Zlín ztrácí 15 bodů

Třináctý Zlín má čtyři zápasy do konce základní části na Kohouty nedostižnou ztrátu 15 bodů. Hanáci si tak minimálně předkolo play-off zahrají počtvrté za sebou.

Jak už ale bylo řečeno na začátku, i když to neříkali úplně nahlas, s předkolem v Olomouci všichni už nějakou dobu počítali. Proto jednoho z trenérů Mory Jana Tomajka těšila i jiná věc než samotné stvrzení kvalifikování do play-off.

„Po dvou domácích porážkách jsme rádi, že máme tři body,“ zmínil Tomajko, jehož tým hodil za hlavu prohry na svém ledě s Mladou Boleslaví a Litvínovem.

V úvodní části se oba celky spíše tak oťukávaly, branky začaly padat až ve třetině druhé.

Zatímco Motor se dokázal ubránit třem oslabením v řadě, Kohouti v oslabení inkasovali. Slováčkovu ránu od modré čáry tečoval před klecí Jana Lukáše Václav Karabáček a Jihočeši vedli.

Kolouch dál pálí

Ne dlouho. Podobnou brankou se totiž prezentovalo i hostující mužstvo.

Ondruškova střela se odrazila k Petru Kolouchovi, který ze všech hráčů prokázal nejlepší orientaci a s trochou štěstí pokořil domácího brankáře Jana Strmeně. Olomoucký útočník tím prodloužil svou gólovou sérii na parádních pět zápasů, dohromady má na svém kontě 12 gólů.

Ve třetí dvacetiminutovce se v přesilovce prosadili taky Hanáci. A znovu v tom měl prsty Jiří Ondrušek, bek, jenž je aktuálně s 24 kanadskými body nejproduktivnějším hráčem olomouckého celku.

Zkušený zadák posunul na modré čáře kotouč Tomáši Dujsíkovi, který tvrdou a přesnou ránou do levého horního rohu českobudějovické branky poslal Kohouty poprvé v zápase do vedení.

„Utkání přineslo málo gólů i šancí. Po dlouhé době se nám podařilo využít přesilovku, což rozhodlo zápas,“ přidal ke svému hodnocení Jan Tomajko.

Pak už se Hanáci trochu stáhli, hrálo se převážně před Janem Lukášem. Ten byl ale skvělý a domácí útočníky doháněl k šílenství. Během třetí části na něj šlo dohromady 17 střel, nepustil ani jednu.

Mora tak i díky jeho zásluze porazila České Budějovice i počtvrté v sezoně.

„Nemůžeme být spokojeni, když jsme opět prohráli. Při hře pět na pět jsme nedokázali dát gól, speciální formace skončily 1:1. Rozhodující branku jsme dostali po hrubé individuální chybě, které předcházelo naše úplně zbytečné vyloučení za soupeřovou brankou. Opakuje se to pořád dokola. Šance, které máme my, tak neproměníme,“ zhodnotil zápas s Olomoucí trenér Motoru Václav Prospal.

V neděli bude Mora dál ladit formu na předkolo, od 17 hodin hostí Karlovy Vary.

Madeta Motor České Budějovice – HC Olomouc 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. Karabáček (Slováček, Holec) – 37. Kolouch (Ondrušek, Olesz), 50. Dujsík (Ondrušek, J. Káňa). Rozhodčí: Lacina, Horák – Karlín, Jindra. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Bez diváků.

České Budějovice: Strmeň – Vydarený, Plášil, Štencel, Slováček, Lytvynov, Kubíček – M. Novák, Toman, Z. Doležal – Jonák, D. Voženílek, Holec – Beránek, R. Přikryl, Gilbert – Karabáček, P. Novák, Alderson. Trenéři: Prospal a Totter.

Olomouc: Lukáš – Ondrušek, A. Rutar, Švrček, Valenta, Vyrůbalík, Dujsík – Klimek, Nahodil, V. Tomeček – Strapáč, Kolouch, Olesz – Bambula, Handl, Kunc – Ostřížek, J. Knotek, J. Káňa – Burian. Trenéři: Moták a Tomajko.