„Nechceme dotáhnout pět šest kluků, kteří by přišli 
s tím, že chtějí hlavně vydělat peníze, a do týmu nezapadnou. Úspěch jsme udělali na tom, že mančaft byl dobře sestavený a dlouhodobě hrál pospolu. V týmu je výborná parta a všichni táhnou za jeden provaz," naznačil svou filozofii.

Máte za sebou úspěšnou sezonu. Daleko více práce vás však po postupu do extraligy jako majitele klubu čeká teď. Co se právě teď děje?
Samozřejmě, že vytipováváme hráčské posily. Dále nás čeká návštěva ze svazu ohledně zimního stadionu. Vedení extraligy zkontroluje, co je potřeba upravit, abychom splňovali licenční podmínky. Podle prvních náznaků by se nemělo jednat 
o nic dramatického. Všechno by se mělo zvládnout. Je toho hodně. Budeme muset sehnat ještě jednoho dva lidi na práci, kterou bychom v té současné skupince nezvládli. Budeme se muset snažit všechno dělat na vyšší úrovni. Hráči a zimní stadion jsou nejdůležitější věci. Chceme mít konkurenceschopný mančaft a splňovat extraligové požadavky.

Můžete zmínit, co se bude na olomouckém stadionu muset změnit?
Potřebujeme nastálo zabudovat zázemí pro videorozhodčího. Nevím, do jaké míry bude v pořádku kabina hostů. To by ale neměl být žádný zásadní problém. Víme, že kabina rozhodčích by měla být o něco větší. Ale místa na stadionu je málo. Věřím, že to zvládneme a ve spolupráci 
s městem a krajem budeme zimák zvelebovat.

Projde zimní stadion nějakou inspekcí z extraligy?
Už tady byli a předběžně stadion procházeli. Teď by ale oficiálně měli do detailů říct, co je třeba udělat.

Další klíčovou věcí je zajištění financí na nejvyšší soutěž. Jaký rozpočet byste si představoval?
O konkrétní částce bych nemluvil. Nechceme nic šponovat a extrémně nafukovat rozpočet. Podle prvních jednání s městem a krajem bychom sezonu měli zvládnout bez finančních problémů. Nebudu vám ale říkat, jestli budeme mít čtyřicet, padesát nebo šedesát milionů. To opravdu nevím, kolik se nám podaří sehnat.

Slavící kabina Mory. Vpravo trenér a majitel klubu Jiří Dopita

Hledáme pracanty pro tým

Údajně mají probíhat jednání 
s Pivovarem Litovel o pozemcích, na kterých dříve stávala druhá ledová plocha. Máte nějaké bližší informace?
Nějaké jednání mělo být 
v tomto týdnu. Ale žádný výstup z toho nemám. Z hlediska mládeže by druhá hala byla potřeba. Hlavně pro děti, veřejnost, krasobruslaře, sledge hokejisty, hobíky… Celé Olomouci by se ulevilo. Měli bychom daleko volnější ruce. Nacvakat na jednu plochu všechny týmy je problém. Pro děti máme nejméně času na ledě. Kdyby byla druhá plocha, tak by to bylo parádní.

Jiří Dopita

Už během baráže jste upozorňoval, že výsledky a atmosféra na stadionu mají kladný vliv 
u sponzorů. Chystají se už podpisy konkrétních smluv?
Je to ještě krátká doba. Poslední zápas se odehrál teprve v neděli (rozhovor vznikl minulý týden, pozn. red.). Ale už během baráže se rýsovaly nějaké věci. Zatím nic konkrétního podepsaného není. Vypadá to ale velmi nadějně, že peníze získáme.

