„Co hraju hokej, cestuju. Dnes je mi třiatřicet a s manželkou jsme se rozhodli, že cestování bylo dost. Máme dvouletou dceru a cestovat s ní je stále složitější. Řekli jsme si, že zůstaneme v České republice,“ vysvětluje návrat do rodné vlasti.

„Já říkal, že jestli budu hrát v Česku, tak v první řadě asi za Olomouc, protože jsem tady byl. Mám tady dobré zkušenosti a Erikovi Fürstovi (generální manažer HC Olomouc, pozn. redakce) jsem slíbil, že pokud se vrátím do Česka, on bude první, kdo o tom bude vědět,“ podotýká bývalý hráč Znojma či Třince.

Dobrý vztah s generálním manažerem Mory byl při jednání jazýčkem na vahách. Kudělka opustil Bakersfield Condors hrající ECHL a podepsal roční hostování na Hané. Pár měsíců před ztvrzením kontraktu s olomouckým zaměstnavatelem sešlo z jeho přestupu do německého Landshutu. Dveře do Mory se tak naplno rozevřely.

„S Davidem mám osobní kontakt dlouhý roky. Věděl jsem, že se vrací zpátky do Evropy, protože má malé dítě a chtěl se usadit. David je z Přerova, má to kousíček. Nebylo důvod ho neoslovit. Myslím, že by to měla být posila,“ věří Fürst v dobrý obchod.

Ze zámoří šly o Kudělkovy různé informace. Nejstarší hráč v týmu z organizace Anaheimu Mighty Ducks si respekt budoval poctivou defenzivou v ruku v ruce s údery pěstí. Přesto, nebyl pro trenéry Mory neznámou?

„Abych řekl pravdu, tak trochu ano. Ale já si myslím, že bude přínosem. Je velký. My potřebujeme nějakého ramba, protože přece jen je nutné čas od času někoho zbourat. Takový hráč je potřeba,“ uvědomuje si kouč Kohoutů Petr Vlk.

Kudělka bourá rád a svou hrou by si měl zajistit místo v jedné z elitních obranných dvojic. Typicky defenzivní bek totiž Olomouci chyběl. „David je hlavně na tom silově velice dobře. Má spoustu zkušeností. Má extraligové starty, má dokonce i starty v národním mužstvu. David je poctivý, pracovitý kluk. Měl by mužstvu pomoct,“ je přesvědčený Fürst.

Jeho slova potvrzuje i jednička v brankovišti Štefan Žigárdy. „Já doufám, že jo. Neznám ho, jenom z vyprávění, co mi říkali kluci. Je to velký, důrazný bek, který má výbornou střelu. Myslím, že bude jedině přínos, protože těch velkých beků tady moc nemáme. Spíš nejsou,“ myslí si Žigárdy.

Pověst nelítostného bitkaře, ale hlavně týmového hráče, Kudělku předchází. Minulou sezonu ukončil v ECHL s bilancí šesti rvaček bez rukavic. V ani jedné nová tvář Kohoutů neprohrála.

„Nemám problémy shodit rukavice, pokud jde o férovou bitku. Hráči v Americe i v Evropě se uznávají tím, že oba dva sundají přilbu, sundají rukavice a jdou do toho naplno, ale fér,“ vysvětluje Kudělka své sklony.

A co v České republice? Uvidí diváci boxerskou vložku?

„Nemám zkušenosti v Česku, kdybych se nedej bože potkal s nějakou hloupou reakcí, narážkami, kdyby mě někdo vyprovokoval například tím, že by mě sekl přes ruce. Uvidím, jak to tady probíhá. Ale jestli dojde na nějaký vyhrocený souboj, určitě nebudu stát v pozadí. Kluků se samozřejmě budu zastávat a prokazovat charakter spojený s týmovou sounáležitostí,“ tvrdí Kudělka výhružně.

„Moc se neperu, ale když na to dojde, tak to stojí za to,“ dodává.

Robustní obránce se ale nepřijel na Hanou rvát. Touží po úspěchu.
Docela je totiž možné, že nadcházející sezona může být pro něj úplně poslední. „Takhle jsem nepřemýšlel. Snem každého hokejisty je odejít z hokejového světa na vrcholu kariéry, a pakliže by se nám letos podařilo postoupit do extraligy, nebo jít v play-off co nejdál, což je tady prvořadý cíl, tak by to bylo krásný a rozhodoval bych se zase po sezoně,“ podotýká s tím, že jeho tělo se cítí stále unavenější.

Doba, kdy mu tělesná schránka řekne: dost, prý nemusí být zase tak daleko. „Uvidíme, jak to bude, protože z hokeje jsem tak nějak unavený. V Americe se hraje za sezonu 72 zápasů a do toho spousta cestování. Nebráním se ničemu. Pokud budu fyzicky stačit, zdraví mi bude sloužit a pro mančaft budu platný, nebráním se tomu, abych hrál další dva tři roky,“ odmítá, že by pomalu hledal hřebíky pro své brusle.

V úterý je předním první zápas letošní sezony. Mora přivítá doma od 18 hodin Šumperk a nejen divákům bude chtít ukázat, že hráče s číslem 4, se kterým nastupoval i v zámoří, si vedení Mory vybralo oprávněně.