„Všechna čest, klobouk dolů,“ ocenil střelce trenér Olomouce Zdeněk Moták.

Jenže po prohře 2:4 zůstal jeho tým bez bodů.

Právě olomoucký matador Irgl byl dlouho v hlavní roli souboje. V polovině úvodní třetiny se dostal do samostatného úniku, který však gólem neskončil, když sparťanskému démonovi v brance Machovskému pomohlo břevno.

Na startu druhé třetiny však sedmatřicetiletý forvard vystřelil z levé strany a ukázkově vymetl šibenici.

Kohouti byli v oblacích a sahali po navýšení skóre. Jenže je zabrzdilo vyloučení. Sparťané v přesilovce předvedli rychlou kombinaci, kterou ve vyrovnávací branku přetavil Lukáš Pech.

Dlouho opatrnou třetí třetinu zcela proměnila hra čtyř proti čtyřem. Nejprve se hosté dostali zásluhou Pavelky do vedení, jenže zanedlouho Irgl druhou trefou večera srovnal.

Ohlušující pískot

Radost domácích ale trvala jen chvíli. Obrana Mory nechala totiž nepokrytého Berana vstřelit vítěznou branku zápasu.

„Dostali jsme lekci z produktivity. Ve třetí třetině jsme udělali dvě hrubé chyby v obranném pásmu a byli jsme potrestáni,“ litoval kouč Moták.

Jediný střelec Olomouce pak sahal po hattricku, jenže Irgl (a ani žádný z jeho spoluhráčů) už na vyrovnání nedostál.

V emočně vypjatém závěru si hosté cenné tři body z Hané pohlídali.

Fanoušci v plecharéně pak vyprovodili ohlušujícím pískotem arbitry zápasu, kteří svými přísnými verdikty znemožnili Kohoutům závěrečný tlak.

„Emoce k hokeji patří, když je udržíte. Jakmile je neudržíte a máte je nesprávné, tak je situace jiná. Bohužel jsme faulovali a připravilo nás to o šanci hrát power-play,“ rekapituloval Moták.

Hru bez brankáře si jeho tým přesto i v oslabení vyzkoušel, jenže při vyrovnaném počtu hráčů na ledě pečetil skóre Petr Vrána.

„Mohli jsme se spolehnout na naše special teams – tedy formace na oslabení a přesilovky. Obě speciální formace odehrály dobrý zápas a náš herní plán fungoval,“ pochvaloval si asistent sparťanského kouče Uweho Kruppa Jaroslav Nedvěd, který ocenil gólmana Machovského.

„Předvedl neskutečné zákroky a v krizových situacích nás udržel ve hře."

Na smutek v řadách Mory není čas, olomoucké hokejisty čeká další extraligový duel hned v sobotu na ledě Liberce.

HC Olomouc - HC Sparta Praha 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 24. Irgl (Burian, Kolouch), 52. Irgl (Kolouch, Staněk) - 33. Pech (Košťálek, Forman), 51. T. Pavelka (Košťálek, Klimek), 52. M. Beran (Pech, Říčka), 59. P. Vrána (Kalina). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Bryška, Tošenovjan. Vyloučení 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 4935.

Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, J. Galvas, Jaroměřský, Švrček, Staněk – Laš, J. Knotek, Jergl – Burian, Kolouch, Irgl – Strapáč, Nahodil, Skladaný – Ostřížek, Mráz, V. Tomeček.

Sparta Praha: Machovský – Blain, T. Pavelka, Kalina, Košťálek, Gregorc, Delisle – Říčka, P. Vrána, Kudrna – Buchtele, Klimek, Jarůšek – Kumstát, Pech, Forman – Smejkal, Sill, Černoch – Beran.