Jak ven? Otázka, kterou si musí trenérská dvojice Zdeněk Moták a Jan Tomajko pokládat neustále. Věřím tomu, že věčně usměvavý Zdeněk Moták, kterého vyvedou z míry snad jen vulgární pokřiky trenérského protějšku z Vítkovic, má z momentální situace hlavu jako škopek a jen těžko se mu večer usíná.

To, že jsou Hanáci chabí v koncovce, vidí všichni. Jenže oni v ní nezářili ani minulou sezonu, a nakonec z toho po konci základní části bylo šesté místo. Přitom se našlo dohromady deset (!) týmů, které daly víc gólů než Mora.

STAČÍ JEDEN GÓL A SEBEDŮVĚRA JE V TAHU

Současný největší problém nekomfortního období vidím v psychice hráčů. Inkasovaný gól s nimi dokáže zalomcovat tak, že v mžiku ztratí důvěru ve své schopnosti a soupeř toho bryskně využije. Začalo to na Kladně (i když to už dokázalo v sezoně otočit vývoj i se slovutnějšími soky), kdy Mora ztratila tříbrankové vedení.

Víc ale celou situaci vykreslují podle mě zápasy s Litvínovem, Spartou, Vítkovicemi či Mladou Boleslaví. Proti Vervě Kohouti jen tak tak uhájili tři body, které dělají alespoň malý předěl v její šňůře proher.

Ale varování nestačilo. S Pražany stíhali Olomoučtí bruslit, hráli aktivně. Do první branky, pak už to bylo trápení a zmar.

Vítkovice? Hokejová poezie to nebyla, ale aktivní napadání, nepříjemná až vlezlá hra – tedy až na nehezký a bohužel neodpískaný faul Petra Strapáče – to tam ze strany Olomouckých bylo.

Najednou bum, bum, bum a Kohouti byli rádi, že z utkání vůbec brali bod.

V Mladé Boleslavi to nebylo o moc jiné, i tam tým okolo kapitána Martina Vyrůbalíka vedl.

V minulé sezoně dokázala Mora uhrát těsné zápasy, i když v nich nebyla lepší. To se teď nedaří. Z velké části, dle mého, právě kvůli haprující důvěře v sebe sama.

Pro Kohouty je škoda, že není někdo v takové formě, kdo by nehledě na nestálý výkon ostatních vzal situaci na sebe. Na startu minulého ročníku tak dokázal pro Hanáky urvat několik bodů Zbyněk Irgl.

Zamknout bránu a zahodit od ní klíče hodně daleko se zatím příliš nedaří ani gólmanské jedničce Branislavu Konrádovi, který, když byl během zápasu se Spartou střídán, zlostně házel vším, co vzal pod ruku.

Na jeho obranu je třeba říct, že situaci má se svým kolegou Janem Lukášem, těžkou. Vědí, že prakticky nesmí chybovat. Zvlášť v situaci, kdy každá branka s hráči před nimi zamává. Na druhou stranu už oba ukázali, že i takový nápor jsou schopni zvládnout.

Na zdvižený prst už je to dávno, na velké změny je ale podle mě ještě brzy. Ať už na úrovni trenérů, nebo hráčů. Ostatně, prvoplánová řešení za účelem vrátit tým do správných kolejí, to se v Olomouci nikdy nenosilo.

MORA V MINULOSTI VĚDĚLA, JAK Z KRIZE

Sympatické je, že koučové společně s generálním manažerem Erikem Fürstem v kanceláři nelení a alespoň vymysleli hostování rychlíka Pavla Musila z Mladé Boleslavi.

Není to táhnutá karta na blind odněkud ze zahraničí, jde o hráče, který je extraligou oprýskaný a hledá novou jiskru. Kohoutům určitě pomůže.

Naději jim dává i fakt, že podobnou krizí si projdou prakticky každý rok. A třeba ne jen jednou. Však si vzpomeňte na minulou sezonu.

Jedna, byť krátká, přišla rovněž před první reprezentační pauzou. V posledním zápase před ní ji ale Hanáci stopli, a pak už to šlo.

Podobně dlouhá bída pak přišla na přelomu roku, kdy Mora padla v devíti z deseti utkání. A stíhací jízdou nakonec urvala šestý flek.

Jasně, historie se nemusí opakovat, proto Mora nesmí otálet moc dlouho, zvlášť dokud je lepší polovina tabulky stále na dostřel.

Chce to výhru. Klidně škaredou, upracovanou, nepohlednou. Ale takovou, která by jim vrátila do hlav pozitivní myšlení. Pak na to nalepit ještě jednu nebo dvě.

Kopnout do vrtule může už v pátek v moravském derby proti Zlínu.

Mora v pátek (18.00) hostí Zlín

- První vzájemné utkání, které se hrálo v rámci třetího kola, vyhrála Mora na ledě soupeře 3:1.
- Zlín v minulém kole sice prohrál, ale konečně se odlepil od posledního místa.
- Od chvíle, co se na střídačku Beranů vrátil Robert Svoboda, získali Zlínští sedm z 12 možných bodů.
- I nadále Zlín postrádá brankářskou jedničku Libora Kašíka, stále tak spoléhá na z Brna vypůjčeného Marka Čiliaka.
- Jakub Herman opět na Hané. V prvním vzájemném duelu této sezony sice nebodoval, v minulém ročníku však bodoval ve třech ze čtyř zápasů.
- V minulém kole se Zlínu konečně vrátil do sestavy Tomáš Fořt, jedna z komet uplynulé sezony.