„Za mě je to dobrý krok, rok ve Finsku mu prospěje. Liga je pojetím bližší zámořskému hokeji a mladí hráči v ní dostávají hodně příležitostí,“ ohodnotil Galvasovo rozhodnutí v rozhovoru pro Deník Jakub Koreis, bývalý hokejista a nynější expert televize O2 TV Sport.

Teprve 20letý zadák se v rámci olomouckého hokeje stal tak trochu unikátem. Pokud totiž v minulých letech hráči z hanáckého celku odcházeli do zahraničí, bylo to buďto na Slovensko, nebo do soutěží, které jsou v porovnání s českou Tipsport extraligou hodnoceny hůř.

Ojedinělým případem byl v létě 2017 útočník Juraj Mikúš, kterému olomoucké angažmá posloužilo jako parádní odrazový můstek po dvouleté pauze zaviněné komplikovaným zraněním kolena. Tehdy po sezoně 2016/17, v níž během 33 zápasů zaznamenal 22 bodů, zamířil do Slovanu Bratislava, týmu KHL.

Hudler i Krejčí mířili do tuzemských klubů

Případ Jakuba Galvase je ale přece jenom vzácnější v tom, že prošel mládežnickými kategoriemi klubu. Přímo z Olomouce za prestižním zahraničním angažmá nevyrazili ani takoví hráči jako Jiří Hudler, David Krejčí či Petr Vrána. Ve své cestě za úspěšnou kariérou za hranicemi České republiky udělali po působení na Hané ještě pár krůčků v tuzemsku.

S Galvasovým odchodem lze srovnávat snad jen přestupy dvou hráčů. Zato velmi významných. Přímo z Olomouce zamířili za svou první zahraniční zkušeností obránce Ladislav Benýšek a útočník Jiří Dopita.

Benýšek pro ročník 1994/95 odešel do AHL, tzv. první farmy NHL, kde oblékal dres Cape Breton Oilers, což byl tehdy záložní tým Olejářů z Edmontonu. Dopita se zase v průběhu ročníku 1992/93 přesunul do Eisbären Berlín, kde působil i v sezonách 1993/94 a 1994/95. Jen si v sezoně 1993/94 „odskočil“ zpátky do Olomouce pro první ze svých sedmi extraligových titulů.

Kromě Galvase nasměroval svou kariéru mimo hranice České republiky od začátku letošního přestupového okna ještě jeden hráč Mory – jednalo se o slovenského útočníka Bruna Mráze, který se po dvou sezonách na Hané vrátil do Zvolena.

V minulých deseti letech ale olomoučtí hokejisté odcházeli i do hokejově exotických zemí. V roce 2016 třeba kapitán postupové party z ročníku 2013/14, obránce Jakub Bartoň, přestoupil do anglického Basingstoke. Na Britské ostrovy putoval i útočník Michal Pšurný, když se v roce 2012 přesunul do Manchesteru. Zadák Mario Cartelli se pak v průběhu sezony 2011/12 přemístil do italského Canazei.

Přestupy z Olomouce do zahraničí v posledních 10 letech

2019: Jakub Galvas (Jukuritem Mikkeli, Fin.), Bruno Mráz (Zvolen, SR)

2018: Kevin Sundher (Sarpsborg, Nor.)

2017: Juraj Mikúš (Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Mikúš (Nitra, SR)

2016: Tomáš Vošvrda (Bayreuth, Něm.), Jakub Bartoň (Basingstoke, V. Brit.), Dávid Buc (Banská Bystrica, SR)

2015: Martin Janáček (Jastrzębie-Zdrój, Pol.), Radek Dlouhý (Trenčín, SR), Lukáš Králík (Epinal, Fra.), Peter Zuzin (Zvolen, SR).

2014: Roman Kadela (Žilina, SR)

2013: –

2012: Štefan Žigárdy (Nitra, SR), Michal Pšurný (Mancherster, V. Brit.), Mario Cartelli (Fassa, It.)

2011: Martin Vyrůbalík (Skalica, SR)

2010: Richard Bordowski (Jastrzębie-Zdrój, Pol.)