Pochmurná nálada, špatné výsledky a konečné poslední místo. Pamatujete? HC Olomouc udělal od sezony 2006/07 pořádný kus práce. Angažování trenérského dua Petrů Fialy a Vlka zapůsobilo na Kohouty, v té době připomínající spíše zmoklé slepice, neuvěřitelně. Bez radikálních řezů v sestavě došla Mora, hnaná bouřícími tribunami, do semifinále play-off.

A všichni měli jasno. Děkujeme novým pánům hanácké střídačky za obrodu hokeje v historické Olomouci. „Ale já tyhle slova neslyšel. Noviny nečtu,“ odmítá blahozpěvy skromný Petr Vlk. Dnes ví, že kouzlo jak udělat z nejhoršího týmu první ligy semifinalistu, bylo přece jen o něco snazší, než trik pro pokročilé členy magie, před kterým stojí nyní.

Co udělat ze semifinalisty? Finalistu? Nebo snad extraligistu?

„To je otevřená věc. Loňská sezona nám vyšla. Vyšel už úvod soutěže, což dobře ovlivnilo psychiku hráčů. Letos uvidíme,“ naznačuje tajemně. „Věřím, že navážeme na výkony a budeme dobrým týmem,“ doplňuje. Jasný cíl, který dělí úspěch od propadáku, si ale nedává. „Je předčasné říkat: budeme třetí nebo čtvrtí. Půjdeme pro body stejnou cestou jako loni. Zápas od zápasu.“

Zda to bude příjemná hanácká stezka, nebo v olomouckém angažmá ochutná bývalý reprezentant i zkaženější část místních syrečků, ukáže až sezona.

Do přípravy na ledě vkročilo v pondělí třiatřicet hokejistů, mezi nimi se objevil i talentovaný bek Radim Ostrčil čekající na svou zámořskou šanci. V Olomouci se pouze připravuje. „Byli bychom rádi, kdyby v případě neprosazení se v Americe zůstal Ostrčil u nás,“ netají se sportovní manažer Josef Podlaha pro klubový web. „Ale určitě neplatí, že pokud Ostrčilovi nevyjde Amerika, bude automaticky v Olomouci,“ dodává jedním dechem.

Vysoký počet hokejistů doplnili i jména, která si kontrakt od manažera Mory Erika Fürsta budou muset teprve zasloužit. Ve skupince zájemců je Robin Staněk, Josef Liška a také Petr Vlk mladší. Syn trenéra Kohoutů.

Když Vlk junior vyhrál loni v Olomouci s Třebíčí 2:1, nejen tátu zaujal. I když zápas kvůli zranění tehdy nedohrál. „Já ho sleduji jako každého jiného hráče. Nechci tohle moc komentovat. Určitě nehrál špatně, jeho zranění je smůla,“ glosoval tenkrát výkon své ratolesti. „Určitě jsem se tady chtěl ukázat,“ přiznává Petr mladší.

Uplynulo pět měsíců a ukázat se musí znovu. Teď kvůli smlouvě. „Táta mě trénoval minulý rok v a bral jsem ho jako každého jiného trenéra. Není to o nic horší nebo lepší,“ zůstává rychlý útočník klidným.

Na konci přípravného období ale možná uslyší: Synu, do kádru se mi nehodíš. Poněkud krutá věta. „On ví, co se může stát. Počítá s tím. Je jen na něm, jestli se do Olomouce prosadí,“ tvrdí striktně hrdý otec a zejména trenér profesionál.

Vraťme se ještě k početnému stavu soupisky.

Kabiny ani ledová plocha nejsou na zimním stadionu v Olomouci nafukovací. Tým je rozdělen na dvě skupiny. „První dva dny nás bylo třicet, ale to byly tréninky jen na to, aby si kluci srovnali výstroje. Teď už jsme rozděleni na půlky. Organizačně problém není žádný,“ říká Vlk. „Jedna polovina je na ledě, druhá v posilovně,“ podotýká.

Srovnání se s novou výstrojí je nutnost. Například Jakub Čuřík se chlubil křiklavě bílými bruslemi v kombinaci s tradiční černou. „No, někteří mají hrozný kopačky, co se designu týče,“ usmívá se trenér na třetího centra.

„Hodně budeme pracovat na kondici, protože té není nikdy dost. Intenzivně se jí budeme věnovat čtyři týdny, ale i během sezony na ní dojde,“ zdůrazňuje přísné tréninkové praktiky, které Moře tolik svědčí.

První přípravný zápas odehrají Kohouti v úterý proti Šumperku.

Kohoutí rýhy z ledu

přípravu zahájilo v pondělí třicet hokejistů plus tři brankáři. Vysoký počet donutil trenéry rozdělit hráče na dvě tréninkové skupiny

s týmem se připravuje i německý reprezentant Daniel Kunce. Rodák ze Šumperka, který přestoupil po sedmi letech strávených v Krefeldu do Duisburgu, vynechal středeční trénink kvůli bolestem v koleni, včera se už na ledě ukázal. Na návštěvě u Kohoutů bude ještě šest dní

brankářská jednička Štefan Žigárdy se na středeční trénink přišel podívat už bez francouzských holí, které potřeboval po operaci menisku. Na led by se měl vrátit do čtrnácti dnů

jeho kolega, Dalibor Sedlář změnil motiv na své brankářské masce. Útočníky by měl strašit, nebo spíše rozesmát, portrét obézního Homera Simpsona. Koblihy pojídající animovaná postavička nahradila rudého ďábla

na tréninky Mory pravidelně dochází i fanoušci Kohoutů

generální manažer Erik Fürst prohlásil, že tým je silnější než loni

už první trénink na ledě absolvoval kapitán Mory Richard Brančík. Vzhledem k „čištění“ kolena u lékaře byl pondělní návrat do letního drilu nejlepším možným termínem. O to větším překvapení je, že od té doby se kvůli radě lékařů na ledě neobjevil. Koleno si vyžádalo klid. O nic vážného nejde

56 puků, 17 lahví s ananasovou šťávou a dva ručníky měli Kohouti k dispozici při včerejším dopoledním tréninku