Odchovanec zlínského hokeje v letošní sezoně sbírá zkušenosti v dresu Kohoutů v první lize a navíc si brousí zuby na post brankářské jedničky blížícího se mistrovství světa do 20 let.

Devatenáctiletý brankářský talent tak nebude chybět v generálce, kterou si česká mládežnická reprezentace odbude koncem příštího týdne ve Finsku na tradičním Turnaji čtyř. Kašík sice v oficiální nominaci figuruje pouze jako náhradník za dvojicí Vojtěch Sedláček – Tomáš Král, přesto se do Skandinávie chystá odcestovat.

„Pojedu do Finska a budu bojovat o post jedničky na mistrovství světa,“ prohlásil Kašík po skončení prvoligového zápasu mezi Olomoucí a Havlíčkovým Brodem, ve kterém znovu zářil.

Na Turnaji čtyř, který se od příštího čtvrtka koná ve finském městečku Vaassa, se kromě českého týmu představí domácí, jež doplní družstva Ruska a Švédska.

Kašík věří, že mu účast na turnaji pomůže ke snu, kterým by byl start na mistrovství světa dvacetiletých. „Chci reprezentovat, a když se mi to povede a budu jako jednička na mistrovství světa, tak to bude paráda,“ říká Kašík, který se ohlíží i po své brankářské konkurenci.

„Hodně gólmanů odešlo do Kanady. Bude záležet, jestli se dostanou do play off anebo ne. Uvidí se, jestli budou chytat lépe než já, ale to rozhodnutí už je pak na trenérech, jestli vyberou mě, nebo gólmana z Kanady,“ uvažuje momentální gólmanská jednička olomoucké Mory.

Sám Kašík pochopitelně cítí formu a v brance si hodně věří.

„Když budu takhle pokračovat i na Turnaji čtyř, tak si myslím, že bych měl na mistrovství světa jet. Když se bude takhle dařit dál a dál, tak mě snad jako jedničku vezmou,“ doufá brankář, který svým výborným výkonem pomohl ke středeční výhře Kohoutů nad Havlíčkovým Brodem.

Jeho spoluhráči můžou hrát v klidu. Vědí, že jim záda kryje téměř neprůstřelná zeď. „Kaša teď chytá famózně. My mu všichni přejeme, aby mu to co nejdéle vydrželo,“ prohlásil na adresu brankáře zkušený olomoucký útočník Milan Ministr.

Samotný Kašík z hlavy občas těžko dostává fakt, že má v posledních šesti zápasech průměr půl inkasované branky na utkání.

„Někdy si to vezmu do hlavy, ale musím to rychle zahodit, protože v zápase stačí chvilka nepozornosti a můžu tam dostat gól. Dnes jsem tam chvilku stál u tyčky a neuvědomil si, že puk je na druhé straně. Chvilku jsem nedával pozor a mohl jsem tam mít druhý gól. Pak by to byl úplně jiný zápas,“ přemítal Kašík po zápase, ve kterém zdolala Mora Rebely 3:1.

„Musím stále dávat pozor, nepřemýšlet nad hloupostmi a pořád se dívat na puk,“ dává si předsevzetí.

Počínání gólmana samozřejmě bedlivě sledují i ve Zlíně, kterému brankář patří. Trenér gólmanů Richard Hrazdíra s Kašíkem hodnotí každé střetnutí.

„Vždycky mi po telefonu řekne, jak jsem chytal parádně, a že slyšel ohlasy. Zápas pak zhodnotíme a řekneme si, kde jsem třeba udělal chyby,“ prozradil Kašík, který ví, že velkou roli hraje u brankáře psychika.

„Musím být v pohodě, nesmím dělat blbosti. Když budu dělat pořád to svoje a bude to vycházet, tak to bude bomba,“ těší se gólman s velkou budoucností.

Libor Kašík

Narozen: 31. 3. 1992

Výška: 181 cm

Váha: 80 kg

Prvoligové statistiky

Odchytané minuty: 507

Inkasované góly: 8

Čistá konta: 3

Brankový průměr: 0,95

Úspěšnost zákroků: 96,93

Očima trenéra juniorů Roberta Svobody

„Libor je v nominaci jen jako náhradník, to je všechno, co k tomu můžu říct. U nás chytal výborně a v první lize se mu také daří skvěle. Je to brankář, který na reprezentaci může klidně pomýšlet, má formu. Ale mě se nikdo neptal, na klub přišla nominace a on v ní nebyl.“

Zdroj: www.hokej.zlin.cz