Využitím směrovek by se dalo říct – pět ven, čtyř dovnitř. Olomouc se po uplynulé sezoně rozloučila s obránci Jakubem Galvasem a Robinem Staňkem, zamávala taky útočníkům Aleši Jerglovi, Bruno Mrázovi a Miroslavu Holcovi.

Na soupisku naopak přibyli defenzivní navrátilci Alex Rašner s Tomášem Valentou a nové ofenzivní tváře Lukáš Klimek a Marek Hecl.

Okenice ale Olomoučtí na přestupovém trhu ještě nezavřeli. Rádi by do svého kádru přivedli ještě jednoho útočníka. Ale že by se za ním měli bezhlavě hnát, to ne. Zkrátka tak, jak je to v hanáckém klubu zvykem – když se to povede, super. Když ne, budou pracovat s tím, co mají.

„Co odešlo, se nám podle mě povedlo nahradit. Myslím, že je to v pořádku,“ hodnotil změny v mužstvu jeden z trenérů Mory Zdeněk Moták po prvním tréninku před novou sezonou.

GALVASE JEDEN HRÁČ NEZASTOUPÍ

Dvě otázky jsou takříkajíc nabíledni. Týkají se Jakuba Galvase a Aleše Jergla. Povede se mezeru způsobená jejich odchody skutečně zacelit?

Zejména v podobě perspektivního zadáka, který své další kroky nasměroval do Finska, je to otázka dost palčivá. Byl nejofenzivnějším bekem mužstva, patřil k nejlepším bruslařům. Pro trenéry byl přesilovková volba číslo jedna. Ve 40 zápasech základní části nasbíral 17 bodů.

Při vší úctě k Tomáši Valentovi a Alexi Rašnerovi, ani jeden s velkou pravděpodobností díru po Galvasovi nezalepí. Alespoň ne individuálně. Oba si plní povinnosti hlavně vzadu. Na druhou stranu, jistý ofenzivní potenciál už také předvedli.

Valenta v minulém ročníku chodil ve Zlíně i na přesilovky, dohromady zapsal 11 bodů. Rašner, který uplynulou sezonu rozdělil mezi Prostějov a Havířov, zaznamenal dohromady 18 bodů. Extraliga je ale o schůdek výš…

Galvasovy dovednosti se tak budou muset rozmělnit mezi více jednotlivců. Hanákům by se náramně hodilo, kdyby Jiří Ondrušek zažil obdobě úrodnou sezonu, jako tomu bylo naposledy, kdy posbíral 16 bodů.

Bodový příspěvek se naopak – i kvůli vleklým zraněním – výrazně strouhl v podání kapitána Martina Vyrůbalíka. Z 19 bodů se propadl na pět. V průběhu sezony mu bude 39 let, už nemá tělo mladíka.

ZASTOUPÍ RAKETU RYCHLONOŽKA?

Aleš Jergl, raketa druhé poloviny minulého ročníku, míří za novou výzvou do Hradce Králové. Jeho body se nebudou nahrazovat lehce. V Trenčíně si však Hanáci opatřili teprve 21letého Marka Hecla, jehož hlavní devízou by měla být (Jerglovi podobná) rychlost. V rodném městě zažil životní ročník – v 51 zápasech shrábl 31 bodů.

Jenže být produktivní na Slovensku a v Česku, to je podstatný rozdíl. Málokomu se podaří udržet renomé pravidelně bodujícího hráče. Své o tom ví Bruno Mráz, jehož působení po dvou letech na Hané skončilo. Ve slovenské nejvyšší soutěži dvakrát překonal hranici 30 bodů, dokonce se potom chtěl porvat o místo v KHL. V Olomouci ale sbíral body sporadicky.

Byl to snaživý buldok pro třetí, častěji pro čtvrtý útok, ale kouzla s hokejkou jste od něj čekat nemohli. Pokud jeho místo vezme třeba teenager Tobiáš Handl, jen dobře. V Olomouci věří, že se nová slovenská tvář „hecne“ a ze zkušenosti jejího krajana ji nebude „mrazit“.

Extra rozmrzelí nemusí být na Hané ani z odchodu Miroslava Holce. Po třicítce ze svého dynamického pojetí hry nijak neztratil, měl zápasy, kdy vzal osud utkání do svých rukou. Jenže takových bylo málo. Pak jste o něm na ledě třeba i několik zápasů skoro nevěděli. Na první ligu ale bude stačit levou zadní, v Českých Budějovicích by měl patřit k oporám.

A nakonec Lukáš Klimek, ze všech posil nejzaběhlejší extraligové jméno. Posledních šest let působil v pražské Spartě. Jde o univerzála, který bude k dispozici pro všechny herní varianty. Cizí mu nebude černá práce vzadu, stejně tak ani výlety dopředu.

V posledních třech sezonách bodově strádal, v té minulé se podílel jen na 10 gólech, a to navzdory třetímu nejdelšímu pobytu na ledě mezi všemi sparťanskými útočníky. Třikrát v kariéře už ale překonal hranici 25 bodů, jednou dokonce dosáhl na třicítku.

Angažmá v Olomouci by mu mohlo dát novou jiskru, která mu pomůže vzpomenout si na staré dobré časy. Klidně by mohl přispět až 20 body.

Aktuální soupiska HC Olomouc:

Brankáři: Jan Lukáš, Branislav Konrád

Obránci: Martin Vyrůbalík, Jiří Ondrušek, Jan Jaroměřský, David Škůrek, Tomáš Dujsík, Jan Švrček, Ludvík Rutar, Alex Rašner, Tomáš Valenta

Útočníci: Jan Knotek, František Skladaný, David Ostřížek, Marek Laš, Petr Strapáč, Petr Kolouch, Zbyněk Irgl, Vojtěch Tomeček, Jan Kaňa, Josef Podlaha ml., Michal Matiaško, Marek Hecl, Lukáš Klimek, Vilém Burian, Lukáš Nahodil

Příchody:
Marek Hecl (HK Dukla Trenčín), Lukáš Klimek (HC Sparta Praha), Alex Rašner (AZ RESIDOMO Havířov), Tomáš Valenta (PSG Berani Zlín)

Odchody:
Aleš Jergl (Mountfield HK), Miroslav Holec (ČEZ Motor České Budějovice), Jakub Galvas (Jukurit), Bruno Mráz (HKM Zvolen), Robin Staněk