Teď jsme pro ně konkurence

Vrátíme se ještě k hráčskému kádru. Generální manažer Erik Fürst již během baráže naznačoval, že v extralize dostanou příležitost všichni vaši kmenoví hráči. O jaké hokejisty byste kádr ještě chtěli doplnit?
Nechceme dotáhnout hráče, kteří jsou zvyklí na určité peníze z extraligy. Nechceme to dělat jako Chomutov, který změní celý mančaft a dotáhne cizí hráče za strašné peníze. Chtěli bychom udržet chemii družstva a vhodně ho doplnit. Nebude se jednat o deset patnáct nových hráčů. Jestli to bude pět nebo šest hráčů, se teprve uvidí. Jsme domluveni na návratu obránce Martina Vyrůbalíka, který tady hrával. V posledních sezonách působil ve slovenské extralize. S dalšími hráči jednáme. Nechceme ale tým postavit na žádných v uvozovkách hvězdách. Chceme pracovité kluky, kteří zapadnou do našeho systému. Chceme, aby to byli poctiví hráči, kteří jsou pro tým ochotni udělat všechno. Nechceme dotáhnout pět šest kluků, kteří by přišli s tím, že chtějí hlavně vydělat peníze, a do týmu nezapadnou. Úspěch jsme udělali na tom, že mančaft byl dobře sestavený a dlouhodobě hrál pospolu. V týmu je výborná parta a všichni táhnou za jeden provaz.

Jako první posilu jste zmínil Martina Vyrůbalíka, který 
v klubu již působil. Mělo by to znamenat, že i další posily by se měly týkat hráčů, kteří mají určitý vztah k regionu?
Nemusí to být pravidlo. 
I v první lize je spousta kvalitních kluků, kteří na extraligu mají. Nedostali ale šanci. My se budeme snažit jít touto cestou. Hráči na trhu jsou, ale kluby s námi už jednají jinak, protože patříme do extraligy, a budou si klást jiné podmínky. Dříve jsme využívali hostování z extraligy, ale teď už jsme pro ně konkurence. Věřím, že se nám tým podaří vhodně doplnit.

V letošní sezoně v týmu působilo pět hráčů na hostování. Jak vypadá další působení Halásze, Cartelliho, Ostřížka, Marosze 
a Kindla v Olomouci?
Tomáš Halász odchází do Pardubic, kde již během baráže podepsal smlouvu. David Ostřížek se dohodl s Kometou. To nás mrzí. Podle předběžných jednání to vypadalo, že měli zájem tady nadále hrát, ale asi ty nabídky pro ně byly zajímavější. Každý hráč je ale nahraditelný.

Trénink Mory - Jiří Dopita

Nechceme kluky strkat do Čech

Vzhledem k tomu, že v extralize chcete dát šanci všem kmenovým hráčům, dá se očekávat, že v úvodu sezony budete mít širší kádr?
Kluci dostanou šanci, budou v přípravě. Těch hráčů, kteří budou na hraně, se nebudeme snažit zbavit, ale zkusíme je dát do první ligy na střídavé starty. V případě potřeby je můžeme využít.

Máte už vyhlídnutý nějaký konkrétní prvoligový tým, s nímž byste spolupracovali?
Zatím jednáme. Nechceme kluky strkat někam do Čech. V okolí je třeba Třebíč, Jihlava nebo Havířov.

Loňskou baráž tým dohrával zdecimovaný různými zraněními. Teď jste sezonu dokončili 
s téměř kompletním kádrem. Můžete prozradit, kteří hráči teď musejí na operaci?
Mario Cartelli půjde na operaci s loktem. Patří mu velký dík, jak tu baráž se zdravotními problémy odehrál. Nechci říct, že ani další kluci neměli žádné šrámy, ale Mario na tom byl suverénně nejhůř. Pavel Selingr měl od play off problémy s ramenem a jde na vyšetření. Oproti loňsku se nám zranění vyhnula a tým se udržel pohromadě, což bylo hodně důležité. Třeba Kladnu totiž chybělo pět hráčů základní sestavy a podepsalo se to na nich.

