„Jsme rádi, za dva body, protože Liberec hrál výborně. Bylo to nejlepší mužstvo, se kterým jsme hráli v dosavadním průběhu extraligy,“ vysekl Severočechům poklonu trenér Mory Jan Tomajko.

Liberec nastoupil bez krátkodobě zdravotně indisponovaného tahouna Marka Kvapila, který bodoval osmnáctkrát v řadě, zato s navrátilcem ze Švýcarska Michalem Birnerem.

„Marek by tady rád lidem ukázal, jak mu hokej jde, ale bohužel. Bylo to citelné oslabení, hráči ale chyběli i domácím, takže se na to nevymlouvám,“ řekl trenér Liberce Filip Pešán.

Úvod patřil bojovným Kohoutům, kteří zvládli s favoritem bruslit a držet tempo, za což byli odměněni vedoucím gólem. František Skladaný stál v pravý čas na pravém místě a z dorážky do odkryté branky si připsal první gólový úspěch sezony.

„Byla to velká úleva, není to lehké na psychiku,“ přiznal sváteční střelec Mory. „Slavil jsem tak nějak spontánně,“ usmíval se.

Zavařený jak okurky

Hostům ve druhé třetině pomohlo několik přesilovek.

„Prvních deset minut jsme hráli ve čtyřech nebo ve třech a dostalo nás to z tempa,“ konstatoval Tomajko.

„Bylo hodně práce, byl jsem celkem v tempu. V těch oslabeních jsem byl zavařený jak okurky,“ přiznal brankář Mory Branislav Konrád.

Liberečtí srovnali po přesilovkové kombinaci zakončené Petrem Jelínkem.

„Připravovali jsme se na oslabení, ale Liberec to zahrál tak dobře, že jsme to nezvládli,“ řekl kouč. Pak dostal parádní přihrávku do jízdy Marek Zachar, který tváří v tvář Konrádovi předvedl pěknou kličku a otočil skóre. „Liberec ve druhé třetině dominoval, byli jsme rádi za stav 1:2,“ přiznal Tomajko.

Ve třetí třetině se z gólu v početní výhodě radovali také domácí. Zbyněk Irgl prostřelil od modré čáry vše, co mu stálo v cestě, a po čtyřech zápasech bez gólové trefy opět skóroval.

„V posledních pěti minutách nás Liberec tlačil, přiklonilo se k nám trochu štěstíčko,“ těšilo Tomajka.

Instinktivní zákrok

V prodloužení se nejdřív Konrád zaskvěl „haškovským“ zákrokem.

„Že jsem se přetočil, byl takový instinkt. Cítil jsem, jak mě to trefilo, tak jsem věřil, že to není v bráně. Moc jsem nevěděl, kde je puk. Hašan tak chytal normálně, že o puku věděl, ale já moc ne,“ smál se Konrád.

Následně mohla rozhodnout Mora, ale Laš ani Strapáč neproměnili sólový únik.

„Domácí nám dvakrát ujeli úplně sami. Will to zvládl, ale tím možná domácí naklonili rovinu na svoji stranu,“ komentoval Pešán.

Nájezdy začali lépe Bílí Tygři, když Birner překonal Konráda bekhendovým blafákem.

„Sáhl jsem si na něj, od kraje lapačky se mi to svezlo do brány,“ litoval slovenský gólman.

Od té chvíle už ale byl nepřekonatelný. Naopak za domácí se prosadili Jan Knotek a Lukáš Nahodil.

„Důležité bylo, že kluci dali góly. Jsem rád, že jsem konečně i já vyhrál v sezoně nájezdy,“ radoval se Konrád, který během bláznivé děkovačky dělal „selfíčka“ před kotlem olomouckých fanoušků.

Mora se v extraligové tabulce posunula na osmé místo, v neděli se Kohouti představí na plzeňském ledě.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Skladaný (Laš, Dujsík), 47. Irgl (J. Galvas), rozhodující sam. nájezd Nahodil - 23. P. Jelínek (Redenbach, L. Hudáček), 33. Zachar (Šmíd, Jeník). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Lučan, Kis. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. Diváci: 4313.

Olomouc: Konrád – Ondrušek, J. Galvas, Švrček, Vyrůbalík, Jaroměřský, Dujsík, Staněk – Burian, Strapáč, Irgl – Ostřížek, J. Knotek, V. Tomeček – Holec, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Mráz. Trenéři: Tomajko a Moták.
Liberec: Will – Doherty, Šmíd, Stříteský, Derner, T. Hanousek, Ševc, Maier – L. Hudáček, Redenbach, Birner – Lenc, Filippi, Ordoš – Valský, P. Jelínek, L. Krenželok – Jeník, J. Vlach, M. Zachar. Trenér: Pešán.