Za normálních okolností by si užívali sluníčka na umělé trávě vedle plaveckého stadionu, tentokrát ale tradiční místo pro zahájení suché přípravy olomouckým hokejistům neklaplo.

Před vytrvalým deštěm se schovali pod střechu Plecharény, kde se téměř dvě hodiny potili na inlinové ploše, která na pár týdnů vystřídala led.

„Makáme, makáme,“ ozývalo se vzduchem.

Trenéři Kohoutů své svěřence – navzdory tomu, že se jednalo o první tréninkovou jednotku – příliš nešetřili.

„Ve druhé minutě tréninku jsem ztratil hlas,“ usmíval se kouč Zdeněk Moták.

Pak zvážněl: „Myslím, že chlapci pracovat chtějí, jsou k tomu vedení, takže není třeba zvyšovat hlas. Někdy jim ale musíte pomoct,“ pravil.

Hráči si střihli několik cvičení, zahráli si ale taky fotbal či florbal. Všechno pěkně v tempu.

„Někdy to bývá lehký výběh, ale dnes bych to řadil mezi ty náročnější začátky,“ prohlásil Lukáš Klimek, asi nejzvučnější posila Mory před novou sezonou.

„Ve Spartě už mi nenabídli smlouvu, a pak se naskytla možnost jít sem do Olomouce, za což jsem byl strašně rád. Neváhal jsem, kývl jsem na to hned. Ten tým se mi líbí,“ vysvětloval Klimek svůj výběr.

VRACÍ SE VALENTA, KONČÍ MRÁZ A STANĚK

Mimo něj se trenérskému duu Moták & Tomajko hlásily i další nové či staronové tváře. Na inlinové ploše si dávali do těla slovenský útočník Marek Hecl, který do Olomouce přišel z Trenčína, a obránce Tomáš Valenta, který se mezi Kohouty objeví už potřetí. V posilovně pak dřel jiný navrátilec do zadních řad Alex Rašner.

„To, co odešlo, se nám podle mě povedlo nahradit. Myslím, že je to v pořádku,“ sdělil Moták.

Kromě potvrzených odchodů Aleše Jergla, Jakuba Galvase a Miroslava Holce se na první tréninkové jednotce neobjevili i další hráči – útočník Bruno Mráz a obránce Robin Staněk. Oba na Hané končí. Mráz po dvou letech, Staněk po deseti.

Dá se očekávat ještě nějaký pohyb v kádru?

„Plánujeme něco směrem do útoku, ale nemusí to vyjít. Chtěli bychom ten kádr rozšířit i vzhledem ke zkušenostem se zraněními z minulé sezony,“ nastínil Moták.

Jak je v posledních letech zvykem, suchá příprava bude probíhat z velké části na zimním stadionu, případně v jeho blízkosti.

„Chtěli bychom podle počasí využít i umělou trávu na Sigmě, budou i nějaké výběhy do terénu. Třeba v Samotiškách máme takový hezký kopeček. Chceme, aby ta dřina, kterou budou hráči podstupovat, byla pestrá a měli z toho radost,“ řekl zkušený kouč.

ZVLÁŠTNÍ OŽIVENÍ? LIBAVÁ

Velkým oživením pro všechny hráče by měl být trénink ve vojenském prostoru Libavá. „Máme to předjednáno. Je nachystaný termín, ale chceme to s velitelem teprve dojednat,“ prozradil Moták.

„Má to být takový teambuilding. Víte co, ti kluci nikdy nebyli na vojně. My, co máme dva roky vojny za sebou, víme, jak vypadá samopal, ótéčko, prostě plná polní… má to splnit takové ozvláštnění, dostat je z tohoto prostředí zase někam jinam,“ doplnil.

Společnou suchou přípravu ukončí Hanáci 28. června. Hráči poté dostanou 14 dní volno, po němž budou mít ještě týden na to, aby se individuálně připravili na první trénink na ledě. Ten je naplánován na 22. července. Pak už se Kohouti nezastaví…