dostřel Slipčenka, který do série zasáhl vůbec poprvé, ale kromě tyče z 19. minuty je Rebelové do vyložené šance nepustili.

Parádní olomoucká jízda se smutným koncem

Vstup do druhé části se povedl parádně Olomouci.

Už po 21 vteřinách využil střelou z vrcholu levého kruhu Nedbálek doznívající hanáckou přesilovku – 2:1.

Po snížení se Mora dostala do tlaku a v 31. využila další přesilovku, na 2:2 vyrovnal na zadní tyči úplně osamocený Szturc. Utkání tak začínalo od začátku.

To pochopitelně hosty nabudilo a v následující minutě nastřelili Černý s Kucharczykem tyč.

Hanáci byli sice ve druhé části lepším týmem, ale v závěru druhé dvacetiminutovky udeřili domácí. Ve vlastním oslabení ujel Holec a dostal Rebely znovu do vedení – 3:2.

Rebel vs. Mora - rozhodující 6. zápas. Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Mora lepší, ale bez gólů

Ve třetím dějství se domácí soustředili na pečlivou obranu, ačkoliv měli Hanáci více ze hry, do gólových šancí se nedostávali.

Skóre se měnilo až v 52. minutě, ve středním pásmu se ujal kotouče Zábranský a střelou zpoza obránce překonal Pruska počtvrté – 4:2.

Další pojistku za postupem do semifinále přidali Rebelové v 56. minutě, kdy přečíslení dva na jednoho po parádní nahrávce Holce zužitkoval Ondráček.

V závěru to na ledě pořádně jiskřilo a v 56. minutě dostal Kucharczyk 5 minut a do konce zápasu.

Závěr byl už exhibicí domácích, olomoučtí hráči nechali gólmana Pruska opět na holičkách a přečíslení dva na jednoho proměnil tentokrát Němec.

Sedmou branku v rychlém sledu přidal Meidl. Po několikaminutové brodské střelecké exhibici už se zápas jen dohrával s faktem, že Rebelové si zahrají semifinále a pro Olomouc sezona skončila.

Tomajko: Třetí třetinu nemá cenu komentovat

„Začali jsme velice špatně, vlažně. Soupeř nás zatlačil a z toho pramenily naše fauly. V přesilovkách pak padly první dvě branky. Teprve až od druhé třetiny jsme začali hrát hokej, který jsme si představovali. Po vyrovnání jsme měli ještě další šance, které jsme nevyužili. Nakonec jsme na konci dostali gól na 3:2. Třetí třetinu už nemá cenu komentovat,“ zhodnotil šestý čtvrtfinálový duel olomoucký trenér Jan Tomajko.

„Jeden z rozhodujících okamžiků série byl první zápas u nás, který jsme nehráli dobře a prohráli jsme ho. Potom jsme se do toho horko těžko dostávali. První dva prohrané zápasy u nás určitě rozhodli,“ ohlédl se za sérií Tomajko.

Novák: Kluci by padali po hubě

„My jsme to strašně chtěli. Protože kdybychom se dostali do sedmého zápasu do Olomouce, byl by to velký problém. Udělali jsme všechno proto, abychom utkání zvládli,“ řekl po zápase kouč Rebelů Petr Novák.

„Kluci tam nechali všechno. Rozhodující moment byl samozřejmě gól v oslabení na 3:2. Od té doby jsme věděli, že už gól nedostaneme. Kluci měli totiž takovou sílu, že by klidně padali po hubě, nechali se zranit, jen abychom vyhráli. To že jsme vyhráli takovým rozdílem, vyplývalo z toho, že Olomouc to chtěla zlomit a otevřela hru, my jsme pak šance využili. Kolik to skončilo je úplně jedno, důležité je, že jsme postoupili,“ radoval se Novák.

„Je to vítězství všech fanoušků, hráčů i lidí, kteří brodskému hokeji přejí,“ dodal na závěr šéf brodské střídačky.

HC Rebel Havlíčkův Brod – HC Olomouc 7:2 (2:0, 1:2, 4:0)

Branky a nahrávky: 4. Ondráček (Holec, Knotek), 8. Kempný (Meidl), 38. Holec (Knotek), 52. Zábranský (Morava), 56. Ondráček (Holec), 57. Němec (Holec), 58. Meidl (Šenkeřík) – 21. Nedbálek (Kucharczyk, Tesařík), 31. Szturc (Nedbálek, Kucharczyk).

Rozhodčí: Kalivoda, Svoboda – Klein, Skopal. Vyloučení: 4:6, navíc Ministr 10 minut a do konce utkání, Kucharczyk (oba Olomouc) 5 minut a do konce utkání. Využití: 4:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2065.

Havlíčkův Brod: Slipčenko – Šenkeřík, Kempný, Morava, Sova, Soldán, Vošmik, Krejčí – Ondráček, Němec, Endál – Meidl, Knotek, Holec – Zohorna, Zábranský, Švaňhal – Štěpánek, Stromko, Fiedler. Trenér: Petr Novák

Olomouc: Prusek (58. Žigárdy) – Tesařík, Nedbálek, Bartoň, Vyrůbalík, Janáček, Mikel, Lhotský, Ondrušek – Řípa, Kucharczyk, Szturc – Haluza, Ministr, Zbořil – Polodna, Černý, Šedivý – Hlinka, Brančík, Kolouch. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.