Zlín nestojí na hvězdách

Trenérské duo Jiří Dopita a Petr Fiala

Neobáváte se, že by postup do extraligy měl na klub negativní dopad jako třeba na Ústí nad Labem? Severočeský tým si jednu sezonu v nejvyšší soutěži zahrál, pak sestoupil a teď 
v první lize hraje o záchranu.
Já si to nemyslím. Stát se to ale může. V extralize nemáme velké oči. Nechceme jít cestou nafukování rozpočtu. Nebudeme mít pětinásobně vyšší rozpočet tak, jak to některé kluby dělaly. Budeme se snažit na určité úrovni, která je tady nastavená. Budeme se snažit, aby nás to nepoznamenalo.

Je pro vás určitým příkladem Litvínov, který nemá žádné přeplácené hvězdy, a pravidelně hraje na hraně předkola play off?
Když se podíváme na Zlín, tak v jejich kádru je spousta mladých kluků a tým není postavený vyloženě na hvězdách. Je to na systému. V týmu je ze pět lepších hokejistů, kteří udržují nějakou laťku, a ostatní se k nim dokážou přidat. Fungují výborně, podruhé za sebou se dostali do finále. Velkou roli hraje to, když tým je ochoten dodržovat určitou taktiku a pracovat.

Sankce za logo bez izolačky

V baráži se objevil problém s logem kohouta. Jakým způsobem budete tuto záležitost řešit?
(povzdechne si) Tuto záležitost má na starosti generální manažer Erik Fürst. Je to skupinka jednoho dvou lidí, kteří se nám snaží dělat problémy. Jsou to takové žabomyší války. Chtěl bych, aby byl klid, tak potřebujeme tuto záležitost vyřešit. Pokud se tento problém nevyřeší, tak je možné, že se udělá určitá anketa a vytvoří se nové logo. Abychom během sezony řešili, jestli na dresech budeme mít v uvozovkách blbého kohouta nebo veverku, je nepodstatné. Někdo toho chce vyloženě využívat k tomu, aby nás vydíral a dělal nám problémy.

Jak se tento problém objevil, tak jste na dresech přelepili nápis HCO. V dalších zápasech jste ale už od tohoto opatření ustoupili. Proč?
Pravděpodobně nás za to nějaká sankce čeká. Nevím. Jeden zápas jsme odehráli 
s přelepeným nápisem. Ale aby nám padaly izolačky na led, tak to kvůli bezpečnosti nebylo dobré.

Řvaní na rozhodčí? Amatérské

Do letošní sezony jste premiérově nastoupil jako trenér. Byla to pro vás těžká adaptace na novou roli?
Ale nebylo to těžké. Tým je zaběhlý. Základ přípravy 
a systému je dlouhodobá věc. Ti kluci pod trenérem Fialou tyto věci znají dlouhodobě. Nepřivlastňuji si žádné obrovské zásluhy. Byl jsem součástí týmu, na kterém se podílel i Honza Tomajko 
a předchozí trenéři. Jen jsem do toho vklouznul a snažil jsem se předat nějaké zkušenosti, které jsem během kariéry nasbíral. Další rok to může být o krůček lepší.

Z hlediska trenéra byla ale sezona poměrně pohodová. Tým kromě chvilkových výpadků žádnou větší krizi neměl.
Z tohoto pohledu byla sezona pohodová. Ale člověk zápasy prožívá a play off ještě víc. V baráži se už člověk pro hru zapálí a snaží se tým co nejvíc vyburcovat. Hráči jsou unavení a aby je trenéři udrželi v koncentraci, tak je to těžší.

Během sezony jste říkal, že na lavičce vám vadili především slabí rozhodčí v první lize, kteří připouštěli neustálé diskuze.
Někteří trenéři prvoligových týmů se to snažili řídit ze střídačky a po každém kontaktu a ofsajdu řvali na rozhodčí. Mně to připadá hrozně amatérské. Hráči 
i rozhodčí dělají chyby. Když je toho ze strany rozhodčího víc, trenéra to rozčílí. Někteří trenéři ale pořád řvou a diskutují s rozhodčím. Na mezinárodním poli nebo v extralize to takhle není. Převládá vzájemný respekt, což by mělo být.