Na konci minulého týdne úspěšně zametli s pětizápasovou sérií proher, teď by na to olomoučtí hokejisté rádi navázali na svém ledě, kde hrají dvakrát za sebou. Nebude to ale snadné, v pátek vyzvou momentálně nejtěžší extraligový kalibr – pražskou Spartu, která zvítězila sedmkrát za sebou.

„Je to výzva, jasně. My se ale musíme vyhecovat na každé utkání úplně stejně, doma obzvlášť. Musí to být náš barák, který nikdo nevyloupí,“ říká obránce David Škůrek, jenž k ukončení série proher pomohl na hřišti Litvínova jednou asistencí.

„Byla to velká úleva, bylo vidět, že nejsme v herní pohodě. Byli jsme hodně svázaní, nebyl klid na hokejkách. Museli jsme to nějak ubojovat, umlátit. Ve třetí třetině se to zlomilo gólově, pár jsme jich tam nasypali, ale pak jsme dostali gól v oslabení a zase jsme chytli toho strašáka a začali se bát. Bylo to v závěru hodně vidět. Naštěstí to dopadlo vítězně,“ těší obra z olomoucké obrany.

„Když máte nějaká vítězství v řadě a dostanete gól na 4:2, nějak to s vámi nezamává, v našem případě to mělo docela vliv,“ vrací se k utkání proti Vervě, v němž Mora nakonec uhájila těsné vítězství 4:3.

DALŠÍ PROHRA? UŽ JSME NECHTĚLI ČEKAT

To zapůsobilo na utrápené Kohouty jako balzám.

„Nechtěli jsme čekat na další víkend. Chtěli jsme vyhrát, ať se děje, co se děje. Ať můžeme trénovat s čistou hlavou a v klidu se nachystat na další zápasy,“ doufá majitel šesti kanadských bodů.

Hanáci se utápěli ve velké střelecké krizi, před utkáním v Litvínově dali za předchozí čtyři zápasy jen jednu branku. Přitom v nich – až na zápas s Plzní – byli střelecky aktivnější. Škůrek ale správně poznamenává: „Sice jsme je přestříleli, ale většinou to byly takové střely z úhlů, ze kterých góly moc nepadají. Byly spíš takové na rozchytání gólmana, nebo na náhodu. To přestřílení bych v takovém případě ani nepočítal. Jde o efektivitu, takže když se někdo dostane třeba do dorážky, je to účinnější,“ uvádí.

V Litvínově to byl přesný opak, na čtyři trefy v síti Jaroslava Januse stačilo jen 23 střel. Něco podobného by teď chtěli Olomoučtí předvést i doma. I kvůli loajálním fanouškům.

„Zasloužili by si, aby si konečně mohli pořádně zařvat. Chceme se jim odvděčit, chceme je dostat zpátky do naší hry. Určitě nechtějí koukat jen na to, jak prohráváme a dostáváme góly,“ konstatuje Škůrek.

Olomoucký odchovanec uvažoval i nad tím, že každý tým si v sezoně projde menším či větším výpadkem. A někdy se z něj dá i těžit. „Vždycky, když je taková nějaká krize, dělá se na tréninku všechno pečlivě, hledají se detaily. Hodně se bojuje, semkne se celý mančaft. Když to potom všechno sedne, je to ku prospěchu. Ale nesmí to být nějaká dlouhodobá krize,“ upozorňuje.

Proti Spartě, která se po rozpačitém začátku sedmi výhrami v řadě vyšplhala až na třetí místo tabulky, se olomoučtí pokusí o první domácí výhru po třech zápasech.

Armáda německého generála Uweho Kruppa nejspíš Škůrka a spol. dost prověří, s 50 góly jsou Pražané druhým nejlépe skórujícím celkem. Naposledy jich dali pět Karlovým Varům, které hostili ve středu v rámci předehrávky 20. kola.

PROTI SPARTĚ I S VÝPOMOCÍ Z HAVÍŘOVA?

Trenéři Zdeněk Moták a Jan Tomajko věří, že budou moci využít už některého z hráčů, kteří v minulých zápasech absentovali. Jan Knotek či Petr Strapáč už trénovali, mladíček Tobiáš Handl už hrál dokonce zápas za juniorku.

Mora navíc bude moct v rámci střídavých startů využít i 18letého Jana Bambulu z Havířova, který už za ni nastoupil v přípravě. Za AZet má zatím v 16 zápasech Chance ligy šest bodů (3+3).

Kohouti proti Spartě uzavřou první čtvrtinu základní části Tipsport extraligy, v neděli načnou druhou – opět doma – proti Vítkovicím, které v úvodním duelu sezony přemohli 2:1 po nájezdech. Páteční duel se Spartou startuje v 18 hodin.