„Byl jsem na to hrozně natěšený. Snažil jsem se nebýt ve stresu, prostě si to užít. Je to pro mě splněný cíl,“ těšilo nadějného útočníka. „Před zápasem jsem byl takový trošku nervózní, ale pak jsem skočil na led, všechno to ze mě spadlo a byl jsem v pohodě,“ zmínil.

Na ledě Liberce dostal po extraligovém restartu místo ve čtvrtém útoku po boku jiného mladíka Jana Bambuly a o poznání zkušenějšího Viléma Buriana.

„Hrál jsem místo Tomáše Gřeše, který byl nemocný,“ upřesnil.

Mácha dostal v zápase prostor na osm minut a jednu vteřinu. Vyjímaje Jakuba Navrátila, který zápas nedohrál kvůli zranění, to bylo nejméně ze všech olomouckých útočníků. I toto množství času ale dalo Máchovi okusit úroveň tuzemské elity.

„Myslím, že tempo jsem stíhal, bruslařsky jsem se chlapům vyrovnal.,“ nechal se slyšet.

Kde musí zabrat? „Můj problém je váha, potřeboval bych nějakou nabrat, aby to v osobních soubojích bylo lepší,“ doplnil.

DALŠÍ ODCHOVANEC ŠUMPERKU V EXTRALIZE

Mácha svým prvním startem doplnil řadu šumperských odchovanců, kterým se podařilo prorazit do extraligy.

„Kamarádi ze Šumperka mi gratulovali,“ řekl. Dostal se po bok hráčů jako bratři Denis a Jakub Kindlovi, Tomáš Fořt či Jakub Orsava.

Co se týká olomouckého klubu, ten otevřel cestu do extraligy hned několika hráčům ze Šumperku. Jen namátkou třeba Matěj Pekr či Alex Rašner. A ani teď není Mácha v hanáckém klubu sám.

„Je tam se mnou teď Adam Rutar ze Šumperka, dřív tam byl i Ludvík Rutar,“ pravil.

Mrzelo ho, že si Olomoučtí z Liberce neodvezli žádný bodový zisk, byť nad výkonem nijak netruchlil.

„Odehráli jsme slušný zápas, ale samozřejmě to bylo po té dlouhé pauze, takže to z naší strany nebylo úplně stoprocentní,“ popsal mladíček průběh utkání.

Do něj hned třikrát promluvilo video, dvakrát z toho bylo neuznání olomouckého gólu. Ačkoliv velmi přísně, byly situace posouzeny správně. Zacloumalo to s Hanáky hodně?

„Pan trenér říkal, že takový je hokej a nic s tím neuděláme. Nemůžeme kvůli tomu přestat hrát, chtěli jsme pokračovat dál normálně, rozhodčí, nerozhodčí.“

Je pravděpodobné, že v olomoucké sestavě se dřív nebo později bude ukazovat čím dál častěji. Proto by nejen fanoušci měli potrénovat, aby jim šlo dobře přes jazyk.

„Často mi říkají Josef, nebo se občas stane i to, že jméno nevysloví a raději řeknou jen příjmení,“ směje se Mácha. „Třeba hlasatel na stadionu,“ dodal.

CIZÍ JMÉNA MÁME V RODINĚ VŠICHNI

Jak k tomu vlastně došlo, že má jména Joshua James?

„Maminka se narodila v Česku, ale potom s prarodiči emigrovali do Kanady, kde prožila celé dětství. Potom se sem vrátila. Všichni v rodině máme cizí jména,“ zmínil.

Ačkoliv má i kanadské občanství, narodil se v Česku.

„Ano jsem Čech, hrál jsem i za českou reprezentaci,“ řekl. "Ale s tím, že někteří neumí vyslovit moje jméno, se potýkám celý život,“ ještě jednou připomněl historky spojené se svými dvěma jmény. Jak na něho volají? „Skoro všichni mi říkají Josh, zkráceninou,“ prozradil.

Kdy přidá další extraligový start? Možná už dnes na domácím ledě proti Zlínu.

Odchovanci Mladých Draků Šumperk v extralize

Jakub Kindl (Pardubice, Plzeň)

Denis Kindl (Třinec, Karlovy Vary, Plzeň, Pardubice)

Jakub Orsava (Třinec, Pardubice, Mladá Boleslav, Kometa Brno, Hradec Králové)

Tomáš Fořt (Olomouc, Zlín)

Martin Novotný (Zlín)

Tomáš Pospíšil (Třinec, Slavia Praha, Kometa Brno, Liberec, Hradec Králové, Chomutov, Mladá Boleslav, Litvínov)

Adam Rutar (Olomouc)

Ludvík Rutar (Olomouc)

Alex Rašner (Olomouc, Chomutov)

Matěj Pekr (Olomouc)

Sebastián Gorčík (Karlovy Vary)

Tomáš Dajčar (Olomouc)

Lukáš Žálčík (Sparta Praha, Dukla Jihlava)

Tomáš Drtil (Kladno)

Ondřej Mikliš (Sparta Praha)

Michal Zacpálek (Sparta Praha)

Jan Matějka (Zlín)

Tomáš Brunec (Zlín)

Joshua James Mácha (Olomouc)