„První třetina nebyla úplně zlá, ale pak dostaneme góly a nedokážeme se z toho zvednout,“ konstatoval olomoucký trenér Zdeněk Moták, jehož svěřence čeká hned v úterý od 18 hodin domácí souboj s Třincem.

Co vám dělá větší vrásky? Dvě venkovní nuly v kolonce vstřelených branek, nebo tři porážky v řadě?
Oba atributy jsou špatné. Naše střelecká potence je mizerná, na tom ale usilovně děláme. Jsou to spojené nádoby, když góly nedáváte a dostanete jeden, pak druhý, tak se mužstvo dostává pod tlak a pod určitou deku. My se snažíme pracovat ale i na psychice hráčů, aby byli v těchto situacích odolnější.

Herně jste v posledních třech utkáních ale nepropadli. Je to tak?
Ve Zlíně to byl relativně vyrovnaný zápas, možná jsme měli trošku na víc. Nezvládli jsme ale utkání doma s Chomutovem, které bychom zvládnout měli. Nezvládli jsme ani nedělní zápas v Karlových Varech, i když do první třetiny jsme vstoupili dobře. Jenže góly, které inkasujeme, nás dostávají dolů.

Během zápasu ve Varech šel Jan Káňa do pěstního souboje, jenže z něj odcházel s vykloubeným ramenem. Jak vypadá jeho stav?
Vypadá to špatně. V pondělí šel na operaci a hrozí, že bude mimo do konce sezony…Zlobíte se na něj?
Samozřejmě… Druhá věc je, že se říká, že taková bitka může průběh zápasu změnit. Nám se to ale nepodařilo a ještě se nám zranil hráč.

Dál navíc chybí kapitán Martin Vyrůbalík. Je to velká komplikace nejen pro obranné řady?
To jsou samozřejmě nepříjemné ztráty. Martin nám chybí v šatně, ale pokoušíme se ho nahradit přístupem dalších hráčů. Jirka Ondrušek je taky výborný hráč, ale Vyrub má v kabině určité postavení a slovo, které na hráče platí.

V úterý přijede na olomoucký led Třinec, který je v tabulce hned vedle Mory. Prochází Oceláři rovněž určitou střeleckou krizí?
Tabulka je poměrně vyrovnaná, Třinec je ale velice silný soupeř, kterému se uzdravili hráči, které měl zraněné. Alespoň část zraněných se jim uzdravila a pro nás to bude nepříjemný soupeř. Musíme se na zápas připravit taky v hlavách a dělat poctivé a zodpovědné věci. Třinec má střelecky disponované hráče, ať je to Bukarts, Martin Růžička, Polanský nebo Adamský. To jsou všechno střelci. Budeme se snažit soustředit na dobrou obrannou hru a na to, abychom nějaký ten gól dali. Naše střelecká mizérie je poměrně dosti velká.

Zdá se, že dostáváte hodně gólů po situacích, kdy hráč před brankářem tečuje puk. Vidíte to jako problém?
Když se vrátím k zápasu doma s Pardubicemi, tak to byly dva góly jako přes kopírák. V neděli jsme dostali taky gól z předbrankového prostoru, takže i na to se budeme muset soustředit a dát do toho více osobní obětavosti a statečnosti. Buď ty střely musíme zablokovat, a nebo je potřeba zablokovat hráče v předbrankovém prostoru – zaprvé je tam vůbec nepouštět, nebo když je tam pustíme, tak jim nedovolit dát góly.

To samé je třeba ale předvést před brankou soupeře, že?
Přesně tak, takové góly bychom potřebovali a celý minulý týden jsme na tom dělali, protože chceme chodit do předbrankového prostoru. Jenže ono tam nestačí, jenom tam být – musíte dobře brankáři zaclonit, tečovat střelu a ještě mít dorážku puků, které se do předbrankového prostoru odrazí. Z toho jsme trochu ustoupili a góly jsme z toho nedali. Pořád na tom pracujeme, takže doufám, že když už tam ty puky nepadnou přímo, tak se k nám aspoň budou odrážet a že je tam budeme vracet.V pátek si Jan Lukáš vypil kalich hořkosti do dna a po první třetině střídal. V neděli Branislav Konrád pětkrát inkasoval. Který z gólmanů je na tom teď lépe?
Čísly je na tom líp Braňo, tím nechci říct, že v úterý bude třeba chytat… Je fakt, že ve třech zápasech, ve kterých chytal Honza Lukáš, tak mu spoluhráči moc nepomohli. Soupeřům jsme dovolili střílet a dorážet puky, a to nechceme. Braňo má ale lepší čísla a myslím, že je v pohodě. Gólmani hrají individuální sport a my doufáme, že to dokážou hodit za hlavu a že nás do těch dalších zápasů budou držet.

Začíná vám série proti těžkým soupeřům. Po Třinci přijede Hradec Králové. Co to pro vás znamená?
Vyhráli jsme těžké zápasy s Plzní, v Boleslavi, s Pardubicemi, v Třinci… Ti dobří soupeři nám možná budou lépe sedět než ti, kteří jsou pod námi. Tito soupeři nám spoustu kotoučů povyhazují a řeknou si: tak se s tím trapte. A my se s tím trápíme. Ale věřím, že v těch nadcházejících zápasech proti soupeřům, kteří jsou v tabulce nad námi, se to otočí a že kluci podají výkon na víc než sto procent.

Očima obránce Jiřího Ondruška
„Musíme k tomu přistoupit jinak. Je to asi z té přemíry snahy v útoku. Góly nedáváme, z posledních tří zápasů jsme vstřelili dva, přitom jsme měli v zápasech třicet a víc střel. Asi až moc chceme ten gól dát a pak se udělá chyba vzadu a soupeř nás vždycky potrestá. S Třincem nemůžeme hrát bezhlavě dopředu a spoléhat na to, že dáme v první třetině tři góly. Bránění předbrankového prostoru musí být lepší, soupeři nás do tohoto prostoru nepouštějí. Už delší dobu říkám, že nemůžeme hrát na hezké góly do prázdné brány. Musíme to tak dotlačit klidně hlavou a věřit, že dáme o jeden gól víc, než dostaneme.“