Diváci si na olomouckém zimáku při sobotním utkání Mory s Vrchlabím ani nestačili pořadně sednout a už si zakřičeli gól.

Šest sekund.

Přesně tak dlouho se hrálo utkání 40. kola 1. ligy od úvodního vhazování.

To vyhrál pro domácí centr prvního útoku Hanáků Milan Ministr. Poslal puk za sebe, pak si najel na přihrávku Davida Mikšana a prostřelil brankáře Tomáše Štůralu.

Následovala obvyklá radost po vstřelené brance.

Jenže tato branka obvyklá nebyla. Byl to jeden z nejrychlejších gólů, které kdy byly na českých zimních stadionech vidět. Ba co víc, moc rychlejších branek nepadlo ani ve světě.

Ministr po zápase rychlou branku moc nerozebíral.

„Už se nám párkrát stalo, že jsme dali gól hned při prvním střídání. Ale aby to bylo tak rychle, to nepamatuju,“ usmíval se Ministr. A ze své trefy žádnou velkou vědu nedělal.

„Plácl jsem do puku a spadlo to tam,“ pokrčil rameny.

Rychlých gólů, těch padá v hokeji plno. A těch vstřelených v první minutě je hodně.

Ale dát gól tak brzy po úvodním bully, jak se povedlo Ministrovi, to je skutečná rarita.

V 1. hokejové lize padlo v úvodních třiceti sekundách zápasu za odehraných 40 kol šestnáct gólů. Ale skórovat do desáté sekundy, to se podařilo pouze Ministrovi.

Rychleji jen v NHL a na Slovensku

Branka olomouckého středního útočníka ovšem není jen nejrychlejší trefou v této sezoně první hokejové ligy. Tak bleskových gólů mnoho nepadá.

Podle dostupných statistik Ministr vyrovnal český rekord! Branku stejně rychle jako on, tedy za šest sekund, dal v roce 1988 útočník Sparty Praha Tomáš Jelínek v utkání proti Litvínovu.

To ještě šlo o společnou československou soutěž.

Rekord v české extralize drží zlínský útočník Pavel Janků, který se trefil za sedm sekund.

Dát gól za šest vteřin je hodně rychlé. Ale například v NHL potřebovali tři hráči ke skórování ještě o vteřinku méně. Povedlo se to triu Doug Smail, Bryan Trottier a Alexander Mogilnyj. Ti jsou jako autoři nejrychlejších gólů vstřelených po začátku zápasu uvedeni i v Guinnessově knize rekordů.

V Evropě se to povedlo Slovákovi Františku Zúbkovi v 1. lize.

Nejrychlejší hokejové góly

5 sekund
Doug Smail (Winnipeg, 1981), Bryan Trottier (New York Islanders, 1984), Alexander Mogilnyj (Buffalo, 1991), František Zúbek (Prešov, 2008)

6 sekund
Tomáš Jelínek (Sparta Praha, 1988), Magnus Werblom (MoDo, 2000), Milan Ministr (HC Olomouc, 2009)