Ruku na srdce, kdo z vás by si ještě měsíc zpátky pomyslel, že v případě, že Mora projde do play-off a bude mít k dispozici oba brankáře, nebude na první dobrou jasné, s kým vyřazovací boje začne?

Zkušená opora Branislav Konrád v průběhu základní části chytal většinu zápasů. A počínal si v nich spolehlivě. Tak, jak si všichni zvykli.

Jenže před koncem základní části kvůli zranění vypadl ze hry. A způsob, jakým se jeho 25letý kolega Jan Lukáš na konci února chopil své šance, ho před vrcholem sezony staví do o něco výhodnější pozice.

Během Konrádovy absence odchytal olomoucký odchovanec šest zápasů a z celkových 212 střel pustil jen šest gólů. Úspěšnost zákroků 97,17 %. Neskutečná čísla. Coby ženatý muž zatím nepoznal hořkost porážky.

Nebylo divu, že na něj v posledních týdnech pršely cáry superlativ.

„Byl výborný, musím to zaklepat. Nechci ho přechválit,“ řekl trenér Zdeněk Moták po duelu s Mladou Boleslaví.

„Honza Lukáš to skvěle vychytal, jako již tradičně v posledních zápasech,“ dodal útočník Petr Kolouch po utkání proti Zlínu, po němž Kohouti získali jistotu přímého postup do čtvrtfinále.

A to jsou jen střípky z mozaiky pochval na Lukášovu adresu.

50 chycených plzeňských střel

Konrád se do branky dostal v posledním střetnutí základní části na ledě Chomutova. Od Pirátů dostal z 33 střel pět gólů. Návrat do brankoviště to byl hořký, ale vinit 31letého nitranského rodáka z některé branky nepřipadalo v úvahu.

Indicie přesto nahrávají minimálně pro začátek vyřazovacích bojů Lukášovi. Taky pro to, že tři ze čtyř zápasů proti Škodě odchytal on. Dvakrát z toho úspěšně.

Poprvé si díky výhře 2:1 po nájezdech připsal první soutěžní výhru od návratu do Olomouce, pak sice čtyřikrát inkasoval (0:4), ovšem v posledním vzájemném měření sil se Západočechy čapl 50 střel a hlavně díky němu Mora zvítězila 2:1.

Konrád chytal proti Indiánům jeden duel a vyhrál ho (3:1) a připsal si 27 zákroků.

Lukáš už play-off zažil

Věkem by se možná mohlo zdát, že pro Konráda mluví zkušenost. Lukáš ale vypjaté play-offové chvíle taky zažil. A ne jednou. V ročníku 2015/16 svými zákroky pomohl Znojmu až do finále EBEL, vloni slavil v dresu slovenské Banské Bystrice dokonce titul.

„Play off-může být dlouhé a musíte mít připravenou brankářskou dvojici,“ řekl už zkraje března kouč Moták. „Honza chytá výborně, Braňo celou sezonu chytal výborně. Když takhle výbornou dvojici brankářů budeme mít připravenou před play-off, budeme jenom spokojeni,“ pravil.

Trenérský tým Mory možná má brouka v hlavě, ale starosti to jsou příjemné. Minimálně to plzeňským střelcům ztíží přípravu.

„Kdo začne? To je křišťálová koule,“ dodal Moták tajemně.

Ať už olomoučtí trenéři ukážou na jednoho, či druhého, chyba to nebude.

Branislav Konrád (31 let)

Branislav KonrádV základní části:
33 zápasů
16 výher
průměr ink. gólů/zápas: 2,46
úspěšnost zákroků: 91,16 %
počet čistých kont: 1

Jan Lukáš (25 let)

Jan LukášV základní části:
22 zápasů, 11 výher
průměr ink. gólů/zápas: 2,34
úspěšnost zákroků: 92,32 %
počet čistých kont: 1