Jenže tak úplně stejné to nebylo. To by nebyl on, aby svým svěřencům nenachystal nějaké ozvláštnění. Než si po dlouhé době sáhli na puk, museli odedřít půlhodinu bruslení pod taktovkou specializovaného trenéra Pavla Mojtka.

Člověk by si řekl, že dospělý hokejista už se nepotřebuje učit bruslit. Opak je pravdou?

I v bruslení se musíte zlepšovat. Ano, hlavně těm mladým hráčům to něco dá, ale oni by si ty základy měli přenést z dorosteneckých a juniorských kategorií. Tady už to potřebujeme jen trochu lépe vybrousit. Bruslení je v hokeji absolutní základ a myslím, že když budeme dobře bruslit a k tomu přidáme další nadstavbu, tak jenom lépe.

Půjde jen o krátkodobou záležitost, nebo se na to budete zaměřovat delší dobu?

Budeme se snažit na tom dělat, být bruslařsky výborní. Vloni jsme byli dobří, letos budeme chtít být ještě lepší.

Na prvním tréninku jste hráče rozdělili do dvou skupin. Jak dlouho tak budete trénovat?

Pár dní to tak ještě určitě bude, je nás dostatečné množství. A právě třeba tento bruslařský trénink je o tom, že se můžete věnovat méně lidem a více jim to může dát. Ten trenér jim to vysvětlí i teoreticky. U některých hráčů v pokročilejším věku může být problém učit se novým věcem, ale když si z toho něco vezmou a budou o tom přemýšlet, myslím, že je to může posunout dál. Zkrátka trénujeme v menších skupinách proto, abychom do toho dobře najeli a byli dobře připravení na další situace, další vývoj, další dny.

Na začátku suché přípravy jste si docela zakřičel. Jak to bylo teď?

Pak už poslouchali, chlapci, takže to bylo dobré (usmívá se). Dneska jsem ani moc řvát nemusel.

Chvílemi vás ale bylo slyšet až na ulici, takže ne všechno šlo úplně podle představ?

Pro hráče to určitě bylo náročné. První trénink je asi hrozný přechod z toho polehávání na pláži a podobně. Nicméně jsou to profíci a musí umět na to reagovat. A já myslím, že to zvládli dobře. Samozřejmě nohy budou otlačené, výstroj je těžká, puk je moc černý a led je moc ledový. Problémy ještě nějakou dobu budou, ale věřím, že se nám bude dařit je odstraňovat, abychom byli co nejlépe připraveni.

Musí se hokejisté v době, kdy teploty venku sahají zase ke třicítce, do práce přemlouvat?

Ti kluci jsou natolik charakterní, že se nemusí přemlouvat. Víme, že budou pracovat. Hned na prvním tréninku bylo znát, že chtějí pracovat, chtějí dělat věci, které jim říkáme, chtějí se učit něco nového. Myslím, že dnešní první půlhodinu si pochvalovali, dá jim to zase něco jiného, nového.

Jak to máte s bruslemi či rukavicemi vy? Musíte si zvykat na nové?

Ne, všechno úplně staré. Možná hlava trochu nová, ale tím nemyslím účes (směje se). Všechno ale zatím funguje, myslel jsem, že to bude horší. Otlaky, doufám, nebudou.

KDYŽ BUDEME LIDEM DĚLAT RADOST, PŘIJDOU I ÚSPĚCHY

Říkáte nová hlava. Jen jste vtipkoval, nebo máte nějakou novou vědomost?

Vždycky se musíte učit, v každém věku. Pořád do toho musíte přinášet něco nového, protože ten hokejový vlak, to je rychlík. Vezměte si pět let zpátky… ten hokej byl úplně jiný, alespoň u nás. Základy zůstávají, ale hokej se mění. Musíte být na změny připravený, reagovat na ně. A jak se říká, kdo je připravený, není překvapený. Chtěli bychom to posunout na jiný level.

V čem konkrétně?

Ve všem. Vždycky se musíte chtít zlepšovat, pořád. Chci se dostávat na jiné úrovně. Chci třeba, aby lidi odtud odcházeli po každém zápase velice spokojení. Aby to byla pevnost, abychom hráli tak, že budeme dělat lidem radost. Když to tak bude, přijdou i úspěchy.

Co se týká obtížnosti tréninků, přidávat budete postupně?

Ono asi ani nejde jít hned naplno. Pravděpodobně jim první dva dny dáme na nějaké osahání, pak bychom chtěli trénovat normálně. Nebudou dvoufázové tréninky, v plánu je jen jedna fáze. Nicméně hráči mají v úterý a ve čtvrtek v odpoledních hodinách volný led, kdy můžou přijít a pracovat na sobě sami. Počítáme s tím, že sem budou chodit. Musí vzít nějakou část zodpovědnosti za sebe, za svůj výkon, za výkon mužstva. Doufám, že zápasy, které potom následují, nás prověří.

První polovině hráčů jste v závěru tréninku řekl „ode dneška dáváme góly“. Chtěl jste, ať akce víc zakončují?

Samozřejmě. Od prvního tréninku musíme pracovat na tom, že chceme dávat góly, hokej je o gólech. Tenhle první trénink asi nebyl, co se týče nasazení, ještě úplně stoprocentní. Ovšem nasazení vstřelit gól by stoprocentní být mělo.

Zhruba před měsícem jste říkal, že bylo pár potenciálních posil, které už klepaly na dveře. Klepe někdo teď?

No, trochu přestali klepat (usměje se). Klepali někde jinde a případně už tam jsou. Samozřejmě je to otázka toho, co těm klukům můžete nabídnout a co oni sami chtějí. Jestli být někde v rádoby nejlepším klubu ve čtvrté lajně, nebo tady hrát druhou lajnu, přesilovky, oslabení, mít parádní ice-time, to je taky rozdíl. Na druhou stranu, je to volba každého hráče, jakým způsobem půjde za svým úspěchem. My bychom samozřejmě byli rádi, kdyby ještě někdo zaklepal na dveře, kdyby někdo byl v nabídce. Musí to být ale opravdu kvalitní hráč první druhá lajna, přesilovka, oslabení… vlastně všechno.