V zápise o utkání proti brněnské Kometě figuroval jako první brankář Branislav Konrád. Jenže když pak do klece Hanáků od úvodní minuty zaplul Jan Lukáš a Konrád nebyl ani na střídačce, fanouškům olomouckého celku zatrnulo.

Nic tomu nepřidala ani informace komentátora utkání, který prozradil, že za slovenskou oporou Kohoutů museli do šatny domácí lékaři.

Zdeněk Moták, jeden z koučů Olomouce, pak na tiskové konferenci poodhalil, co se vlastně stalo.

„Braňo prostě onemocněl a odjel do nemocnice. Těžká situace, ale nemělo by to být nic vážného. Má osmidenní antibiotika,“ uvedl.

Šlo o zcela nepředvídatelnou záležitost.

„Kdybychom měli nějaký náznak, tak ho samozřejmě nepostavíme. Zdraví hráčů je na prvním místě. Bylo to opravdu neočekávané,“ zdůraznil starší z dvojice olomouckých trenérů po středečním tréninku.

Konrád si teď na pár dnů odpočine, antibiotika přece jenom umí s tělem trochu zamávat.

„Budeme se bez něj teď muset obejít,“ dodal Moták s výhledem na utkání v Liberci a doma s Plzní.

NEČEKANÝ STARTÉR ZÁŘIL

Náhradník Jan Lukáš si ale vedl znamenitě. Bez ohledu na to, že se o svém startu dozvěděl jen pár minut před začátkem utkání, doháněl brněnské útočníky chvílemi k šílenství. Nakonec kryl 25 z 28 střel Komety.

„Honza se toho zhostil velice dobře, chytal parádně a na bodu má velkou zásluhu,“ souhlasil Moták.

Kdekomu se mohla vkrádat na mysl otázka, co by se dělo, kdyby se něco přihodilo i Lukášovi.

„Jestli jsme trnuli? Víte, když už se ten zápas hraje, berete minutu po minutě. Nepřemýšlíte nad tím, že by se mohlo něco stát. Kdyby se zranil, tak bychom to holt nedohráli,“ konstatoval suše a zároveň se spokojením, že nic takového nenastalo.

V posledním utkání s Kometou během základní části tak brala Olomouc nakonec bod. Stejně jako před čtrnácti dny ve vánočním duelu a rovněž po smazání dvougólového manka.

„Bod z Brna je určitě cenný, tam se pro body moc nejezdí. Byli jsme rádi, že jsme podali dobrý výkon a že jsme ho navíc tím bodem okořenili. Myslím si, že jsme měli i na ten druhý, v prodloužení jsme měli šanci. V dovednostní disciplíně ale byli Brňané lepší.“

Kohouti tak dokázali s mistrem z posledních dvou sezon bodovat v každém utkání (1:2sn, 3:2, 4:5p, 3:4sn).

„Udělat proti nim šest bodů je podle mě dobrá vizitka. Je to derby, vždycky na něj chodí hodně diváků, kluci jsou na to natěšení, my jsme na to natěšení. Jsou to cenné body,“ pravil Moták.

Ve středu udílel na ledě – společně se svým kolegou Janem Tomajkem – pokyny zhruba jen desítce hráčů.

Jak to? „Byl to spíš takový individuální trénink. Hráči, kteří se necítili, se věnovali rehabilitaci, někteří jsou na masážích, cvičí si sami, dělají různé věci v posilovně nebo šlapou na kole. Kdo chtěl jít na led, šel, kdo ne, vytvořil si vlastní program,“ vysvětlil.

STŘELEC I KAPITÁN NA LEDĚ

Mezi účastníky tréninku na ledě však byly dvě dlouho vyhlížené tváře – nejlepší střelec mužstva Zbyněk Irgl a kapitán Martin Vyrůbalík. Druhý jmenovaný chybí už od 28. listopadu.

„Martin už na led chodil, Zbyňa byl na ledě po zranění poprvé. Jejich rekonvalescence bude ještě nějakou dobu trvat, ale věříme, že povede ke zdárnému konci a že se co nejdříve objeví v mistrovském zápase,“ přál by si.

Sám odolnost obou zkušených borců testoval po oficiálním konci tréninku se stopkami v ruce. Matadoři museli na měřený čas kroužit osmičky.

Zejména absence čtrnáctigólového Irgla byla v poslední době znát. Těžko zpětně odhadovat, zda by s ním v sestavě měla Mora víc bodů, fakta ale hovoří vcelku jasně. Od chvíle, co je majitel stříbrné medaile z mistrovství světa 2006 na marodce (zranil se 9. prosince v utkání s Chomutovem), vyhráli Hanáci jen jeden duel.

„Doufáme, že ofenzivní síla příchodem Zbyňka vzroste. Hlavně v přesilové hře a v zakončení, které on dokáže posunout na vyšší level. Věříme, že nějaké góly dáme. Zápasy v Hradci bez gólu, doma se Spartou bez gólu. Bez toho se nedá vyhrávat a ve většině případů ani bodovat,“ uvědomuje si 54letý lodivod.

UŽ ZASE TŘÍSLA

Trenérské duo se ale musí cítit jako při stavění nekonečného puzzle. Sotva najdou chybějící dílek, ztratí se jim další. Na ledě Komety nenastoupil – ještě na startu sezony její hráč – Lukáš Nahodil.

„Doufáme, že to není dlouhodobější. Asi týden, možná něco navíc, ale bude mimo,“ prozradil. Dle informací Olomouckého deníku má problémy s třísly, tedy se stejnou partií, která trápila zmíněného Irgla, nedávno navrátivšího Petra Koloucha či Davida Škůrka.

„Potřebujeme hrát v plné sestavě, ve které jsme už dlouho nebyli. Dlouhodobě je zraněný Honza Káňa, vždycky byl někdo na hromadě. Někdy to vyšlo až na šest hráčů a většinou šlo o ty TOP hráče, kteří by se měli podílet na produktivitě,“ postěžoval si bývalý asistent trenéra Sparty či Vítkovic.

Rozhodně by se proto hodila ještě nějaká posila, široký kádr přijde k duhu. Čas na ni mají Kohouti do konce ledna. Teď jim ale na každý pád nezbývá nic jiného než zatnout zuby a bojovat. Tabulka je našlapaná.