Zatímco v domácích utkáních Mora Kališníky třikrát deklasovala, na severu Čech dvakrát prohrála po samostatných nájezdech a až napotřetí soupeře porazila a sérii ukončila.

Jméno čtvrtfinálového soupeře a poslední výsledky Stadionu v základní části první ligy sváděly k tomu, že by Hanáci měli svého protivníka jednoznačně přejet.

Série se ale nakonec protáhla na šest zápasů.

„Nečekali jsme, že to bude jednoduchá série. Litoměřice mají v kádru spoustu kluků z extraligových týmů. Při prvních dvou domácích zápasech měly tři kvalitní pětky. Nebylo to jednoduché," přiznal olomoucký trenér Jiří Dopita.

„Obdobné problémy měla 
i Boleslav v sérii s Benátkami, které mají v kádru spoustu mladých kluků z extraligového Liberce," upozornil Dopita na čtvrtfinále vítěze základní části s rezervou extraligového Liberce.

Zatímco v domácích zápasech favorit rezervu pražské Sparty a Lva deklasoval 4:1, 7:1 a 6:0, na severu Čech byla utkání zcela vyrovnaná. Litoměřice vyhrály 3:2 a 4:3 po samostatných nájezdech, až v úterý Kohouti na soupeřově ledě uspěli 3:2.

„Doma hráli daleko sebevědoměji. My jsme ale zápasy v Litoměřicích neodehráli špatně. Mohlo to skončit 4:0 na zápasy, ale při určité smůle se mohlo hrát na sedm utkání," poznamenal Dopita.

Neustálé diskuze s rozhodčím

V sérii byl navíc velký rozdíl v udělování dvouminutových trestů, na které olomoučtí hokejisté dopláceli především při venkovních zápasech.

„Rozhodčí v této soutěži podlehnou tlaku trenérů nebo hráčů. Neustále se o něčem diskutuje. Metr na hosty byl jiný než na domácí. Nelíbí se mi hlavně neustálé diskuze. Místo, abychom řešili hokej, řešíme, jak píská rozhodčí," kritizoval Dopita.

V sérii se ale ukázalo, že samostatné nájezdy nepatří zrovna k silným stránkám týmu. Dopita však z toho nedělá žádnou vědu.

„Je to o momentální psychice hráče i štěstí. Věřím, že jsme si smůlu už vybrali. V týmu máme šikovné hráče 
a stane se, že jim to zrovna nevyjde. Je to sport. Vybrali jsme zrovna hráče, kteří nájezdy neprovedli dobře," řekl olomoucký kouč.

Moře ke čtvrtfinálovému vítězství pomohlo i zranění gólmana Přikryla, kterého nahradil Král. Ten pustil dva snadné góly a měl problémy při rozehrávce.

„Naší výhodou bylo, že jsme měli kvalitnějšího gólmana. Král udělal určité chyby, po nichž Litoměřice inkasovaly," přiznal Dopita.

Hráli tvrdě, ale fair-play

Ve druhém zápase Severočeši neudrželi nervy a dopustily se několika faulů na hlavu.

Nejvíce na sebe upozornil Švagrovský, který po ataku Kucharczyka a následných protestech na trestné lavici vyfasoval disciplinární trest 
a do série již nezasáhl.

Čtvrtfinále se tak zklidnilo a hrálo se bez zbytečných emocí.

„Důležité bylo, že byl Švagrovský potrestán. Sérii to zklidnilo. V úterý sice domácí hráli tvrdě, ale v duchu fair play," pochvaloval si Dopita.

V kanadském bodování se ve čtvrtfinále dařilo především dvojici mladých útočníků Ostřížek, Marosz, kteří vstřelili čtyři góly a na dalších pět přihráli.

„David Ostřížek je talentovaný kluk, který má extraligové ambice. Má velkou šanci, aby extraligu hrál," okomentoval Dopita výkony centra prvního útoku.

„Rosťa Marosz trošku spoléhá na svou chytrost a šikovnost. Jsme rádi, že ho tady máme. Byli bychom rádi, kdyby se začalo dařit i dalším klukům, kteří v této sérii nebyli až tak úspěšní. Každý se ale snažil a týmu pomohl," ocenil Dopita.

Marodka se vyprazdňuje

Na semifinále by už olomoučtí hokejisté měli využít širší kádr. Do sestavy už nezasáhne Řípa, jenž se zranil ve druhém zápase, ale další hráči se dávají do pořádku.

„Michal Vodný by už do semifinále mohl nastoupit. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet kolem Maria Cartelliho. Roman Rác začal trénovat. Radim Kucharczyk měl jen nějakou virózu," okomentoval Dopita stav olomouckých marodů.

Nyní si olomoučtí hokejisté několik dnů odpočinou. Semifinálová série s Duklou Jihlava začíná v Olomouci 
v pondělí.