Posilovna, nácvik na ledě, výběh. Ať dělali trenéři Mory tréninkové jednotky sebevíc zajímavější a pestřejší, pořád to byla pro členy kohoutí legie hlavně tvrdá práce. Úterním přípravným zápasem se Šumperkem, který Mora vyhrála 6:3, začala i příjemnější stránka letního drilu.

„Na úvod sezony to byl dobrý soupeř,“ glosoval první duel kouč Olomouce Petr Fiala. Utkání hrané netradičních 4× 20 minut má pánům střídačky především ukázat, kdo si zaslouží kontrakt. Připomeňme, že o smlouvu usilují Jozef Liška, Petr Vlk mladší a Robin Staněk.

„Máme pět pětek, kdybychom hráli jenom tři třetiny, tak by hráči nedostali prostor. Zase na druhou stranu, kdyby nehráli hráči, kteří jsou už vyzkoušení, tak to taky nic nepřinese,“ vysvětluje pohnutky, které vedly takřka k fotbalové délce utkání, Fiala.

„Z tohohle důvodu jsme poprosili Šumperk a vlastně i Brno, abychom hráli na čtyři čtvrtiny, a tak hráči, co tady bojují o místo, prostor dostali.“

Pomohlo v této otázce první měření sil s druholigovým soupeřem?

„Musíme si to zhodnotit s kolegou. Ale žádné resumé, kdybychom řekli: ten jo, ten ne, nečekejte. Máme čas. Nikdo nás z vedení netlačí do toho, abychom sestavu zredukovali. Určitě ještě počkáme co s Brnem,“ informuje Fiala.

Posily ze Znojma? Může se to stát

Soupisku Mory také můžou doplnit hráči ze Znojma. I když se tak zatím nestalo, varianta je to pravděpodobná. Také proto nechce Petr Fiala spolu se svým parťákem Petrem Vlkem kádr jakýmkoliv způsobem uzavírat.

„My si musíme ve své podstatě nechat trošičku prostor. Může se totiž stát, že nějací hráči ve Znojmě vypadnou. Kdybychom měli uzavřené čtyři pětky, tak by to potom některý z hráčů, co tady pracují, odnesl,“ podotýká Fiala.

I tak je nad slunce jasné, že černé Petry holt Petrové rozdávat musejí.

„Není uzavřené, že by nemohl nikdo ze Znojma přijít. Uvidíme. Teď máme zatím pět pětek. Je vždycky nepříjemné se s těmi hráči, co tady pracují celé léto, rozloučit. Ale nebude zbytí,“ připomněl trošku sentimentálně krutou hokejovou realitu.

Brančík: dám na doktory a ještě počkám

Ta postihla také kapitána Mory Richarda Brančíka. Posezonní čištění kolena proběhlo ideálně, ne pak jeho návrat na led.

„Ríša by chtěl jít na led, ale začal, nechci říct, brzy po té operaci, ale hlavně intenzivně,“ přiznává Fiala chybičku.

„Koleno začalo trošku zlobit, proto má teď klid. Chtěl by už dnes jít na led, lehce trénovat. Ale když mu doktor Holubka řekne až v pondělí, půjde klidně až v pondělí. Není důvod spěchat,“ tvrdí Fiala.

Zkušený centr se ale v tréninkovém tempu udržuje. „Trénuje mimo led. Chodí do posilovny, dělá na kole. Výpadek nějaký nemá. Byla by škoda, aby léčbu uspěchal,“ dodává.

„Chybí mi to. Ale nechci to zase uspíšit, abych pak nemusel týden pauzírovat. Raději dám na doktory a chvilku ještě počkám,“ doplňuje Brančík.

Zatím třiatřicet Kohoutů

Bez něj, bez rehabilitujícího brankáře Štefana Žigárdyho je Kohoutů požehnaně. Přesněji třicet tři. Je jasné, že tak vysoký počet se brzy omrzí i trenérům. Ačkoliv lepší hráčů hodně, než čtyři. Jako to vypadá o pár kilometrů vedle v Prostějově.

Kdy dojde na nepopulární zužování?

„Na termín netlačíme. Asi i my sami budeme chtít potom pracovat s menším počtem hráčů, ale nechceme to uspěchat. Ještě v úterý jsme měli normální trénink, pak čekala kluky posilovna. Takže i z tohoto pohledu to není sranda. Můžou být unavení už po dopolední. V zápasech s Kometou, či s extraligovými týmy, nebudeme dopoledne takhle trénovat. Takže hráči budou odpočatější,“ domnívá se zkušený kouč.

Unavení se mohou cítit Luňák, Davídek a Liška. Tato trojice odehrála se Šumperkem plných osmdesát minut.

„Jedna pětka to musela odnést. To samé bude s Kometou,“ usmívá se Fiala. „Bude to zase jiná pětka,“ ulevil zmíněné trojici.

„Jsou tam převážně hráči, kteří se mají ukázat. V tomto zápase dostanou prostor jiní,“ dodává.

Kapitánské céčko měl na dresu v prvním přípravném střetnutí forčekující křídlo Martin Davídek. Nejen kvůli zápisnému.

„Bylo to hlavně z toho důvodu, že jsme chtěli mít kapitána na celé utkání a ne na dvacet či čtyřicet minut. Takže už tam moc výběr nebyl. Mohl to být Lukáš Luňák nebo Jožo Liška, který přišel. Proto jsme řekli Davídka. A dá něco do kasy za to!“ rozesmál se šibalsky Fiala.

Kohouty v akci můžete vidět už dnes (ve čtvrtek). Od 18 hodin vyzvou v domácím prostředí Kometu Brno. A hokeje si i tentokrát užijete do sytosti.

Hrát se bude znovu 4× 20 minut.