„Soupeř byl výborný, musím mu pogratulovat. Byl silný, dobře bruslil. Když se dostal do šance, byl důrazný v zakončení. Oproti tomu my jsme hráli jen ve vlnách, a když jsme se dostali do šance, na konci stál výborný Mazanec,“ hodnotil trenér Olomouce Zdeněk Moták.

Jeho mužstvo před znovu – v rámci opatření – vyprodanými tribunami plecharény (1000 diváků) vzdorovalo jen pár minut.

„Soupeř byl prvních deset minut lepší, těžko jsme se dostávali do zápasu,“ ocenil soupeře i David Kočí asistent Mountfieldu HK.

Jenže Mora si opravdu zasloužila pochvalu jen za start zápasu. Korunovat ho mohla gólem Koloucha, ten však v dobré příležitosti minul pravou tyč hradecké branky, a naopak na druhé straně využil odraženého kotouče nehlídaný Kevin Klíma.

Dvě minuty nato prostřelil Konráda Smoleňák, o dalších pět minut později v přesilovce také Nedomlel. Po třetím inkasovaném gólu šel do olomoucké branky poprvé v sezoně Jan Lukáš.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky byli všude o krok dřív, v soubojích byli důraznější a rychlíci jako Perret, ex-Kohout Jergl či bratři Klímové pravidelně větrali obranu Hanáků.

„Chtěli jsme více bruslit a více se navazovat ve středním pásmu,“ prozradil Moták, co se snažili společně s kolegou Janem Tomajkem na v laufu hrajícího soka vymyslet. „Apelovali jsme také na bojovnost, která je tu zvykem, ale tentokrát ta zarputilost byla menší,“ dodal.

Hradec ale dál diktoval tempo hry a navyšoval vedení. Po dvou třetinách to bylo zásluhou Vladimíra Růžičky mladšího 4:0 pro hosty, po hezké akci Filipa Hronka, posily z Detroitu, už 5:0.

„Nešetřili jsme se, ale tím náskokem hráči začali trochu vymýšlet a maličko jsme se odklonili od hry, kterou chceme hrát. Ve druhé třetině byl u nás soupeř často ale naštěstí jsme nedostali gól a ve třetí třetině jsme pak hráli zase naši hru,“ uvedl Kočí.

Mazancovi pokazil čisté konto v 54. minutě až Tomáš Gřeš, který se svou první brankou v extralize postaral o jediný čestný zásah Mory v zápase a taky jedinou úspěšnou střelu z pouhých 18 střel na branku.

Soupeř z východu Čech byl mimo jiné i naprosto disciplinovaný.

„Jsou to spojené nádoby. Jestliže taháte za kratší provaz, hůř bruslíte, tak soupeře ani k faulům nedonutíte. A my jsme proti Hradci takoví byli, to si musíme přiznat,“ uznal Moták.

Mora se po čtyřech odehraných zápasech musí spokojit se šesti body, to Hradec se vyhřívá se 14 body z možných 15 na první místě.

„Start je perfektní,“ těšilo Kočího.

„Hráči chtějí, pracují, poslouchají naše instrukce, na ledě to plní. Zatím hrají zodpovědně, pak to funguje,“ zmínil.

„Doufám, že nosy nahoře nebudou, bylo by to nebezpečné. Je to teprve začátek,“ podotkl.

Olomouc znovu nastoupí až v neděli, kdy hostí Spartu. V pátek na ledě Litvínova hrát nebude, soupeř má totiž v kabině přítomnost covidu.

HC Olomouc – Mountfield HK 1:6 (0:3, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 54. Gřeš – 8. Kevin Klíma (Lev, R. Pilař), 10. Smoleňák (Orsava, Nedomlel), 15. Nedomlel (Cingel, Blain), 25. V. Růžička (Kelly Klíma, Hronek), 49. Hronek (Kevin Klíma, Perret), 58. Smoleňák (Cingel). Rozhodčí: Hradil, Veselý – Rampír, Špringl. Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 1 000.

Olomouc: Konrád (16. Lukáš) – Ondrušek, A. Rutar, Valenta, Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Hlaváč – Handl, J. Knotek, V. Tomeček – J. Káňa, Kolouch, Kucsera – Olesz, Nahodil, Navrátil – Burian, Gřeš, Bambula.
Hradec Králové: Mazanec – Nedomlel, Hronek, R. Pilař, Blain, Šalda, F. Pavlík, Čáp – Orsava, Cingel, Smoleňák – J. Sklenář, V. Růžička, Kelly Klíma – Perret, Kevin Klíma, Lev – R. Pavlík, Koukal, Jergl.