„Dnešek je hlavně o tom, že cítím potřebu poděkovat našim olomouckým hokejistům, že se po sedmnácti letech vracíme do extraligy. Jsem za to vděčný celému týmu," ocenil primátor Martin Major.

„V baráži bylo vidět, že hokejisté hráli srdcem. Hráčům tedy hlavně přeji, aby to srdce zůstalo, a směřují opět k titulu," přál si hejtman Jiří Rozbořil.

Zástupci města i kraje nyní jednají s vedením klubu o podpoře v nejvyšší soutěži.

„Nastává doba, kdy se začínáme setkávat s vedením hokejového klubu. Necháváme si rozklíčovat, jaké jsou finanční rozdíly mezi první ligou a extraligou. Budeme o tom jednat na úrovni města i s vedením Olomouckého kraje," uvedl primátor Martin Major.

„Jsme v přípravné fázi. Vedení hokejového klubu nám předkládá náklady spojené s extraligou. Tlačí nás čas, protože liga začíná v září. Čas je velmi krátký, ale intenzivně jednáme o financování. Uvidíme, jak to dopadne," přidal se hejtman Jiří Rozbořil.

Mora na olomoucké radnici

Přijetí olomouckých hokejistů na olomoucké radnici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Rekonstrukce stadionu? Postavíme se tomu čelem, říká primátor

Částečnou rekonstrukcí musí projít olomoucký zimní stadion.

Ředitel extraligy Josef Řezníček upozornil na několik nedostatků, musí se například vylepšit kabina hostů, zázemí trestoměřičů nebo šatna rozhodčích.

„Předpokládám, že v průběhu příštího týdne budeme znát nutné investice, které umožňují po technické stránce extraligu hrát. Postavíme se k tomu čelem. Nebude se jednat o desítky milionů korun, ale řádově se budeme pohybovat v milionech. Není to až tak zásadní problém," konstatoval Major.

V současnosti probíhají i jednání o přilehlých pozemcích, na nichž dříve stála tréninková hala.

„Jednání probíhají již sedm let. Poslední schůzku jsme měli tento týden. Ještě nejsme úplně dohodnuti, ale jsme na dobré cestě. Předpokládám, že do konce volebního období předložíme nějaké majetkoprávní řešení celé situace tak, abychom v budoucnu mohli zahájit rekonstrukci malé haly," poznamenal Major.

Zároveň si uvědomuje, že si krajské město nevystačí pouze s jednou ledovou plochou.

„Nedostatek je v Olomouci velmi jasný. V extralize se dá očekávat, že se bude více trénovat, navíc nechceme omezovat další sporty," uvědomuje si primátor.

Mora na olomoucké radnici

Přijetí olomouckých hokejistů na olomoucké radnici. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Extraliga bude, zopakoval Dopita

Majitel HC Olomouc Jiří Dopita, který tým do extraligy dovedl v roli asistenta trenéra, si pochvaluje jednání, která směřují správným směrem.

„Konkretizuje se to a myslím, že můžu říct, že extraliga v Olomouci určitě bude. Je jenom otázka, jaká bude podpora od města a od kraje," prohlásil boss hokejového klubu, který si vážil přijetí na olomoucké radnici.

„Jsme moc rádi, že město i kraj vnímají, že jsme jim udělali prospěšnou reprezentaci. Doufám, že budeme dělat městu i kraji dobrou reklamu i nadále a na oplátku město i kraj nám k tomu bude pomáhat finančně," řekl Jiří Dopita.

„To, že jsme byli pozvaní na radnici, je taková třešnička na dortu. Že jsme tady byli takhle přivítaní, je krásný pocit," prohlásil jeden z nejzkušenějších olomouckých hokejistů Mario Cartelli.

Hokejisté Mory si sice sportovní cestou extraligu vybojovali, teď jsou však na tahu město i kraj, bez jejichž podpory by tým v nejvyšší české soutěži hrát nemohl.

Zatím není jisté, jak velkou finanční podporu klub nakonec dostane.

„Podle toho, jak to bude vypadat, se eventuálně budeme poohlížet po nějakých posilách. Nechvátáme, nespěcháme, chceme to udělat pomaličku a nechceme tým rozcupovat. Chceme dát šanci všem klukům, nějaká jména už máme na papíře a budeme jednat, protože těch hráčů je opravdu hodně. Budeme jednat klidně až v červenci nebo srpnu," objasnil Jiří Dopita.

Nové posily

První posilou Kohoutů byl před týdnem ohlášen obránce Martin Vyrůbalík. Nové angažmá si naopak našli dva hokejisté, kteří v Moře v uplynulé sezoně hostovali, David Ostřížek a Tomáš Halász. V pátek odpoledne se olomoučtí fanoušci dočkali velkého jména v podobě brankářské posily Jiřího Trvaje.

Olomouc chce ale především spoléhat na hráče stávajícího kádru. „Jádro týmu chceme nechat a klukům dáme stoprocentně šanci. Když na to budou všichni mít, tak ať hrají klidně všichni," konstatoval Jiří Dopita.

Olomoucký klub však v současnosti neřeší pouze sportovní záležitosti. Za neoprávněné používání loga s kohoutem, jehož majitelem je od loňského března Jiří Dittmer, Okresní soud v Olomouci klubu vyměřil stotisícovou pokutu.

„Já se s nikým nechci hádat přes noviny, ať to vyřeší právník. Mě to sice mrzí, že se najdou takoví lidé, kteří chtějí škodit, ale bohužel to tak je a musí se to řešit právní cestou," dodal Jiří Dopita.