„Co s tím? Trénovat, pracovat, dělat. To je jediné východisko. Potřebujeme se chytit nějakými jednoduchými góly,“ zamýšlel se trenér Kohoutů Zdeněk Moták nad tím, že jeho tým dal jen jeden gól ze čtyř zápasů.

„Potřebovali jsme vyhrát, chtěli jsme odčinit tu porážku se Zlínem. Vím, domácí taky prohráli, ale 0:2 a 0:7 je rozdíl,“ řekl po utkání brněnský kouč Petr Fiala, pro něhož to byl velký návrat.

„Jsou tady lidi, se kterými se rád vidím. Ale neodcházel jsem odtud ve zlém. Člověk chce vyhrát, ale nebylo to s nějakou záští, jako když někoho vymění, nebo ho oddíl dá pryč. Byl jsem tu spokojený, pracovalo se mi tu parádně, rád na to vzpomínám,“ odpověděl Fiala, který dovedl Moru v roce 2014 zpět do extraligy.

Ještě před úvodním buly dohrávky 9. kola Tipsport extraligy všichni přítomní drželi minut ticha za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Vzpomínkový akt doplnili hostující fanoušci krásným choreem s Gottovou podobiznou a nápisem „Oslaď to tam nahoře, Mistře“.

Pak začal boj, a to doslova. Moravské derby bylo dlouho jedna velká přetahovaná, větší gólové šance chyběly. Jako kdyby bylo znát, že se oba celky v posledních zápasech trápily v koncovce.

Kometa měla velkou šanci jít do vedení zkraje druhé části, kdy šla Mora po dvou technických přestupcích do tří, ale minutu a dvacet vteřin trvající dvojnásobnou početní výhodu hosté nezužitkovali.

Když Kohouti ustáli těžké oslabení, vytáhl proti Jenyšovi parádní semafor brankář Konrád.

Trápení zlomil Nahodil

O pár chvil později naopak přišla gólová radost Hanáků. Nedorozumění brankáře Vejmelky s jedním z obránců využil Burian, který vybojoval puk pro Nahodila a ten zlomil 187 minut trvající čekání gól. Naposledy se olomoučtí hokejisté prosadili v 22. minutě zápasu na ledě Kladna.

Radost ale vydržela Olomouckým jen chvíli, pak vybuchl radostí zaplněný sektor hostí. Jen 34 vteřin po Nahodilově gólu srovnal před brankou nikým nehlídaný Horký. Brno díky němu přetrhlo taky poměrně dlouhou střelecké trápení – 122 minut.

Náskok mohl domácím vrátit těsně před druhou sirénou Strapáč, nebo pár vteřin po startu třetí části Klimek. Neuspěli ani jeden.

„Musím říct, že dvě třetiny nás podržel Karel Vejmelka, měl hodně těžkých zákroků, i když nechci říct, že by ho v tom mužstvo nechávalo,“ chválil Fiala jedničku svého týmu.

Dva brněnské údery

A tak – jak už to bývá – přišel trest. Po hezké kombinaci prostřelil Konráda brněnský kapitán Zaťovič a Kometa od času 41:05 poprvé v utkání vedla. O tři minuty později už dokonce o dvě branky. Kapitán domácích Vyrůbalík se nechal obrat o puk Hruškou, který následně vyzrál i na Konráda.

„Ve třetí třetině jsme udělali dvě hrubé chyby, a to Kometa umí trestat. A taky že nás potrestala,“ štvalo Motáka.
Definitivu zápasu mohl šest minut před koncem třetí třetiny obstarat Lev, ale v přečíslení napálil jen břevno. Brňanům to však vadit nemuselo, tři body z Hané už si vzít nenechali.

„Domácí se pak snažili, ale myslím, že už tam byla znát nervozita na hokejkách. Jsem rád, že to hráči zvládli,“ těšilo Fialu.

Kohouti tak dál tápou. O návrat na vítěznou vlnu se mohou pokusit až v pátek, kdy doma hostí Hradec Králové. Nedělní 10. kolo už si totiž předehráli v Třinci 24. září.

HC Olomouc – HC Kometa Brno 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 29. Nahodil (Burian) – 29. L. Horký (Plekanec), 42. Zaťovič (Kusko, Malec), 45. Hruška. Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 5 500 (vyprodáno).

Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Valenta, Švrček, Dujsík, A. Rutar – Ostřížek, Klimek, V. Tomeček – Strapáč, Kolouch, Irgl – Burian, Nahodil, Olesz – Hecl, Skladaný, Kořenek.. Trenéři: Moták a Tomajko.

Brno: Vejmelka – Pyrochta, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, D. Mikyska – Zaťovič, P. Holík, Mueller – Plášek ml., Plekanec, L. Horký – Orsava, Hruška, Lev – Kucsera, Kusko, Jenyš. Trenéři: Augusta a Jiří Kudrna.