„Musíme podat úplně maximální výkon na hranici sto deseti procent a potom se Chomutovu vyrovnáme,“ burcuje olomoucký trenér Jan Tomajko.

Zatímco úvodní zápas vyhráli chomutovští Piráti s naprostým přehledem 7:3, druhé pokračování semifinálové série přineslo mnohem větší drama.

Kohouti po trefě Radima Kucharczyka v utkání vedli, nakonec však Piráti dvěma zásahy skóre otočili ve svůj prospěch. Vítězný gól přitom dali až v prodloužení.

Výkon olomouckého týmu byl ve dvou severočeských zápasech jako den a noc. „Největší rozdíl byl v našem nasazení, které bylo ve druhém zápase úplně jiné,“ srovnával Tomajko úvodní dva duely.

„V tom prvním zápase, kdy jsme dostali sedm gólů, jsme hráli až moc bezstarostně. Ten druhý zápas byl opravdu o něčem jiném. Zlepšili jsme se úplně ve všech činnostech a bylo to vidět,“ pochvaloval si Tomajko lepší výkon svého týmu, který ale na vítězství stejně nestačil.

Propadak na úvod? Nebyli jsme na to připraveni

Úvodní semifinále jeho svěřenci trestuhodně prospali.

„Nebyli jsme na to tolik připravení a to se nám vymstilo. Doufáme, že se nám to už nestane a že ty zápasy opravdu odehrajeme tak, jak jsme odehráli ten druhý zápas,“ přeje si Tomajko.

Věta „nebyli jsme dostatečně připravení“ zazněla z úst olomouckých hokejistů už po porážce v pátém domácím zápase čtvrtfinále play off s Benátkami nad Jizerou.

Tomajko ale věří, že se jeho tým ve zbytku play off z chyb poučí.

„Není to optimální, ale musíme ty věci už hodit za hlavu a připravit se na další zápas,“ prohlašuje člen olomoucké trenérské dvojice.

Spolu s kolegou Petrem Fialou mohl z olomoucké střídačky jenom pozorovat, jak jejich svěřenci v sedmé minutě prodloužení inkasují z hole Pulpána rozhodující gól, díky kterému se Piráti dostali v sérii do slibného vedení 2:0.

Kohouti se v prodloužení museli bránit čtyřminutovému oslabení po vyloučení Pavla Selingra a to se jim nakonec stalo osudným.

„Dvě minuty se ještě zvládly ubránit, ale čtyři, to už bylo moc dlouhé. Byla to taková kompenzace neuznaného gólu domácích, který byl ale dosažen po písknutí,“ uvedl kouč Fiala po zápase.

Vymlouvat se na rozhodčí je zbytečné

Jeho kolega Tomajko si na čtyřminutový trest, kvůli kterému hráli Kohouti prodloužení ve třech hráčích, stěžovat nechtěl.

„Byla to vysoká hůl, byla tam krev, takže je to dva plus dva, to se nedá nic dělat. Nebudeme se vymlouvat na rozhodčí, já myslím, že to je trochu zbytečné,“ říká dvojnásobný mistr světa, který je na olomoucké střídačce druhou sezonu.

V poslední minutě třetí třetiny nastal další diskutabilní okamžik vypjatého zápasu, když jeden z chomutovských hráčů vyhodil z vlastního obranného pásma puk na střídačku.

Dvě minuty za zdržování hry však nedostal.

„Rozhodčí to neodpískal a my se s tím musíme smířit. My to opravdu nemůžeme házet na rozhodčí. Jsou zápasy, kdy vám rozhodčí neuzná gól nebo někoho nevyloučí, ale to se nedá nic dělat,“ krčil rameny Tomajko, který nechtěl souhlasit s tvrzením, že Pirátům v domácím prostředí rozhodčí občas pomohou.

„Takhle se na to dívat nemůžeme. To už bychom jenom hledali zbytečné výmluvy, že to je rozhodčím, ale tak to není,“ uzavřel toto téma Tomajko.

Srazit nás to nemůže, hráli jsme dobrý zápas

Semifinálová série play off se teď stěhuje na Hanou. Piráti půjdou do víkendového dvojzápasu s vědomím, že sérii mohou ukončit, naopak olomoučtí Kohouti se vzdávat rozhodně nechtějí a touží se do Chomutova ještě minimálně na jeden zápas vrátit.

„To je samozřejmě náš hlavní cíl. Myslím, že série může ještě dopadnout jakkoliv. Prohráváme 2:0, ale já si myslím, že je to stále otevřené. Teď nás čekají dva zápasy doma, které musíme zvládnout,“ ví Tomajko, který se neobává, že by jeho svěřence srazila nešťastná středeční prohra v prodloužení na kolena.

„Já si myslím, že nás to srazit nemůže, protože jsme opravdu odehráli dobrý zápas. Sice jsme prohráli, ale hráli jsme dobře a viděli jsme, že když to nasazení máme, tak můžeme s Chomutovem vyhrát,“ prohlásil Tomajko a optimistiky s úsměvem dodal:

„Není nic ztraceného. Poraženecké nálady tady rozhodně nejsou na místě.“

VÍCE:

Sobotní sportovní nářez: půjdete podpořit Sigmu i Moru? Hlasujte

Nešťastník Selingr: Snad budou lidi fandit jako posledně