„Všechno je lepší než současný systém, ve kterém o extraligu hraje vítěz první ligy s posledním týmem nejvyšší soutěže,“ řekl generální manažer HC Olomouc Erik Fürst.

Sám již řadu sezon bojuje o rozšíření baráže a představoval by si i daleko širší baráž.

„S jihlavským Ščerbanem jsme bojovali o baráž čtyři plus čtyři, což naplní stadiony. V baráži by se tedy hrálo čtrnáct kol. Naše návrhy jsou na stole,“ upozornil Fürst.

„Výkonný výbor jednoznačně deklaroval, že chce širší baráž, protože to považuje za sportovně i divácky zajímavější. Jaký formát bude baráž mít a kolik účastníků v ní bude, je teprve v diskusi,“ řekl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Nejčastěji se objevuje varianta dvou týmů z extraligy a dvou týmů z první ligy, případně formát čtyři plus dva.

„Nebo také play off ‚naruby‘, podobně jako se to hraje třeba ve Švýcarsku. Ale to bych předbíhal,“ navázal Zikmund.

Svaz minulý týden rozhodl, že nepodepíše novou smlouvu s Asociací profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH), na jejímž základě by řídily nejvyšší domácí soutěž nadále kluby. Jejich zástupci se následně obrátili na vedení ČSLH s dotazy, jak si představuje budoucnost extraligy, která má od příští sezony přejít pod jeho řízení.

Rozšířená baráž bude podle svazu zcela určitě.

„Prezident svazu (Tomáš Král) oznámil prezidentovi APK (Ladislavu Blažkovi) v odpovědi na jeho dopis, že výkonný výbor počítá s tím, že od příští sezony se bude hrát širší baráž. Teď už se jen rozhoduje o podobě, a to v termínech, které budou podobné jako při přípravě minulých extraligových termínů, tedy ve chvíli, jakmile bude znám rozpis soutěže,“ dodal Zikmund.

Postup v plecharéně?

Olomoucký klub má přitom problémy s rozpočtem i stavem chátrajícího stadionu. Nastoupil by tedy tým v případě postupu vůbec do extraligy?

„Je to hrozně předčasné. Teď sice peníze na extraligu nenaskládám, ale v případě postupu by se zvýšil zájem sponzorů,“ uvedl Fürst.

Optimistický je i směrem k rekonstrukci stadionu.

„Město nedávno deklarovalo svůj záměr na rekonstrukci. Doufám, že k opravě dojde,“ věří Fürst.

Olomouckým hokejistům v této sezoně k prvoligovému finále chyběla jediná výhra, když v semifinále Kohouti s Chomutovem prohráli 3:4 na zápasy.

„Chtěl bych, aby příští sezona byla ještě lepší,“ přál si Fürst. To by tedy znamenalo postup do extraligové baráže.

Fiala s Tomajkem zůstávají

Vedení klubu pchopitelně prodloužilo smlouvu s trenérskou dvojicí Petr Fiala a Jan Tomajko.

„Nemáme důvod do ničeho chytat. Záleží na tom, jak trenéři pracují a jaké mají výsledky. Na hráčích je vidět posun,“ pochvaloval si generální manažer.

Po vydařené sezoně zůstane hráčský kádr pohromadě.

„Nenastanou větší změny,“ dodal Fürst.