Ony juniorské starty za áčko se však datují do sezony 2005/2006, kdy Mora hrála druhou nejvyšší soutěž. Necelou polovinu z oné tisícovky pak zapsal kapitán Hanáků právě v 1. lize.

„V letech, kdy hráči většinou pendlují a honí se za kariérou, jsem byl já tady v první lize. V klubu, který hrál špičku ligy a nebylo pro mě moc kam se posunout,“ vzpomíná Ondrušek.

Utkání 49. kola hokejové Tipsport extraligy mezi HC Olomouc a HC Kometa Brno
ANALÝZA základní části Mory. Co se (ne)povedlo?

Do extraligy s týmem postoupil, když mu bylo 27 let. A byly to jeho první zkušenosti s nejvyšší soutěží. „A když jsem je nasbíral, bylo mi třicet. To už má člověk rodinu a jiné priority. Neměl jsem potřebu se někam honit. Chtěl jsem strávit čas s dětmi,“ vysvětluje dne 37letý olomoucký srdcař.

„Možná bych někde vydělal více peněz, ale za kolik se dá koupit čas s dětmi? Mám dva zdravé kluky, zdravou manželku a tohle je pro mě ta priorita,“ zamýšlí se.

Jiří Ondrušek působí ohromně skromně, když mluví o své kariéře, má to hlavu a patu. „Kdybych hrál extraligu od dvaadvaceti, možná bych se honil po republice a snažil vydělat více peněz. Vždy jsem ale v Olomouci měl dlouhodobé kontrakty,“ krčí Ondrušek rameny s tím, že moc smluv vlastně na Hané ani nepodepsal. „Navíc pokaždé, když kontrakt končil, nabídli mi prodloužení hodně s předstihem. Takže nebyla ani šance jednat jinde. Protože o mě vždy byl zájem, domluvili jsme se. Tak vzniklo to číslo.“

Dvacátá sezona za dveřmi

A pro příští sezonu se rýsuje další velké číslo. Dvacátá sezona v A-týmu HC Olomouc. Smlouvu Ondrušek má, další unikát je za dveřmi.

Tisková konference hokejistů HC Olomouc před extraligovou sezonou 2023/24. Kapitán Jiří Ondrušek
Ondrušek cílí na dvacet sezon. Návrat Krejčího? Budeme doufat

„Můžu si plánovat v mém věku, co chci. Záleží ale, co dovolí tělo a jak to půjde. Může přijít zranění a už na led nevyjedu. Teď se těším na předkolo a uvidíme, co dál,“ nechce olomoucká legenda myslet příliš dopředu.

Co tedy ostřílený borec čeká v sérii předkola play-off od Liberce? „Těžký soupeř. Podobný tým jako Litvínov. Hlavní jeho síla je v ofenzivě, má šikovné hráče, bude potřeba hrát co nejvíce na puku. Nepůjde s nimi jen bránit a čekat na chyby. Hrát s jejich ofenzivní silou pasivní hokej, to by se asi nevyplatilo,“ uzavřel Jiří Ondrušek.